Reklama

Biała Podlaska: LEDy przy al. Tysiąclecia i Narutowicza (galeria)

To przykład dobrej współpracy i uznania dla działań proekologicznych i oszczędnościowych wprowadzanych w Białej Podlaskiej. Mowa o wymianie energożernych lamp sodowych na energooszczędne LEDowe w al. Tysiąclecia i Narutowicza. Łącznie wymieniono 90 punktów świetlnych. A to nie koniec!

W ramach bardzo dobrej współpracy z nowym dyrektorek Zakładu Energetycznego w Białej Podlaskiej, Zenonem Kuzawińskim, zostały wymienione stare oprawy sodowe na nowe energooszczędne typu LED przy al. Tysiąclecia i ulicy Narutowicza. – informuje Andrzej Plebanowicz, podinspektor ds. utrzymania i rozwoju dróg Wydziału Dróg Urzędu Miasta Biała Podlaska.

Prace prowadzone były w tym roku. Ekipy monterskie na Tysiąclecia i Narutowicza spotykali zarówno kierowcy jak i piesi w miesiącach styczeń i luty 2020. W tym czasie wymieniono 64 sztuki opraw w al. Tysiąclecia – na całej długości ulicy, oraz 26 sztuk na Narutowicza. Tu zostały ostatnie sztuki lamp sodowych na odcinku od skrzyżowania z ul. Kraszewskiego do skrzyżowania z ulicą Zamkową. Ale i te zostaną wymienione w najbliższych miesiącach.

Trudno nam jeszcze określić konkretne kwoty oszczędności w zakupie energii. Podliczniki zużytej energii na oświetlenie ulic grupują po kilka czy nawet kilkadziesiąt ulic na danym obwodzie. Na pewno możemy już mówić o oszczędnościach na samej wymianie dokonanej przez Zakład Energetyczny. Zaoszczędził na niej budżet miasta (szacuje się wartość wykonanych prac na ok. 100 tys zł – dop. redakcji) a pośrednio powstaną oszczędności w zakupie energii. Działa w tym zakresie prowadzone są już od kilku lat, sukcesywnie. Miasto napisało też odpowiedni projekt w temacie lamp LED który czeka na ocenę i uzyskanie wsparcia finansowego. – mówi nam Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik Urzędu Miasta.

Projekt o którym mówi Pani Rzecznik nosi nazwę „Budowa energooszczędnego oświetlenia na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska – etap II”. Jego wartość oszacowaliśmy na kwotę trzech milionów siedmiuset trzydziestu tysięcy złotych. Z tego prawie dwa i pół miliona jako środki zewnętrzne. Projekt został złożony w Urzędzie Marszałkowskim i czekamy na wynik jego oceny i decyzję o dofinansowaniu. Zarówno pod względem budowy nowego oświetlenia na ulicach dotychczas nie posiadających lamp drogowych jak i wymiany lam sodowych na LED w części ulic oraz pod kątem spodziewanych oszczędności w kosztach oświetlenia ulic w mieście jest to projekt kluczowy. – mówi Sylwia Golik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Biała Podlaska.

O tym, że kwestia wysokości rachunku za prąd jest istotna w każdym budżecie nie trzeba dużo pisać. W dobie rosnących kosztów energetycznych każde, nawet najmniejsze gospodarstwo domowe pilnie obserwuje nadchodzące faktury z kwotą do zapłaty coraz bardziej znaczące w ogólnych wydatkach domowych. Podobnie jest w samorządach. Miasto Biała Podlaska zapisało w budżecie na 2020 rok kwotę 7 mln 650 tysięcy złotych na pokrycie kosztów rachunków energetycznych za oświetlenie ulic i placów.

Ocenia się, że wymiana lam sodowych na LED w ostrożnych szacunkach generują ok. pięćdziesięcioprocentowe oszczędności w ilości zużytej energii. Jest się więc o co bić i w co inwestować. Mowa bowiem – w sytuacji idealnej – o możliwe oszczędności w kwocie nawet ok. 3 i pół do 4 mln zł przypadku miasta Biała Podlaska w cenach bieżących i obecnej ilości zużywanej energii i płatności za oświetlenie ulic i placów.

Projekt o którym mówią zarówno rzecznik Kuc-Stefaniuk jak i naczelnik Golik w razie uzyskania zielonego światła dla jego realizacji w Urzędzie Marszałkowskim a przez to uzyskanie dofinansowania umożliwi instalację ok. 400 nowych punktów świetlnych – koszt projektu, przyłączy, okablowania, zakup słupów, zakup opraw LED i robocizna. Na oświetlenie poprzez projekt ulicznych lamp LEDowych czeka ok. piętnastu wpisanych w projekcie ulic w Białej Podlaskiej. W zdecydowanej większości są to ulice na osiedlu Grzybowa i osiedlu Pieńki. Ale to nie wszystko. Projekt przewiduje także inwestycje na kilku ulicach już posiadających oświetlenie, nadal sodowe a czekające na lampy LED, tu wymienić można m.in., ulicę Witosa na osiedlu Francuska.

Urząd Miasta zapowiada też, że jeśli projekt nie przejdzie pozytywnie oceny merytorycznej i nie uzyska wymaganej punktacji potrzebnej do wpisania na listę projektów dofinansowanych czy też nie znajdzie się na liście rezerwowej, prowadzić będzie prace instalacji lamp LED we własnym zakresie na miarę własnych możliwości budżetowych. Tak czy inaczej, coraz więcej pojawiać się będzie przy bialskich ulicach i placach widocznych na zdjęciach energooszczędnych lamp LED.

Innej drogi dla samorządów – jak tej oświetlonej lampami LED – nie będzie widać.

Uwaga! Na ostatnim zdjęciu widać ostatnie z kilku pozostałych do wymiany lamp sodowych na LEDowe przy ul. Narutowicza!

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama