Reklama

Biała Podlaska: Prewencyjne zamknięcie placówek oświatowych i kulturalnych w związku z koronawirusem (aktualizacja)

Dzisiaj (11.03) w Urzędzie Miasta Biała Podlaska odbyło się zebranie sztabu zarządzania kryzysowego w związku z koronawirusem. Prezydent miasta Michał Litwiniuk poinformował,  że zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów żłobki, przedszkola i szkoły w mieście zostają zamknięte na okres dwóch tygodni (12-25 marca).

W czwartek i piątek (12, 13 marca br.) szkoły i przedszkola zapewnią opiekę tym dzieciom, których rodzice nie zdołają jej zorganizować w domu. Od poniedziałku nie przyprowadzamy dzieci do szkół, przedszkoli i żłobków.

Podczas dodatkowego spotkania prezydenta z dyrektorami szkół potwierdzono, że w okresie zawieszenia zajęć w placówkach oświatowych  nauczyciele pozostają w gotowości (dyspozycyjni na wezwanie przez dyrektora).
Do dyrektorów należy organizacja pracy pracowników administracyjnych w taki sposób, by statutowe zadania organizacji były realizowane i ciągłość pracy zachowana. W przypadku rekrutacji do przedszkoli – proces będzie przebiegał zgodnie z planem, bez zmian. Dyrektorzy instytucji i ich zastępcy będą w pracy. Prewencyjnie zostają zamknięte instytucje kultury, a także obiekty sportowe przy szkołach (również basen I LO – od 12 marca).

Dyrektor Bialskiego Centrum Kultury poinformował, że odwołane zostają wszystkie zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, wszystkie spotkania, wernisaże, warsztaty oraz wszystkie imprezy organizowane w Bialskim Centrum Kultury. Działalność zawiesza również Galeria Podlaska. Zamknięte zostają także, osiedlowe kluby kultury; KK Piast ul. Spółdzielcza 4, KK Eureka ul. Orzechowa 34, KK Scena ul. Z.Augusta 6.

Decyzja Prezesa Rady Ministrów nie dotyczy poradni psychologiczno-pedagogicznej, jednak odwołane tam będą zajęcia grupowe. Diagnozy i inne spotkania indywidualne będą się odbywać, jednak specjaliści mają prawo odmówić przeprowadzenia takich zajęć z dziećmi mającymi widoczne objawy infekcji.

Wszystkie te informacje zostaną opublikowane na stronach internetowych szkół i instytucji oraz umieszczone w nich w widocznych miejscach.

Zarządzeniem prezydenta wszystkie wydatki, jakie instytucje poniosą w związku z koniecznością wdrożenia specjalnych zabiegów higienicznych i dezynfekcji będą finansowane ze środków rezerwy kryzysowej.

Prezydent jest w stałym kontakcie z zespołem zarządzania kryzysowego, w którego skład wchodzą przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie miasta. Realizowane są wszystkie zalecenia instytucji rządowych. Prowadzone w Białej Podlaskiej działania mają charakter prewencyjny. Od tygodnia w pojazdach komunikacji miejskiej prowadzona jest regularna dezynfekcja. Odwołane są także imprezy i wydarzenia, by uniknąć skupisk ludzkich.

Podczas dzisiejszego specjalnego spotkania sztabu kryzysowego doktor Riad Haidar podkreślił, że koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla osób starszych. Dzieci do 9 roku życia mogą być tylko nosicielami wirusa, chorują najrzadziej, a nawet w przypadku zachorowania w zdecydowanej większości choroba ma u nich łagodny przebieg. Zaleca się jednak ograniczanie ich kontaktu z osobami starszymi i osobami z tzw. grupy ryzyka – chorującymi na nowotwory lub choroby układu krążenia lub układu oddechowego, jeśli najmłodsi mają objawy infekcji czy przeziębienia (katar, kaszel, duszności).

 

KOMUNIKATY SZKOŁY WYŻSZE

 

Filia AWF w Białej Podlaskiej

Władze filii Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej poinformowały, że zajęcia dydaktyczne w uczelni w trybie stacjonarnym zostają zawieszone od godziny 15:00 dnia dzisiejszego przez 2 tygodnie‼️ (do 25 marca br..
Co następuje:
– w dziekanatach zostaną wyznaczone dyżury (więcej informacji wkrótce‼️) – preferowany jest kontakt e:mailowy‼️
– pływalnia została zamknięta, dotyczy to również treningów KS AZS AWF ‼️
– biblioteka została zamknięta – możliwy jest dostęp on-line (poprzez maila można uzyskać PIN do wypożyczalni)‼️
– akademików nie trzeba opuszczać‼️
–  wstęp do akademików mają TYLKO mieszkańcy‼️
– obiekty sportowe zostają zamknięte – prawo korzystania z nich mają zawodniczki i zawodnicy sekcji AZS AWF‼️
– na początku tygodnia nauczyciele akademiccy przekażą studentom niestacjonarne formy realizacji zajęć dydaktycznych‼️

PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

Prof. Jerzy Nitychoruk – Rektor Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II, informuje, że od 12 do 25 marca br. zmienia formę organizacji zajęć dydaktycznych na tryb online. Podjęte w uczelni działania mają na celu ograniczenie kontaktów bezpośrednich.

Państwowa Szkoła Wyższa im. Papież Jana Pawła II w Białej Podlaskiej dokłada wszelkich starań, aby umożliwić studentom, realizację całego zaplanowanego w tym semestrze programu zajęć i osiągnięcie zakładanych efektów uczenia się. W związku z tym kształcenie studentów przyjmuje formę nauczania online zapewniającą realizację efektów uczenia się zgodnie z kartą przedmiotu. Wstrzymuje się realizację praktyk zawodowych, studiów podyplomowych, zajęć realizowanych w ramach projektów oraz innej działalności dydaktycznej na terenie uczelni
w ww. okresie. W Domu Studenta PSW wprowadzamy zakaz odwiedzin przez gości z zewnątrz, jednocześnie nakładamy obowiązek ograniczenia do minimum bezpośrednich kontaktów pracowników w uczelni. Profesor Jerzy Nitychoruk – Rektor PSW apeluje do społeczności akademickiej o ograniczenie wyjazdów prywatnych zarówno na terenie Polski, jak i za granicę oraz śledzenie bieżących informacji na stronie internetowej uczelni.

Na terenie uczelni stosunkowo wcześniej zostały już wprowadzone zaostrzenia. Wszystkie uroczystości o charakterze zbiorowym zostały w miarę możliwości odwołane lub ograniczone co do liczby uczestników lub przeniesione na inny termin. Studenci i wszyscy pracownicy uczelni, którzy w ciągu ostatnich 14 dni powrócili z krajów wymienionych  w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego byli zwolnieni z osobistego udziału w zajęciach lub prowadzeniu zajęć w uczelni. Ponadto wszyscy pracownicy uczelni zobowiązani są do wzmożonej kontroli miejsca pracy, miejsc dużych skupisk studentów oraz obiektów uczelni, w zakresie odpowiedniej higieny. Uczelnia od samego początku prowadziła akcję informacyjną wśród studentów dotyczącą potencjalnego zagrożenia zarażeniem koronawirusem. Na terenie PSW zostały umieszczone specjalne dozowniki z płynem
do dezynfekcji rąk. W celu usprawnienia działań mających na celu zapobieganie oraz przeciwdziałanie zakażeniom COVID-19 – choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 Rektor powołał Koordynatora w osobie dr hab. Marcina Weinera, prof. PSW.

O wszystkich postanowieniach i zaleceniach będziemy informować na bieżąco.

materiał: Biała Podlaska miasto / ważne
info / zdjęcia: UM w Białej Podlaskiej / PSW w Białej Podlaskiej / AWF w Białej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama