Reklama

Biała Podlaska: Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego pod znakiem kobiecego hobby ( film) (galeria)

Sejmiku Kobiet. Bogatą oprawę miał XI Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego, zorganizowany 10 marca w sali widowiskowej BCK przy ul. Brzeskiej 41.

film: XI Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego

Wzięło w nim udział blisko 300 kobiet z powiatu bialskiego, a wśród nich dyrektorki instytucji kultury, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, twórczynie rękodzieła, śpiewaczki ludowe i pracownice Starostwa Powiatowego. Powitał je starosta bialski Mariusz Filipiuk, życząc paniom dużo zdrowia, radości, miłości, spełnienia marzeń i wyrozumiałości wobec mężczyzn.

Tradycyjnie już sejmik stanowi okazję do pokazu licznych stoisk z rękodziełem ludowym, tym razem zdominowanym ozdobami wielkanocnymi (palmami, zajączkami, kurczakami i pisankami w wersji tradycyjnej i współczesnej). Prezentowano też stoiska z kosmetykami na rożne okazje, biżuterią i przydatnymi w domu każdej gospodyni nowoczesnymi garnkami do gotowania na parze.

Organizatorzy zaproponowali uczestniczkom trzy wykłady. Dr Agata Makarewicz z I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie mówiła wyczerpująco o zaburzeniach psychicznych u dzieci i młodzieży oraz metodach ich wykrywania, Anna Tymoszyńska, właścicielka fryzjerskiego atelier w Białej Podlaskiej zachęcała kobiety do zmiany fryzur na wiosnę, podkreślając jak ważny jest kolor włosów i ich pielęgnacja.

Z kolei powiatowy rzecznik konsumentów Ewa Tymoszuk ujawniła zagrożenia występujące, na co dzień w życiu nieświadomego konsumenta. Nie zabrakło występów artystycznych. Wokalista Janusz Pruniewicz dwukrotnie czarował panie ciepłą barwą głosu w nastrojowych piosenkach o miłości. Śpiewał też zespół ludowy Leśne Echo z Zaścianek, z dzieci z bialskiego Stowarzyszenia Gimnastyki Artystycznej zachwycały zdolnościami gibkiego ciała. Uczestniczki sejmiki mogły częstować się gorącymi napojami i słodyczami. Brały też udział w losowaniu kilkunastu upominków przygotowanych na tę okazję przez Starostwo Powiatowe.

Sejmik Kobiet to doskonała okazja, by kobiety wyrwały się, choć na chwilę z domu i miło spędziły czas przeznaczony dla nich. Starostwo od lat organizuje takie spotkania, które łączą przyjemne z pożytecznymi – uważa Jolanta Mikulska, dyrektor GOK z Sosnówki. Zdaniem Małgorzaty Hanas, instruktora pracowni zdobnictwa ludowego GOK z Worońca takie spotkania są wielce pouczające. Oprócz walorów poznawczych, mają niebagatelne życzenie w integracji środowiska.

Jestem bardzo zadowolona z możliwości uczestnictwa w takim spotkaniu. W końcu rzadko mamy sposobność rozmawiać i wymieniać się opiniami w tak licznym gronie. Powstające niczym grzyby po deszczu Koła Gospodyń Wiejskich potrzebują nowych doświadczeń, a stoiska z rękodziełem i rozmowy kuluarowe doskonale się do tego nadają – twierdzi Ilona Niewęgłowska, dyrektor GCK z Konstantynowa.

Sejmik jest po trosze sposobnością do ładowania intelektualnych akumulatorów. Kobiety z całego powiatu chcą podzielić się wrażeniami i doświadczeniami, podpatrzeć coś ciekawego u innych, co z powodzeniem ożywiłoby działalność ich środowiska. Dlatego uważam Sejmiki Kobiet za potrzebne i pożyteczne – mówi Renata Kaczmarek, dyrektor GOK z Janowa Podlaskiego.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama