Reklama

BPIG: Uwagi Krajowej Izby Gospodarczej do ustawy Tarcza Antykryzysowa

W uchwalonej w sobotę przez Sejm RP tzw. Tarczy Antykryzysowej nie uwzględniono zasadniczych postulatów polskich przedsiębiorców. „Tarcza” w obecnym stanie nie zapobiegnie upadłości firm i utracie miejsc pracy przez setki tysięcy pracowników. Możemy się niestety spodziewać, że w najbliższym czasie, i tak trudna sytuacja wielu firm i ich pracowników stanie się wręcz krytyczna.

Z przykrością obserwuję dezynwolturę władzy w kwestiach w zasadniczych dla funkcjonowania gospodarki. Skutki takiego podejścia będą odczuwalne przez wiele lat. Dlatego, natychmiast przystępujemy do pracy nad propozycją zapisów, które muszą znaleźć się w jak najszybszej nowelizacji ustawy. Ponownie zwracam się do Was o uwagi i propozycje, które są dla nas cennymi wskazówkami w formułowaniu gospodarczych postulatów. Znajomość poszczególnych branż i specyfiki każdej z nich jest Waszą domeną, a z naszej strony deklaruję gotowość naszych ekspertów i stworzenie stanowiska obejmującego, w możliwie najwyższym stopniu, sytuację wszystkich przedsiębiorców.

Sytuacja jest dynamiczna i już dziś media przywołują apel, który wystosowała Rada Przedsiębiorczości, w której składzie jesteśmy (Bialskopodlaska Izba Gospodarcza)

Uwagi proszę przesyłajcie bezpośrednio do naszego Głównego Ekonomisty Piotra Soroczyńskiego ([email protected]), który wraz ze swoim zespołem wykonuje dla nas wszystkich wielką merytoryczną pracę.

Przekazuję także apel KIGEiT o udział w ankiecie, która ma zebrać niezbędne dane o zmianach w poziomie zatrudnienia, bezrobocia, o przestojach i ich przyczynach, o nastrojach przedsiębiorców oraz inwestorów zarówno w kraju jak i za granicą apel To pozwoli oszacować dynamikę oraz kierunki zmian. Na tej podstawie będziemy mogli na bieżąco informować rząd i Komisję Europejską o potrzebach i problemach oraz proponować rozwiązania.

Przedsiębiorcom kończy się czas. Gospodarka potrzebuje wprowadzenia instrumentarium Tarczy Antykryzysowej w trybie natychmiastowym!

Jeszcze w marcu wiele firm, zostało objętych obostrzeniami związanymi z walką z koronawirusem. Przedsiębiorcy zmuszeni zostali do podjęcia radykalnych kroków w zakresie dopasowania do bardzo trudnej sytuacji. Wiele podmiotów gospodarczych wprowadziło uzgadniane z załogami skrócenie czasu pracy, urlopy (płatne i bezpłatne).
Takie działaniazaradcze miały dać chwilę wytchnienia i czas na dotrwanie do wejścia w życie proponowanych przez administrację rozwiązań określanych, jako Tarcza Antykryzysowa.

W tworzenie Tarczy włożonych zostało wiele starań, tak ze strony administracji jak i środowisk biznesowych, opiniujących nieprzerwanie proponowane rozwiązania. Trzeba przyznać, że aktualna wersja Tarczy jest pełniejsza i lepsza niż jej wersja pierwotna. Nie ulega też wątpliwości, że mimo rozszerzenia i uzupełnienia wciąż nie zawiera ona zasadniczych postulatów i istotnych uwag środowisk biznesowych. Jednak w sytuacji, tak wyjątkowej, jak ta wywołana pandemią potrzebne jest jej super pilne wdrożenie a następnie jak najpilniejsza nowelizacja.

Bardzo dużo podmiotów gospodarczych odłożyło radykalne posunięcia na ostatnie dni miesiąca, by móc przed ich podjęciem, zobaczyć na ile pomoc państwa może oddalić konieczność podejmowania najbardziej trudnych decyzji, takich jak np. redukcje zatrudnienia czy postawienie firm w stan upadłości.Mamy koniec miesiąca. Tych decyzji w wielu przypadkach nie da się odłożyć o kilka dni,bo oznaczałoby to poniesienie dodatkowych, niedających się już udźwignąć kosztów. Zostały, więc już godziny. Dlatego domagamy się podjęcia natychmiastowych i odpowiedzialnych decyzji. Nie możemy czekać, aż sytuacja ogromnej liczby firm i pracowników stanie się dramatyczna i a jej skutki nieodwracalne.

materiał: Bialskopodlaska Izba Gospodarcza
źródło: Bialskopodlaska Izba Gospodarcza
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama