Reklama

Biała Podlaska: Te ulice powstaną w tym roku! cz.4 – Furmana (galeria)(film)

Kontynuacja nowej serii materiałów. Dotyczą Białej Księgi Budowy Dróg w Białej Podlaskiej. Nie wybiegamy daleko w przyszłość. Zatrzymamy się w opisach na tym - 2020 roku. W bieżącym roku "na warsztacie" w ramach programu znalazły się: Nartowskiego, Lisia, Furmana i Sobolowa. Dziś zapraszamy na Furmana.

Wynegocjowany podczas rozmów prezydenta Michała Litwiniuka z klubami radnych plan, na rok 2020 zabezpiecza na cel budowy dróg z Białej Księgi Dróg 3 mln zł a na liście do realizacji znalazła się m.in. ul. Józefa Furmana.

Ulica Furmana położona jest na osiedlu Kosynierów. Ulica jest drogą zbiorczą lokalną. Jedna z głównych ulic osiedla. Stanowi drogę dojazdową do układu komunikacyjnego ulic osiedlowych sama stanowiąc ich część. Jej całkowita długość to ok. 700 metrów.

Dziś to swoista mozaika, ulica prezentuje się zarówno jako pełnowartościowa asfaltowa droga osiedlowa w terenie zabudowanym z oświetleniem poprzez gruntówkę pomiędzy nieruchomościami już zabudowanymi i domami w fazie budowy kończąc na wydeptanych ścieżkach spacerowych a nawet tereny zakrzewione z brakiem przejazdu i bezdroża – gdyby ktoś chciał podróżować ulicą zgodnie z przebiegiem jej trasy na mapie to w ostatnim, północnym odcinku mocno się zawiedzie. Z drugiej strony działalność budowlana dosięgła i tych terenów, dzień po dniu także północny odcinek Furmana wyłania się coraz wyraźniej.

Ulica Furmana rozpoczyna się od skrzyżowania z ulicą Kosynierów. Tu posiada nawierzchnię asfaltową i oświetlenie uliczne. Kieruje się na północ. Pierwsze, niepełne skrzyżowanie w lewo z ulicą Damrosza, następnie podobne z Bownika a sama ulica Furmana odbija zakrętem w prawo i ponownie kieruje się na północ. Kolejne niepełne skrzyżowanie w lewo z ul. Madler i kolejny łuk i powrót na kierunek północny. Nawierzchnia asfaltowa i oświetlenie uliczne kończy się na kolejnym skrzyżowaniu, to już ulica Nartowskiego. Furmana ponownie łukiem w prawo przejmuje na kilkudziesięciu metrach światło ulicy Nartowskiego w kierunku na wschód a następnie łukiem w lewo powraca na kierunek północny. Tu już nawierzchnia gruntowa. Ostatni odcinek ulicy łukiem w lewo przejmuje kierunek zachodni i okala osiedle Kosynierów od północy. Kolejne niepełne skrzyżowania z lewej strony z ulicami: Bratkowskiej, Walewskiej i zamknięcie pętli w ulicy Damrosza. Ten północny odcinek jest najbardziej nieczytelny w terenie. Krzewy, zadrzewienia, przeszkody terenowe w postaci pozostałości po wykopach i rowach.

Ulica Furmana stanowi samodzielny dojazd do ponad 30 działek. Jej znaczenie dla osiedla jest jednak podobne jak opisywanej wcześniej ulicy Nartowskiego. Umożliwia komunikację z ulicami wewnątrzosiedlowymi. Tereny przez które prowadzi ul. Furmana zostały zabudowane a progres inwestycji zarówno indywidualnych jak i deweloperskich w budownictwie jednorodzinnym i bliźniaczym – szczególnie deweloperka przeniosła się na działki w ostatniej północnej części ulicy. To już końcówka inwestycji budowlanych na tym obszarze.

Warto wspomnieć, że północna część ulicy Furmana przebiega w pobliżu planowanego w studium przestrzennym przedłużenia Armii Krajowej pomiędzy ul. Francuską a ul. Północną. Jak wtedy planiści zachowają północny odcinek Furmana, jeszcze nie jest wiadome, brak dla tego obszaru miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W każdym bądź razie północy przebieg Furmana to właśnie wysokość przebiegu planowanej Armii Krajowej na tym obszarze, linia tą przebiega magistrala ciepłownicza PEC Biała Podlaska.

Ulica Furmana wyposażona jest w sieci wodociągowe, kanalizacyjne i częściowo gazowe. Trwa postępowanie związane z ustaleniem lokalizacji budowy kolejnej nitki sieci gazowej średniego ciśnienia doprowadzającej błękitne paliwo do kolejnych działek położonych w obrębie ulicy.

 

Szczegółowe plany na lata 2020 – 2023 znajdziecie w materiale <<==>> LINK. 

Nasze dotychczasowe opracowania:
ulica Lisia <<==>>
ulica Sobolowa <<==>>
ulica Nartowskiego <<==>>

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk / Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama