Reklama

Kulturalny Pejzaż Podlasia: Kodeńska Orkiestra Dęta

Odkrywaj kulturę i sztukę Południowego Podlasia razem z nami! Nudę można zabić na wiele sposób, my podsuwamy kolejną propozycję lektury, tym razem w formie nowego cyklu pod nazwą Kulturalny Pejzaż Podlasia. W materiałach tych prezentować będziemy wyjątkowych artystów, twórców, zespoły i ludzi związanych z kulturą  i sztuką rodem z Południowego Podlasia. Dziś rozpoczynamy od spotkania z Kodeńską Orkiestrą Dętą. Zapraszamy do lektury. 

Historia Kodeńskiej Orkiestry Dętej sięga 1927 roku, kiedy to dokładnie 04 września tegoż roku przy biciu dzwonów i huku armatnich dział Orkiestra wprowadzała cudowny obraz Matki Bożej Kodeńskiej na kodeński rynek. Było to historyczne wydarzenie dla całej kodeńskiej społeczności. Orkiestra powstała z inicjatywy lokalnych muzyków, a jej skład liczył tylko kilka osób i byli to muzycy amatorzy. Po powrocie cudownego obrazu do Kodnia i umieszczeniu go w głównym ołtarzu bazyliki, muzycy chcąc czcić muzyką Boga i Matkę Bożą wygrywali hymny na odsłonięcie i zasłonięcie cudownego obrazu. Orkiestra Dęta od zawsze była i będzie więc powiązana z kodeńskim sanktuarium i klasztorem Misjonarzy Oblatów. To dzięki staraniom byłych proboszczów śp. o Antoniego Maturę oraz śp. o. Stanisława Wodza, kupowane były dla jej członków nowe instrumenty oraz odbywały się lekcje nauki gry na nich.

Pierwotnym miejscem, które zajmowała orkiestra dęta w bazylice, była kopuła, z której dźwięki instrumentów dętych oraz bębnów miały symboliczny charakter muzyki płynącej z nieba. Przez ponad 90 lat wszystkie uroczystości kościelne jak i państwowe były uświetniane muzyką orkiestry i tak jest do dnia dzisiejszego. Jako ciekawostkę można dodać, że hejnały wygrywane o pełnych godzinach z wierzy kodeńskiej bazyliki symbolizują dawną tradycję Kodeńskiej Orkiestry.

W prawie wiekowej historii Kodeńskiej Orkiestry, były jednak również momenty zawieszenia działalności. Wybuch II Wojny Światowej doprowadził do wyciszenia działalności Orkiestry. Po wojnie przyszły lata komunizmu, gdzie manifestowanie wiary oraz publiczna działalność muzyków była ograniczona. Obecnie skład Orkiestry liczy ponad 30 osób, w tym połowę muzyków stanowi młodzież oraz dzieci. – Zależy mi na tym aby skład Orkiestry zasilali młodzi ludzie ponieważ to w nich jest nadzieja na to, że Orkiestra będzie funkcjonowała kolejne dekady – zaznacza Kamil Adamiec, prezes Orkiestry.

Duży wkład w rozwój orkiestry wniósł kapelmistrz Eugeniusz Kubinowski. Wykształcił wielu muzyków którzy dzisiaj również zawodowo zajmują się muzyką. Duże zmiany w działalności Orkiestry wydarzyły się w 2017 roku. Na czele Orkiestry stanął wówczas nowy kapelmistrz Przemysław Nurzyński i zrodziła się idea szybkiego odbudowania składu orkiestry. Kolejnym krokiem było założenie stowarzyszenia, aby Orkiestra uzyskała podstawową osobowość prawną. W 2018 roku dzięki stowarzyszeniu muzycy z sukcesem ubiegali się o środki z UE na zakup nowych instrumentów oraz mundurów. Kwota dofinansowania wyniosła ponad 50.000 tys zł. Warto podkreślić, że Kodeńska Orkiestra nieustannie jest wspierana materialnie oraz organizacyjnie zarówno przez Parafię św. Anny w Kodniu oraz Gminę Kodeń.

W obecnej chwili Orkiestra przeżywa zdaniem jej członków największą świetność w jej długiej historii. Muzycy są inicjatorami dwóch nowych wydarzeń w gminie Kodeń i tutejszej parafii. Od 3 lat organizuje koncerty noworoczne. W tym roku odbył się już III Charytatywny Koncert Noworoczny pt. „Gramy i Śpiewamy dla Maciusia”, podczas którego dzięki hojności zgromadzonej publiczności udało się zebrać ponad 5000 zł. Środki w całości zostały przekazane rodzicom małego chłopca na dalsze leczenie. Następnym wydarzeniem była organizacja w 2019 roku I Pielgrzymki Orkiestr Dętych do Matki Boskiej Kodeńskiej. Było to wydarzenie bezprecedensowe, jakiego Kodeń nigdy do tej pory nie widział. Oprawę uroczystej mszy św. sprawowanej w intencji muzyków zapewniła ponad 110 osobowa wielka orkiestra dęta. Obecnie Orkiestra jest na etapie planowania II Pielgrzymki Orkiestr Dętych do Kodnia w 2020 roku.

Orkiestra posiada bogaty repertuar w skład którego wchodzą zarówno pieśni kościelne, jak i utwory świeckie. Orkiestra może zapewnić oprawę muzyczną wszystkim świętom i uroczystościom państwowym i kościelnym odbywającym się w naszym regionie. – Jeśli chodzi o muzykę którą wykonujemy staramy się aby były to utwory „wpadające w ucho”. Muzykę trzeba rozumieć i ma ona sprawiać nam przyjemność, budzić uczucie radości i wzruszenia. Dlatego wykonujemy utwory proste, znane i lubiane których przekaz również nie jest łatwy. Można grać np. muzykę filmową ale wg. mnie nie będzie ona zrozumiała dla większej ilości odbiorców. A słysząc np. Hej Sokoły czy O Maryjanno noga zaczyna sama „tupać” a ręce automatycznie unoszą się do oklasków – tłumaczy prezes Orkiestry. 

Kodeńska Orkiestra Dęta posiada w swoim dorobku wiele pucharów oraz dyplomów przyznanych za osiągnięcia muzyczne. Najważniejszym wyróżnieniem, jakie otrzymała, jest medal „Za Zasługi dla Gminy Kodeń”, który został wręczony muzykom orkiestry w sierpniu 2019 roku podczas Jarmarku Sapieżyńskiego. Muzycy nie traktują jego jednak – jak mówią, jako zwieńczenie swojej działalności i podkreślają, że jest to dla nich duża motywacja do dalszej ciężkiej pracy.

 

 

 

Orkiestra zaprasza wszystkich chcących wstąpić w jej szeregi. Jak mogliśmy poznać i niejednokrotnie zobaczyć, orkiestra jest nie tylko grupą ludzi z pasjami, ale przede wszystkim jedną wielką rodziną w której dla każdego jest miejsce. Kontakt. Tel: 798343002 oraz facebook.com/OrkiestraKoden/.

materiał: kultura / gmina Kodeń
info: Kamil Adamiec
zdjęcia: Kodeńska Orkiestra Dęta

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama