Reklama

„Lepiej po polsku” z profesorem Andrzejem Markowskim (film)(galeria)

Podsumowując Tydzień języka polskiego w Szkole Podstawowej w Sosnówce lekcję językoznawstwa poprowadził prof. Andrzej Markowski. Uczniowie zadawali wiele pytań z zagadnień semantycznych, gramatycznych czy kultury języka i z uwagą słuchali o pięknej różnorodności ojczystego języka. Wyróżniający się uczniowie otrzymali w nagrodę książki pana profesora z imienna dedykacją.

Główną organizatorką oraz pomysłodawczynią inicjatywy była Teresa Harasimiuk, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sosnówce, która wprowadziła uczniów w lekcję – O naszym gościu profesor Jerzy Bralczyk powiedział, że wie jak jest dobrze po polsku i wie dlaczego. Wie też jak nam o tym opowiedzieć rzetelnie i ciekawie zarazem.

Prof. Andrzej Markowski – Językoznawca. Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego od 1971 roku, od 1996 profesor w Instytucie Języka Polskiego UW. Członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN od początku jej istnienia, czyli od 1996, od 2000 do 2019 roku jej przewodniczący, od roku 2019 honorowy przewodniczący. Członek rzeczywisty Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Wiceprzewodniczący Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP. Jego zainteresowania badawcze to: semantyka, leksykologia, leksykografia i kultura języka polskiego. Autor wielu publikacji językoznawczych, m.in.: „Jak dobrze mówić i pisać po polsku”, „Leksyka wspólna różnym odmianom polszczyzny”, „Polszczyzna spolegliwa, „O języku »Dzienników«Marii Dąbrowskiej”. Redaktor naukowy „Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN” oraz autor wielu innych słowników poprawnościowych. Współautor książek „Wszystko zależy od przyimka” i „Trzy po 33”. Nagrał ponad 6000 audycji radiowych i kilkadziesiąt programów telewizyjnych popularyzujących wiedzę o języku polskim.
(źródło: wyd. Agora)

Robię to co lubię. Czasami mi się nudzi, ale zaraz zawsze odkrywam, że jest jeszcze coś do zrobienia i powiedzenia. – przyznał profesor Andrzej Markowski rozmawiając z uczniami.

Profesor Markowski jest wybitnym językoznawcą i kultywatorem naszego ojczystego języka. Moim zdaniem jest to bardzo ważne, gdyż w epoce smartfonów i wszelkiego rodzaju uproszczeń, skrótów zaczynamy zapominać jak piękny jest język polski pisany nie sms’ami ale piórem i długopisem. – opowiada obecny na spotkaniu wójt gminy Sosnówka Marcin Babkiewicz – Jest to inicjatywa pani dyrektor naszej biblioteki i mam nadzieję, że tego typu wydarzenia będą się pojawiać cyklicznie i coraz częściej, żeby młodzież miała okazję zobaczyć, że nie skrót myślowy ale całe poprawnie napisane zdanie jest piękne.

Od 25 lutego do 2 marca w naszej szkole organizowaliśmy Tydzień języka polskiego, którego celem było rozwijanie wśród uczniów zainteresowania językiem polskim, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę i dbałość o kulturę języka – opowiada o przedsięwzięciu Alina Dawidiuk, nauczyciel j. polskiego w miejscowej szkole – Uczniowie mieli okazję wziąć udział w etapie szkolnym wojewódzkiego konkursu Polonista Roku 2020, w konkursie pięknego czytania oraz w konkursie Czy znasz język ojczysty? Ponadto uczniowie z klasy siódmej czytali utwory dzieciom z oddziału przedszkolnego, natomiast uczennice z klasy ósmej młodszym koleżankom i kolegom organizowały zabawy i gry językowe. Uczniowie z klas 1-3 podczas zajęć w różnorodnych zmaganiach językowych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama