Reklama

Marek Goliszewski BCC: Gospodarka musi być priorytetem rządu

Z rozczarowaniem przyjęliśmy informacje, że Sejm odrzucił wczoraj korzystne poprawki Senatu zwiększające środki na obronę przedsiębiorstw i miejsc pracy oraz na ochronę zdrowia w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Jednocześnie Sejm przywrócił przepisy niezwiązane z ratowaniem życia ludzi i firm – tj. zmiany w Kodeksie wyborczym oraz umożliwiające premierowi odwoływanie członków Rady Dialogu Społecznego, powołanych przez pracodawców lub związki zawodowe w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, lub stanu epidemii.

Z rozczarowaniem przyjęliśmy informacje, że Sejm odrzucił wczoraj korzystne poprawki Senatu zwiększające środki na obronę przedsiębiorstw i miejsc pracy oraz na ochronę zdrowia w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej.

Jednocześnie Sejm przywrócił przepisy niezwiązane z ratowaniem życia ludzi i firm – tj. zmiany w Kodeksie wyborczym oraz umożliwiające premierowi odwoływanie członków Rady, powołanych przez pracodawców lub związki zawodowe w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, lub stanu epidemii. Odrzucono realną pomoc dla firm i pracowników, m.in zwiększenie dofinansowania dla pracowników firm w kryzysie do 75 proc. średniej krajowej (rząd proponuje do 40 proc. średniej pensji), zwolnienie z opłacania składek ZUS na trzy miesiące dla małych i średnich przedsiębiorstw, pożyczki dla firm w wysokości 40 tys. zł. (pozostanie tylko 5 tys. zł dla mikrofirm). Odrzucono zasiłki dla osób, które opiekują się dziećmi powyżej ósmego roku życia. Te osoby nadal pozostaną bez jakichkolwiek świadczeń.

Kluczowe w Polsce na obecnym etapie jest bardzo szybkie, praktycznie natychmiastowe, wprowadzenie w życie przez ministra finansów i rząd działań zapowiedzianych przez Tarczę Antykryzysową. Chodzi głównie o działania finansowe, które poprawiają płynność przedsiębiorstw i podtrzymują dochody pracowników, czyli zmniejszają ryzyko bankructw i podtrzymują zatrudnienie. W Tarczy Antykryzysowej wciąż brakuje najpilniejszych rozwiązań poprawiających płynność finansową firm, które możnaby wdrożyć w oparciu o obecne przepisy o VAT: skrócenie terminów zwrotu VAT (ponad 82 proc. firm nie odnotowało jakiegokolwiek przyspieszenia w zwrotach VAT udzielanych przez urzędy skarbowe – wynika z badania BCC), uwolnienie środków z rachunków VAT zblokowanych przez split-payment, znaczne skrócenie terminu zastosowania tzw. ulgi na złe długi.

Zestawiając wartość wsparcia dla przedsiębiorstw z pakietami socjalnymi przyznanymi w ostatnim czasie (500+, emerytura+, mama+ itd.) bardzo wyraźnie widać, że przedsiębiorcy i ich postulaty schodzą na dalszy plan, nawet w tak dramatycznych dla gospodarki czasach. BCC przystępuje z Radą Przedsiębiorczości do montowania Tarczy Antykryzysowej nr 2 i będziemy zabiegać dla jej rozwiązań o publiczne, społeczne poparcie.

 

materiał: Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tekst zdjęcia: Emil Muciński rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama