Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020. MOPS czeka na zgłoszenia

Rzecznik magistratu informuje, że Biała Podlaska zamierza przystąpić do ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020, dofinansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. W związku z tym niezbędne jest oszacowanie przez MOPS potrzeb w tym zakresie.

Osoby potrzebujące wsparcia w postaci usługi opieki wytchnieniowej proszone są o złożenie zapotrzebowania na załączonym druku, w terminie do dnia 10 kwietnia 2020 r. – drogą mailową na adres: mopsbp@wp.pl lub w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 24 (do skrzynki umieszczonej na parterze budynku).

Szczegółowe informacje dotyczące Programu mieszkańcy miasta Biała Podlaska mogą uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej pod nr telefonu: 83 341 64 55.

Program kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w tym zakresie.

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem dla siebie, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługa opieki wytchnieniowej może służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Ważnym aspektem usługi opieki wytchnieniowej jest także wzmocnienie osobistego potencjału członków rodzin, opiekunów zaangażowanych w sposób stały w codzienne wspomaganie osób niepełnosprawnych poprzez dostęp do specjalistycznego wsparcia psychologicznego i terapeutycznego oraz wsparcia pozwalającego na podnoszenie swoich umiejętności w zakresie sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.

Program dotyczy wsparcia członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  • dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi (tj. zgodnie z art. 5 i 62 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426).

– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Program zakłada realizację w trzech formach:

  • świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w:
    • miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
    • ośrodku wsparcia prowadzonym jako zadanie własne samorządu,
    • innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu realizującego Program.
  • świadczenie usługi opieki wytchnieniowej, w ramach pobytu całodobowego w:
    • ośrodku wsparcia prowadzonym jako zadanie własne samorządu,
    • w ośrodku/placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym wpisaną do rejestru właściwego wojewody,
    • innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu realizującego Program.
  • świadczenie usługi opieki wytchnieniowej poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniami równoważnymi, możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.

W roku 2020 ustalono następujące limity:

  • limit 240 godzin dla opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego;
  • limit 14 dni dla opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego;
  • limit 40 godzin dla opieki wytchnieniowej świadczonej poprzez możliwość skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.

Pomoc przyznawana w postaci opieki wytchnieniowej w ramach ww. limitów jest bezpłatna.

Prezydent miasta Michał Litwiniuk zachęca mieszkańców do uczestnictwa w programie.

Pliki do pobrania:

>>>Druk zapotrzebowania na wsparcie w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020 <<<

>>> Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020 <<<

 

materiał: Biała Podlaska miasto
tekst / grafika: UM w Białej Podlaskiej

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama