Reklama

Powiat: Podsumowanie programu „Aktywny Samorząd” edycja 2019

Realizowany przez Powiat Bialski i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej program „Aktywny Samorząd” jest ważnym krokiem w kierunku wydajniejszego modelu polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych. Działania przewidziane w programie uzupełniają plany ujęte w powiatowych strategiach rozwiązywania problemów społecznych i programach działań na rzecz osób niepełnosprawnych.

Głównym celem programu „Aktywny Samorząd” jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów programu w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji. Poprzez udział w programie likwidowane są bariery utrudniające aktywizację społeczną i zawodową, likwidację barier w dostępie do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym, likwidację barier w poruszaniu się, pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej, dofinansowanie lub refundację kosztów uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym.

W roku 2019 udzielono dofinansowania do:

– kosztów  oprzyrządowania samochodu dla trzech osób niepełnosprawnych na kwotę 9.175,00 zł,

– kosztów kursu na prawo jazdy kat. B, trzem osobom na kwotę 5.554,00 zł,

– sprzętu komputerowego z oprzyrządowaniem siedmiu  wnioskodawcom  z dysfunkcją narządu wzroku  i ruchu ze znacznym stopniem niepełnosprawności na kwotę 43.073,00 zł.  oraz z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z dysfunkcją narządu wzroku trzem osobom  w wysokości 8.641,00 zł,

– kosztów oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego i zakupu skutera czterem osobom na kwotę 19.360,00 zł,

– kosztów utrzymania sprawności wózka elektrycznego czterem osobom na kwotę 7.237,74 zł,

– kosztów zakupu wózka elektrycznego na kwotę 4.500,00 zł. jednej osobie niepełnosprawnej,

– protezy kończyny dolnej wraz z kosztami dojazdu do eksperta w celu zaopiniowania w wysokości 20.200,00 zł.

Ponadto dofinansowano koszty nauki 20 studentom i uczniom szkół policealnych z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności w wysokości 64.350,00 zł

W 2020 roku będą kontynuowane dofinansowania do wyżej wymienionych zadań. Osoby, które chcą skorzystać z dofinansowania powinny posiadać znaczny, bądź umiarkowany stopień niepełnosprawności i dysfunkcję narządu wzroku, ruchu lub słuchu.

Szczegółowe informacje udzielane są w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w pokoju nr 336 oraz pod numerem telefonu (83) 342-36-99.

 Zapraszamy do współpracy.

materiał: powiat
tekst: PCPR w Białej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama