Reklama

Wieści z Unii: COVID-19: będzie szybki test

Irlandzka firma dołączy do 17 zespołów badaczy i naukowców, którzy w ramach programu „Horyzont 2020” pracują na rzecz walki z koronawirusem. Zespoły mają w sumie do dyspozycji prawie 50 mln euro. Irlandczycy opracowują szybki test molekularny. - Cieszę się, że możemy dodać kolejny projekt do finansowanych przez UE działań na rzecz rozwoju szybkiej diagnostyki – powiedziała komisarz Mariya Gabriel.

Komisja Europejska zdecydowała o sfinansowaniu kolejnego projektu w ramach swojego nadzwyczajnego zaproszenia do pilnie potrzebnych badań i innowacji w zakresie walki z koronawirusem. Zwiększa to liczbę wspieranych projektów do 18, z pierwotnie ogłoszonych 17, z całkowitym budżetem w wysokości 48,5 mln euro z unijnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”. Projekty te umożliwiają 140 zespołom badawczym z całej Europy współpracę mającą na celu opanowanie pandemii COVID-19. Nowo wybrany projekt, o nazwie test HG nCoV19 i koordynowany przez irlandzkie przedsiębiorstwo, opracowuje szybki molekularny test diagnostyczny dla nowego koronawirusa.

Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, stwierdziła: – Będący na pierwszej linii frontu pracownicy służby zdrowia muszą szybciej i dokładniej diagnozować koronawirusa. Zmniejsza to ryzyko jego dalszego rozprzestrzeniania się. Cieszę się, że możemy dodać kolejny projekt do finansowanych przez UE działań na rzecz rozwoju szybkiej diagnostyki.

Wybrane projekty skupiają się na rozwoju szybkiej diagnostyki, terapii i szczepionek, a także na zrozumieniu rozwoju epidemii poprzez modelowanie. W ostatnich tygodniach UE uruchomiła również finansowanie ze środków publicznych i prywatnych w wysokości do 90 mln euro w ramach Inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych, a także zaoferowała wsparcie finansowe w wysokości do 80 mln euro na rzecz innowacyjnego przedsiębiorstwa CureVac na zwiększenie skali rozwoju i produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Konkretne wsparcie KE dla pilnie potrzebnych badań i innowacji stanowi część wspólnej europejskiej reakcji na epidemię koronawirusa. W ramach kilku dodatkowych projektów i inicjatyw badawczych finansowanych przez UE, toczą się prace nad przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się choroby i zwiększaniem gotowości na inne epidemie.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama