Reklama

Łosice: Pomoc dla Sławomira Chomiuka ze Starej Kornicy

53-letni Sławomir Józef Chomiuk z Wygnanek (woj. mazowieckie, gmina Stara Kornica) bardzo potrzebuje naszego wsparcia. Jest tak ciężko chory, że ze światem praktycznie nie jest w stanie się porozumieć. Ratuje go nowo zakupiony komunikator, który jest sterowany wzrokiem. Mężczyzna potrzebuje środków na leczenie i rehabilitację. Caritas Diecezji Siedleckiej apeluje o pomoc.
Stwardnienie zanikowe boczne

Pierwsze objawy choroby ujawniły się u pana Sławomira w lipcu 2017 roku. Diagnoza brzmiała: stwardnienie zanikowe boczne (SLA). Jest to choroba neurologiczna, na którą chorował m.in. Stephen Hawking, wybitny astrofizyk. Jaki jest jej przebieg? Dochodzi do uszkodzenia obwodowego i ośrodkowego neuronu ruchowego, co prowadzi z czasem do zaniku wszystkich funkcji mięśni. Pierwsze objawy stwardnienia zanikowego bocznego to zaniki mięśniowe, osłabienie mięśni, niewyraźna mowa i trudności w połykaniu. Choroba dotyka zwykle osoby starsze – w wieku 60-70 lat.

Leczenie również w domu

Do tak ciężkiego schorzenia doszły później jeszcze inne – depresja i nadciśnienie tętnicze. W pierwszej połowie 2018 roku ogólny stan zdrowia jeszcze się pogorszył – nasiliła się postępująca duszność, problemy z odksztuszaniem. Badanie neurologiczne stwierdziło głęboki niedowład czterokończynowy. Konieczny był zabieg tracheostomii, wdrożono także żywienie pozajelitowe. Mężczyzna został objęty wentylacją domową – poddawany jest tlenoterapii biernej i stałej respiratoroterapii domowej, z uwagi na niewydolność oddechową.

Życie „mówione” oczami

Z naszych informacji wynika, że pan Sławomir przebywa obecnie w domu. Jest z nim bardzo ciężko. Rodzina zakupiła mu specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu – za pomocą wzroku – chory będzie mógł „mówić”. Pan Sławomir wymaga długotrwałego leczenia i stałej rehabilitacji. Chomiukowie w opiece nad głową rodziny potrzebują znacznych środków, które są poza ich zasięgiem.

Jak pomóc?

Mężczyzna nie może nic zrobić, by sobie pomóc. Jego funkcjonowanie zależy od rodziny i osób trzecich. To, co możemy uczynić, by poprawić jego trudną sytuację, to przekazać dobrowolną sumę pieniędzy na założone dla niego subkonto. Caritas Diecezji Siedleckiej tegoroczne środki zebrane w ramach skarbonek z akcji „Jałmużna Wielkopostna” przekaże na rzecz pana Sławomira.

1)      Wpłaty ze zbiórki na rzecz pana Sławomira Chomiuka w ramach skarbonek „Jałmużny Wielkopostnej 2020” należy dokonywać na nr konta Bank Spółdzielczy O/Siedlce PL 78 9194 0007 0027 9318 2000 0010 wpisując tytuł: „Jałmużna Wielkopostna 2020”.

2)      Caritas Diecezji Siedleckiej otworzyła specjalne subkonto, na którym zbierane są środki na leczenie i rehabilitację Sławomira Chomiuka. Każdy, kto zechce wesprzeć mężczyznę, może przekazać 1% podatku (nr KRS 0000223111 z poniższym dopiskiem) lub wpłacić pieniądze na konto: Caritas Diecezji Siedleckiej Bank Spółdzielczy O/Siedlce 21 9194 0007 0027 9318 2000 0260 z dopiskiem: „44219 – Chomiuk Sławomir Józef”.

 

materiał: sąsiedzi / Łosice
tekst / zdjęcie: Anna Nowińska, Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama