Reklama

Łomazy: Stadion Niwy w przebudowie ( film) (galeria)

Będzie to miejsce w Łomazach przeznaczone nie tylko na sport. Sport jak najbardziej bo grać tu będzie i trenować Niwa Łomazy! Ale w planach wykorzystania także wydarzenia kulturalne, społeczne, wypoczynkowe i turystyczne. W 2018 roku Gmina Łomazy złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie zadań związanych związanych z odnową miejscowości. Wniosek przeszedł. Uzyskano dofinansowanie w kwocie 500 tys zł. Gmina dorzuciła swoje 600 tys zł i tym samym mogły ruszyć prace.

film: Stadion GLKS Niwa Lomazy w budowie

Wszystko zostało pomyślane na zasadzie “zaprojektuj i zbuduj”. Chodzi docelowo o przebudowę całego obiektu stadionu. Odbyły się cztery przetargi. Dlaczego tak dużo i tyle to trwało? Dlatego, że dopiero w czwartym przetargu udało się wyłonić firmę która przynajmniej częściowo zbliżyła się do kwoty zabezpieczonej na ten cel. Wcześniejsze propozycje realizacji były zbyt drogie.

Do pierwszego przetargu nie zgłosiła się żadna firma. – wspomina wójt Łomaz Jerzy Czyżewski. – Na drugim przetargu kwota na jaką wyceniały firmy koszt wykonania prac opiewała na trzy miliony złotych. Trzeci przetarg już mniej ale nadal wysoko. Dopiero w czwartym przetargu zobaczyliśmy w dokumentacji wykonawczej kwotę niewiele ponad jeden milion złotych. Z tym mogliśmy już dyskutować. Wspólnie z Radą Gminy podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu inwestycji. – dodaje wójt.

Czas był już najwyższy. Pojawiły się bowiem obawy, że w wyniku przedłużającej się procedury przetargowej Gmina będzie musiała zrezygnować z przebudowy stadionu, pożegnać się z pół milionową dotacją gdyż było coraz mniej czasu na wykonanie prac i rozliczenie projektu.

Przedsięwzięcie uratowała firma z podbialskich Rakowisk. Przedsiębiorstwo Kazimierza Semeniuka wykona wszystkie zaplanowane prace za kwotę ok. 1 miliona 100 tysięcy złotych. W styczniu br. została podpisana umowa na wykonanie prac. Wykonano projekt remontu budynku i od tego rozpoczęto, od przebudowy zaplecza sanitarno-szatniowego. Zostanie w nim zamontowana pompa ciepła i wykonane ocieplenie obiektu.

Ubolewamy, że w wyniku zaplanowanych robót zniknie graffiti na jeden ze ścian szczytowych budynku. Wykonane zostało na trzydziestolecie Klubu Piłkarskiego Niwa Łomazy z inicjatywy ówczesnego prezesa Andrzeja Lubańskiego. Graffiti wykonał profesjonalnie grafik. Informuję jednak, że spróbujemy je odtworzyć. – zapewnia wójt Czyżewski.

Głównym zadaniem planowanym na obszarze stadionu będzie wejście na samą jego płytę. Nastąpi wykonanie odwodnienia ale i systemu nawodnienia. Nastąpi też zmiana nawierzchni murawy. Wykonana zostanie bieżnia. Powstanie monitoring, nagłośnienie, oświetlenie a także wybudowane zostaną trybuny na trzysta miejsc siedzących. Zostaną też zabezpieczone specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Innowacją jaka pojawi się na obiekcie łomaskiego stadionu będzie wykonanie pierwszego w Gminie Łomazy skateparku. Powstanie w jednym z rogów terenu stadiony przy ulicy Topolowej. To nasza odpowiedź na wnioski młodych mieszkańców Łomaz aby taki obiekt powstał. W pierwszej kolejności realizowaliśmy siłownie plenerowe i place zabaw. Czas na kolejny, dodatkowy obiekt uzupełniający naszą infrastrukturę sportowo-rekreacyjną czyli skatepark. – dodatkowo informuje wójt Łomaz.

Już w 2018 roku na terenie stadionu powstała druga w Gminie Łomazy siłownia plenerowa wraz z placem zabaw. Pierwsza powstała w parku przy Placu Jagiellońskim.

Łącznie realizowany projekt na stadionie w Łomazach ma wartość 1 mln 100 tys zł. Pół miliona złotych to dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dzięki umowie z Urzędem Marszałkowskim. Prace przy przebudowie stadionu potrwać mają do końca września 2020 roku. Klub Piłkarski Niwa Łomazy z konieczności wszystkie mecze w tym sezonie rozgrywać będzie na wyjazdach. W tym roku także Dni Łomaz zaplanowane na 7 lipca nie odbędą się z przyczyn oczywistych na stadionie ale na Placu Jagiellońskim w centrum Łomaz.

Kibiców i mieszkańców proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy wszyscy widzieli jak obiekt stadionu będzie się zmieniał. Po przebudowie, to właśnie tutaj planujemy aby odbywały się najważniejsze wydarzenia kulturalne i sportowe organizowane przez Gminę Łomazy. Już dziś możemy kibicować drużynie Niwy aby mogła awansować do kolejnych lig rozgrywkowych a nowy obiekt stadionu powinien tu znacząco pomóc. – podsumowuje wójt Łomaz Jerzy Czyżewski.

 

materiał: Radio Biper Łomazy
tekst: Leszek Niedaleki
film: Biper TV
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Zobacz galerię zdjęć:

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama