Reklama

Biała Podlaska: Dworzec PKP czeka na przepięcie linii torowej (film) (galeria)

Po kilku miesiącach bardziej widocznych prac, wracają na tory ekipy Trakcja PRKiL. Jeszcze w marcu nastąpi zamknięcie przejazdu w ulicy Lubelskiej / Witoroskiej, rozpoczną się próby obciążeniowe nad tunelem. Moment zamknięcia ruchu wykorzystają też drogowy aby wybudować dojazdy do tunelu. Wtedy też rozpoczną się prace związane z przepięciem ruchu kolejowego na nowe tory i rozpoczęciem przebudowy obecnie używanych, starych szyn kolejowych. Ale to nie wszystko!

Jest szansa, że prace na przebudowie układu torowego i dworca PKP zrealizowane zostaną do końca tego roku. Obserwujący zmagania budowlańców z czasem i zakresem prac, można było zauważyć w sumie kilka miesięcy już przestoju i zastoju. Terminy zakończenia przedsięwzięcia zostały już przesuwane. Nie zapeszajmy po raz kolejny. Do końca roku powinno być wszystko wykonane, oddane podróżnym i pozamiatane.

Jeszcze w tym miesiącu rozpoczynają się próby obciążeniowe nad tunelem. Wiadukt obecnie przenosi ruch na starej konstrukcji. Za kilka dni, zamknięty zostanie przejazd w ulicy Witoroskiej / Lubelskiej i rozpocznie się przebudowa kilkuset metrów linii kolejowej na odcinku przebiegającym nad tunelem. PRD Biała Podlaska Grupy Horeglad rozpocznie w tym samym czasie prace związane z budową dojazdów. Kierowcom pozostanie przejazd przez ulicę Łomaską. To próba komunikacyjna dla nas wszystkich podróżujących na trasie północ – południe.

Na dworcu PKP gotowy jest już peron, choć jeszcze brakuje zadaszenia i małej architektury. Gotowy jest jednak chodnik – dojście do peronu od strony przejazdu na Łomaskiej. To tędy podróżni będą już za jakiś czas przedostawać się z budynku dworca na peron aby móc korzystać z pociągów. Z budynku dworca skierujemy się w prawo. Wzdłuż ogrodzenia daleko za kraniec nowego peronu. Tam przekroczymy tor i dojściem chodnikowym (ciekawostka, ułożone zostało to dojście z płyt chodnikowych rozebranych ze starego, już nie istniejącego peronu) przedostaniemy się na peron. Uczulamy w kwestiach bezpieczeństwa. Kolej zapewni właściwe oznakowania i zabezpieczenie dojścia i zejścia jednak warto i samemu być czujnym.

Stanęły na razie prace związane z budową przejścia podziemnego. Ruszą gdy tylko zakończą się prace w tunelu drogowym i zostanie tam uruchomiony ruch samochodowy a zamknięty zostanie przejazd w ulicy Łomaskiej. Rozpocznie się wymiana torów i przekop tunelu już na stronę budynku dworca. Wcześniej rozpocznie się za to budowa parkingu Park & Ride przy Dokudowskiej. Strona południowa dworca. Parking powstanie na terenie działek i nieużytków za zapleczem Hotelu Rota, dojazd do miejsc parkingowych ulicą Dokudowską za budynkami. Dojście dla osób pieszych wykonane zostanie na odcinku od ul. Dokudowskiej na wysokości Drukarni Arte aż pod same przejście podziemne gdzie połączone zostanie z dojściem z parkingu P&R.

Ekipy PRKiL Trakcja powrócą także na przystanek Biała Podlaska Rozrządowa. Tu nadal trwają negocjacje w sprawie zwiększenia zakresu prac. Istnieje możliwość budowy sieci torów rozjazdowych i postojowych, do tego Biała Podlaska Rozrządowa w sumie służyła przed przebudową. Kilkanaście torów było dalekim zapleczem dla Suchego Portu Przeładunkowego w Małaszewiczach. Kolejny pomysł jaki jest dyskutowany to przedłużenie ulicy, od Sidorskiej do przystanku kolejowego a nawet dalej na drugą stronę, na lotnisko. Problemem jak zawsze pozostają fundusze i czas.

Tak wygląda nowy peron na bialskim dworcu PKP – stan prac na 10 marca 2020 roku.

https://www.facebook.com/radiobiper/videos/278289599819428/

A to już przejście się przejściem podziemnym na dworcu PKP Biała Podlaska. Stan prac na 10 marca 2020. Czeka przedłużenie tunelu w okolice budynku dworca. No i oczywiście wykończenie i wyposażenie.

https://www.facebook.com/radiobiper/videos/3252261881470298/

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Są 3 komentarze do tego artykułu.

  1. Bardzo proszę o ponowne wgranie filmik z tunelu pod dworcem bo od pewnego momentu słychać tylko dźwięk a obraz się zatrzymuje

    1. Leszek Niedaleki

      problem w tym, że autor wgrywał kilka razy i niestety urywa w tym samym momencie, spróbujemy pociąć ten film o ile się da.

  2. Ta „robota” nigdy się nie skończy !!!!! Ten nowy peron niedługo zarośnie i zgnije jak i to nie dokończone przejście do peronu pod torami !!!!!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama