Reklama

Będzie znacznie mniej kałuż i rozlewisk na bialskich ulicach

Urząd Miasta w Białej Podlaskiej zakończył postępowanie o udzielenie zamówienia na: "Budowa studni chłonnych: układów retencyjno-rozsączających wód opadowych dla 13 zlewni w miejskim systemie kanalizacji deszczowej. 17 marca rozstrzygnięto przetarg. Najkorzystniejszą ofertę złożył i ją wybrano - Zakład Instalatorstwa Sanitarnego Zenona Śledzia z Białej Podlaskiej. Koszt inwestycji to kwota ponad 225 tysięcy złotych. Prace rozpoczną się już niebawem a zakończenie planowane jest na połowę tegorocznych wakacji.

Poprawa retencji i likwidacja utrudniających poruszanie się, często niebezpiecznych zastoisk wodny po ulewach czy wiosennych roztopach planowana jest w następujących rejonach i ulicach na terenie miasta:
– Batorego
– Grzybowa 17
– Grzybowa / Jastrzębia
– Grzybowa – Modrzewiowa
– kanał deszczowy w Nocznickiego
– kanał deszczowy w Kruczkowskiego
– kanał deszczowy w Morelowej
– kanał deszczowy w Wierzbowej
– Sempołowskiej / Makuszyńskiego
– boczna Sidorska
– Sidorska
– Zagrodowa – tu powstanie zbiornik retencyjny o powierzchni 350-400 m2 zdolny pomieścić 400 m3 wody

Wybudowane zostaną studnie infiltracyjne, studnie rozsączające, przewody deszczowe, przykanaliki, kanalizacja lokalna i punktowa. Dodatkowo, skarpy zbiornika retencyjno-odparowującego przy ulicy bocznej Zagrodowej zostaną wzmocnione płytami. W tym miejscu też powstanie najdłuższy w tym projekcie kanał deszczowy od studni wpustowej w Zagrodowej do zbiornika – długości ok. 61 metrów.

  • 1. Ciągle za mało i ciągle niewystarczające są ilości i przepustowość ulicznej sieci kanalizacji deszczowej. Jeszcze w tym roku pojawią się nowe tego typu kratki ściekowe i kilka newralgicznych punktów w mieście ma szansę przestać straszyć po deszczu i na wiosnę rozlewiskami.

  • 2. Ulica Sidorska w dzielnicy Sidorki nie posiada obecnie kanalizacji deszczowej. Powstająca studnia chłonna powinna znacząco poprawić sytuację


  • 3. Ulica Sidorska w rejonie budowy jednej ze studni chłonnych. Okolice skrzyżowania z Kąpielową i Leszczynową.


  • 4. Skrzyżowanie Podleśnej, Kościelnej i Drzewieckiego. Newralgiczne miejsce. Tu zlewnia jest duża. Nie pomaga też spadek terenu w kierunku na Kościelną. W tym rejonie planowane są cztery studnie chłonne i wspomagające kanały deszczowe.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama