Reklama

Business Centre Club przedstawił rządowi najpilniejsze postulaty przedsiębiorców

Business Centre Club przedstawił rządowi najpilniejsze postulaty przedsiębiorców do Tarczy Antykryzysowej.

– BCC przekazał do Ministerstwa Rozwoju, premiera i prezydenta uwagi do projektu tarczy antykryzysowej.
– Propozycje konkretnych zapisów ustawowych do projektów przedstawionych w ramach tarczy powstały w Instytucie Interwencji Gospodarczych, który powołał specjalny sztab antykryzysowy.
– Uwagi zostały wypracowane z konsultacjach z przedsiębiorcami, którzy na bieżąco przekazują do sztabu antykryzysowego kolejne postulaty.
– Najważniejszym celem proponowanych przez nas zmian na obecnym etapie jest zapewnienie firmom płynności finansowej i ochrona miejsc pracy, aby mogły one na bieżąco regulować swoje zobowiązania i nie pogłębiać kryzysu oraz nie eskalować go na inne branże.

Właściwie każda firma i każdy przedsiębiorca ma kłopoty związane z koronawirusem, dlatego uruchomiliśmy różne formy wsparcia dla naszych członków. Błyskawicznie powstał Sztab Antykryzysowy, do którego przystąpiły kancelarie prawne i firmy konsultingowe.

Eksperci odpowiadają na pytania płynące z firm poprzez Koronawirus – Gorącą Linię, udostępniają opracowania, poradniki i alerty prawne związane z obecną sytuacją. Uruchomiliśmy webinaria z praktyczną wiedzą dotyczącą najbardziej wrażliwych aktualnie obszarów: prawa pracy, restrukturyzacji, komunikacji kryzysowej, wykonywania umów, zarządzania zdalnie produkcją itp.

Działa już wewnętrzne Forum Współpracy – Business Mixer Online – platforma, w ramach której nasi członkowie mogą sobie wzajemnie pomagać, zamieszczać oferty i komunikaty o tym czego dziś potrzebują szczególnie i co mogą zaoferować klubowym kolegom.

Cały czas rozmawiamy i słuchamy potrzeb naszych Członków. Staramy się na bieżąco na nie reagować, bo wiemy, że przede wszystkim możemy teraz liczyć na siebie. Dzisiaj, jak nigdy dotąd, ważna jest wzajemna pomoc i solidarność. To jest coś, co się sprawdza w każdym kryzysie – mówi Marek Goliszewski, prezes BCC.

Dzisiaj podstawowym zmartwieniem pracodawcy jest utrzymanie ciągłości finansowej firmy i punktualna wypłata wynagrodzeń pracownikom. Wielu przedsiębiorców już nie ma środków na wypłatę wynagrodzeń i zobowiązania publiczno-prawne. Kierujemy kolejne propozycje rozwiązań do rządu i parlamentu. Jesteśmy w permanentnym kontakcie z Ministerstwem Rozwoju – dodaje szef BCC.

Niezbędne są pilne działania, ponieważ kryzys zdrowotny i recesja gospodarcza nasilą się. Ludzie będą umierać. Firmy bankrutować. Mamy dopiero namiastkę rozwoju tej dramatycznej sytuacji. Zdaniem BCC, dotychczasowe propozycje rządowe były zbyt płytkie i fragmentaryczne, aby firmy mogły funkcjonować w dobie koronawirusa i recesji. Skala biurokracji, żądania dokumentacji firm, często wrażliwej, rozmaitych zaświadczeń, są klasycznym rzucaniem kłód pod nogi. Na plus należy zaliczyć skrócenie formularzy ZUS. W tych niespokojnych czasach biznes oczekuje, iż państwo polskie stanie na wysokości zadania i wdroży kompleksowe, skuteczne rozwiązania chroniące gospodarkę. Tarcza antykryzysowa powstaje zbyt wolno, a proponowane wsparcie jest oderwane od realnych potrzeb mikro, małych, średnich i dużych firm oraz ich pracowników – dodaje prezes BCC.

Spośród wielu propozycji BCC do projektu tarczy antykryzysowej wskazujemy najbardziej kluczowe:
– wprowadzić abolicję danin publicznoprawnych: składek do ZUS – przynajmniej na 3, jeśli nie na 6 miesięcy; umorzyć podatki, a nie odroczyć, w tym od nieruchomości (tu apel do samorządów),

– dofinansować wynagrodzenia pracowników w sytuacji przestoju, obniżonego wymiaru czasu pracy; państwo musi przejąć na siebie finansowanie pracownikom zasiłku chorobowego, kiedy ci przebywają na zwolnieniu (obecnie finansują je przez 33 dni pracodawcy),

– wypłacać rodzicom lub opiekunom prawnym zasiłki opiekuńcze za czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem szkół nie tylko w przypadku dzieci do lat 8., ale przynajmniej 12. (jak we Włoszech), a do 18. roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych,

– zapewnić płynność finansową firmom: zwolnić środki z rachunków VAT; przyspieszyć do 15 dni terminy zwrotów VAT, bez sztucznego przedłużania terminów zwrotu; rozszerzyć możliwość rozliczania VAT metodą kasową na wszystkie przedsiębiorstwa (obecnie dostępne wyłącznie dla małych podatników); radykalnie skrócić termin na zastosowanie ulgi na złe długi tj. do maksimum 20 dni (obecnie 90.),

– odroczyć w czasie obowiązki: składania sprawozdań finansowych, deklaracji i zeznań podatkowych; wdrożenia struktury JPK VAT, nowej matrycy stawek VAT; związane z wdrażaniem i realizacją PPK i PPE; dematerializacji akcji wynikającą ze zmian w Ksh;

– umożliwić szybką ścieżkę wykorzystania środków z UE: wydłużyć terminy konkursów, zwiększyć możliwości nadkontraktacji w konkursach, ogłosić konkursy i zapewnić odpowiedni budżet na działania, które sfinansują projekty w zakresie technologii ułatwiających/ ratujących życie w dobie kryzysu epidemiologicznego (technologie komunikacji, e-learningu, zarządzania, powiadamiania, identyfikacji i leczenia chorób, telemedycyny, pomocy psychologiczna itp.) poprzez specjalną, uproszczoną i szybką ścieżkę.

Więcej informacji:

tarcza-antykryzysowa-wnioski-bcc-list
koronawirus-pokonamy-ten-kryzys

 

materiał: Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tekst zdjęcia: Emil Muciński rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama