Reklama

Grabanów: Rozbudowa szkoły na półmetku

Gmina Biała Podlaska po ostatniej (kolejnej) reformie oświaty stanęła przed trudnym wyzwaniem. O ile duże obiekty po byłych gimnazjach zabezpieczyły ilość sal lekcyjnych dla powiększonych podstawówek, o tyle w Grabanowie dodatkowe klasy siódme i ósme spowodowały tłok. Jak do tematu podeszły władze gminy? Dziś materiał tekstowy i kilka zdjęć a już niebawem FILM! Zapraszamy!

Szkoła Podstawowa im. 30 Poleskiej Dywizji Piechoty AK pęka w szwach a boom na szkołę dopiero się rozpoczyna. Coraz większa ilość mieszkańców Grabanowa i okolic, w tym młodzi rodzice, dopytują się o miejsce dla swojej pociechy w podstawówce „pod ręką”. Rad nie rad Gmina Biała Podlaska przystąpiła do rozbudowy obiektu, rozbudowy tym najsłotniejszej, że jej ciężar finansowy Gmina wzięła na własne barki i zadanie inwestycyjne realizuje z własnego budżetu.

Zależy nam na możliwości kształcenia jednozmianowego. Nie chcemy też łączyć klas. Zresztą i z jednym i drugim pomysłem nie zgodzili się rodzice. Na dłuższą metę i tak nie wiele by to pomogło. Z roku na rok obserwuję większe zainteresowanie rodziców naszą szkołą. Pomaga i to, że Grabanów pozostaje i przez najbliższe lata będzie na pewno atrakcyjnym miejscem do osiedlenia się. Obecnie uczęszcza do naszej szkoły ponad 130 dzieci i młodzieży. – mówi dyrektor szkoły w Grabanowie, Beata Zydlewska.

Słowa dyrektor szkoły o wzrastającym zainteresowaniu szkołą w Grabanowie potwierdza zastępca wójta Gminy Biała Podlaska, Adam Olesiejuk. – Grabanów jako miejscowość podmiejska, z komunikacją miejską która ułatwia kontakt z miastem a dodatkowo dzięki naszym, gminnym inwestycjom stała się od wielu lat atrakcyjna do zamieszkania. Obserwujemy ponadto, że już nie tylko indywidualne budownictwo, pojedynczych rodzin ale przychylnym okiem na Grabanów spojrzeli deweloperzy. W tym roku pierwszy inwestor rozpoczyna budowę osiedla domów jednorodzinnych, w sumie nawet nie daleko od szkoły. A to może spowodować napływ zarówno nowych mieszkańców jak i nowych uczniów do grabanowskiej szkoły. Widzimy to i staramy się na miarę naszych możliwości reagować inwestycyjnie na wzrastające potrzeby mieszkańców Grabanowa.

To prawda. W ostatnich latach Grabanów zyskał znacznie na tle innych miejscowości podmiejskich. Kosztem siedmiu milionów złotych wybudowano kanalizację, do której obecnie podłączają się kolejni zainteresowani. Kolejna inwestycja to zrealizowana przez Powiat Bialski a z dofinansowaniem Gminy Biała Podlaska przebudowa trasy Biała Podlaska – Rokitno. Przez Grabanów prowadzi obecnie szeroka droga dodatkowo wyposażona w chodnik. Teraz samorząd przystąpił do rozbudowy szkoły.

Budynek po rozbudowie powiększy się dwukrotnie. Nowe, jednokondygnacyjne skrzydło obiektu pozwoli odetchnąć szkole. Pojawią się nowe sale lekcyjne, przestronny korytarz, kolejne sanitariaty i nowa stołówka. W nowych pomieszczeniach swoje miejsce znajdzie punkt przedszkolny, stołówka z jadalnią, pomieszczenia cateringu, oddzielne wejście gospodarcze, strefa dydaktyczna dla uczniów w tym pięć nowych sal lekcyjnych. Staraliśmy się o środki zewnętrzne na tak poważne przedsięwzięcie, inwestycję w naszych najmłodszych mieszkańców. Niestety ani Ministerstwo Edukacji ani Ministerstwo Finansów nie wsparło nas w tym zamierzeniu. Trudno. Poradzimy sobie sami. Podzieliliśmy zadanie na trzy etapy. Do końca szukać będziemy dodatkowych źródeł finansowania tego zadania. Dziś jesteśmy na półmetku etapu pierwszego – stan surowy obiektu. Trzymam kciuki aby nowy gminny rok szkolny 2020/2021 rozpocząć uroczyście właśnie tutaj. – z przekonaniem i stanowczością mówi Wiesław Panasiuk, wójt Gminy Biała Podlaska.

Budowa w liczbach:
523 m2 istniejąca powierzchnia zabudowy szkoły – 1320 m2 powierzchnia zabudowy szkoły po oddaniu nowego skrzydła.
557 m2 istniejąca powierzchnia użytkowa szkoły – 1262 m2 powierzchnia użytkowa szkoły pod zakończeniu inwestycji.
3859 m3 obecna kubatura szkoły – 7506 m3 kubatura całkowita budynku po oddaniu nowego skrzydła do użytku.

700 tysięcy złotych, z własnego budżetu, kosztuje Gminę Biała Podlaska realizacja pierwszego etapu rozbudowy szkoły – stan surowy nowego skrzydła. Kolejny jeden milion złotych kosztować będzie wykończenie i wyposażenie pomieszczeń. Trzeci etap rozbudowy szkoły w Grabanowie to rozbudowa obecnej mini sali gimnastycznej do stanu hali sportowej pełnowymiarowej. Koszt trzeciego etapu szacowany jest na 300 tysięcy złotych a jego realizacja planowana w 2021 roku.

Ciekawostka:
O 250 osób w ostatnich pięciu latach zwiększyła się liczba mieszkańców w miejscowościach będących w zasięgu terytorialnym szkoły w Grabanowie: Grabanowa, Grabanowa Kolonii, Wilczyna, Julkowa, Zacisza i Kamienicznego. Największa z nich – Grabanów – to dziś około 550 mieszkańców ze stałą tendencją rosnącą.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama