Reklama

Koronawirus. Podsumowanie działań władz miasta w ciągu ostatniego tygodnia

Urząd Miasta w Białej Podlaskiej informuje  o działaniach podjętych w ciągu ostatniego tygodnia przez prezydenta miasta Michała Litwiniuka w związku z epidemią koronawirusa.

Miasto wprowadziło ograniczenia w  poruszaniu się z dostosowaniem do zaleceń ogłoszonych przez Prezesa Rady Ministrów. Prezydent Michał Litwiniuk polecił przede wszystkim opracowanie planu przez MZK (decyzję o ograniczeniach od północy 25 marca ogłoszono w południe 24 marca, zaś oficjalna informacja na stronach ministerialnych ukazała się 24 marca o godz. 21.00). Prezydent zwrócił się z apelem do mieszkańców o dyscyplinę i dbałość o bezpieczeństwo i zlecił uruchomienie kolejnej akcji informacyjnej na temat nowych zaleceń.

Kolejną decyzją prezydenta był zakup respiratorów dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Jako pierwszy samorządowiec z naszego regionu prezydent wystosował również  pismo do Prezesa Rady Ministrów z apelem o zmianę terminu wyborów Prezydenta RP.

Miasto zmniejszyło opłaty podstawowe za czas zawieszenia zajęć w Zespole Żłobków Miejskich o 50% i zawiesiło opłaty za pobyt dziecka dłuższy niż 5 godzin w przedszkolach samorządowych.

Decyzją prezydenta zawieszone zostały bilety długookresowe dla osób, które nie korzystają z nich w czasie stanu epidemicznego. Wartość niewykorzystanego biletu zostanie przekodowana na czas po odwołaniu tego stanu.

Dostosowane zostały do ograniczeń kursy autobusów komunikacji miejskiej. Dokonany został pomiar strumieni pasażerów w tych godzinach, gdy z komunikacji miejskiej korzysta najwięcej osób. Aby była zachowana odległość bezpieczeństwa pomiędzy pasażerami (2 m) przy najpopularniejszych kursach  – np. linii H – podstawiane są dodatkowe pojazdy.

Urzędu Miasta świadczy pomoc w dystrybucji paczek żywnościowych z UE dla potrzebujących rodzin. W obecnej sytuacji PCK nie miałby możliwości dostarczenia ich do beneficjentów, którzy zazwyczaj odbierali je osobiście. Prezydent Michał Litwiniuk zdecydował o stworzeniu magazynu na paczki w siedzibie ZGL, skąd są one rozwożone przez Straż Miejską i pracowników MOPS z wykorzystaniem pojazdów instytucji miejskich do potrzebujących rodzin. W akcji biorą też udział bialskie szkoły, ZHP i WOT. Pomoc otrzymuje prawie 400 rodzin (ponad 1000 osób). Każda paczka waży ok. 18 kg i jest dowożona pod wskazany adres. Pracownik MOPS dzwoni do rodzinny, gdy pojazd Straży Miejskiej jest na miejscu. Dostarczanie paczek odbywa się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Od chwili podjęcia zdalnego nauczania prezydent Michał Litwiniuk koordynuje wraz z dyrektorami szkół także działania na rzecz kontynuacji procesu edukacyjnego i realizowanie programów. Celem jest stworzenie efektywnej strategii, możliwej do zrealizowania w trudnej sytuacji, gdy całkowicie zmienił się sposób uczenia. Obecnie jego podstawą jest nie tylko zapewnienie sprzętu i narzędzi online, ale współpraca pomiędzy szkołą, rodzicami i uczniami. Taka jest intencja prezydenta. W ciągu ostatnich dwóch tygodni gromadzone były pierwsze dobre praktyki, które teraz będą publikowane. Przykładem są prezentacje lekcji online czy nagranie audiobooka  – „Dżumy” A. Camusa (nauczyciele i uczniowie IV LO im. Stanisława Staszica).

 

materiał: Biała Podlaska 
info: UM w Białej Podlaskiej
grafika: pixabay.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama