Reklama

Kulturalny Pejzaż Podlasia: Chór „W Dubicy”

Dziś nasz "Kulturalny Pejzaż Podlasia" uzupełnia znany w naszym regionie Chór "W Dubicy" pod wodzą Piotra Kornieckiego. 

Chór „W Dubicy” został założony w 2017 roku. Powstał z inicjatywy mieszańców w większości śpiewających wcześniej w chórze parafialnym. Jest amatorskim chórem mieszanym, czterogłosowym. Jego nazwa odnosi się do miejsca, gdzie odbywają się próby i gdzie chór powstał. 

W obecnym składzie liczy 22 osoby (14 kobiet  i 8 mężczyzn). Wiek chórzystów jest zróżnicowany, członkowie mają od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. W swoim repertuarze posiada pieśni liturgiczne, biesiadnie oraz ludowe.

Chór często bierze udział w przeglądach i konkursach. Uczestniczył do tej pory m.in. w: Regionalnym Przeglądzie Chórów i Zespołów Wokalnych „Jak Paciorki Różańca” w Sławatyczach; Powiatowym Noworocznym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Kobylanach;  Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej (II miejsce w 2017 r., I miejsce w 2018 r. i I miejsce w 2019); Podlaskim Festiwalu Pieśni maryjnej w Leśnej Podlaskiej, gdzie w 2018 roku otrzymał Grand Prix festiwalu.

 W 2019 roku chór otrzymał nagrodę Starosty Bialskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnienia i ochrony dóbr kultury, jak również wystąpił na XXI Dożynkach Powiatowych w Wilczynie.

Chór spotyka się raz w tygodniu doskonaląc swój warsztat wokalny, jak również ucząc się nowego repertuaru.  Próby trwają ok. 2 godzin. Chórzyści spotykają się również na gruncie prywatnym. Organizowane są przez nich  inne spotkania integracyjne, np. ogniska. W listopadzie 2019 roku Chór „W Dubicy” świętował Dzień Patronki Muzyki Kościelnej św. Cecylii.  Do wspólnego świętowania zaprosił wówczas zaprzyjaźnione chóry m.in. z Łomaz i Sławatycz, chóry dziecięce ze Szkoły Podstawowej w Horodyszczu i w Wisznicach, jak również mieszkańców Wisznic.

Chór za naszym pośrednictwem zaprasza do współpracy wszystkich zainteresowanych śpiewaniem w nim.

materiał: kultura
info / zdjęcie: Chór „W Dubicy”
film: Robert Chilimoniuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama