Reklama

Gmina Drelów. Magiczny zakątek południowego Podlasia (film)(galeria)

Niewątpliwie pięknym miejscem jest drelowszczyzna i tutejsze osady o 500-letniej tradycji położone na terenie rozległej niziny o niezwykłych atrybutach środowiska naturalnego, gdzie ślady bogatej historii możemy dostrzec w każdym jej zakątku.

Pierwszym z punktów naszego spaceru niech będzie jezioro Żeliźnieckie, które za sprawą występowania wielu rzadkich gatunków objęte jest prestiżowym programem chronionego krajobrazu „Natura 2000″. Bizantyjską formą lśni kościół Narodzenia NMP w Szóstce, który został wybudowany w XIX wieku wg projektu architekta Wiktora Iwanowicza Syczugowa, członka Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Z wielu krańców Polski rokrocznie setki pielgrzymów odwiedza kaplicę w lesie Horodek – jest to miejsce kultu św. Onufrego, lecz niestety do roku 1896 informacje na jego temat są fragmentaryczne. Na skraju gminy znajduje się zaciszne założenie dworsko–ogrodowe w Aleksandrówce, które było własnością rodziny Potockich. Ze wszystkich zabudowań zachowało się jedynie skrzydło tzw. „Drewniaka”…

Niestety, naszych czasów nie doczekał także wiatrak koźlak (Zahajki) – symbol pracowitości i gospodarności mieszkańców gminy Drelów, którą wciąż dzielnie reprezentuje na sztandarze gminy. Polecamy wycieczki internetowe w to miejsce!

Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje – jakie są najpiękniejsze, najbardziej znane…lub właśnie mało znane miejsca, które chcielibyście zobaczyć, wspomnieć… do których tęsknicie? Każdy pomysł skrzętnie zanotujemy i postaramy się przy sprzyjających warunkach pokazać, byśmy mogli razem wyjść na podniebny spacer!

Tymczasem chodźmy do Drelowa! Zachęcamy do odbioru.

Informacje zaczerpnięto z info.drelow.pl

Z założenia nie jest to „artykuł” stricte o regionie, a jedynie zachęcający do sięgnięcia do książek, wartościowych zakątków Internetu.. i obejrzenia filmu, który przybliża (oczywiście w nikłym procencie) ciekawostki drelowskie.

Galeria:

Autor zdjęć:
Tomasz Łukaszuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama