Reklama

VIII Bieg Tropem Wilczym w Międzyrzecu Podlaskim (film)(galeria)

Już po raz ósmy ponad 150-ciu mieszkańców naszego regionu 1 marca pobiegło honorowy dystans 1963 metrów ulicami Międzyrzeca Podlaskiego w Biegu Tropem Wilczym by upamiętnić 61. rocznicę zbrodni komunistów na przywódcach Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji "Wolność i Niezawisłość".

1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie przy ulicy Rakowieckiej po pokazowym procesie zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Dzień ten obchodzony jest jako dzień „Żołnierzy Wyklętych”.

Dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce. Uważam, że to jest najważniejsza i najbardziej cenna rzecz jaką żołnierze wyklęci nam dali, czyli wolność, którą cieszymy się w XXI wieku. – wprowadził w historyczne zagadnienia wydarzenia Arkadiusz Stefaniuk, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich, który już po raz trzeci jest gospodarzem imprezy – Chcemy uczcić ich straszną śmierć. Walczyli z naszą socjalistyczną władzą, która została Polsce narzucona po II Wojnie Światowej.

Dystans honorowy biegu to 1963 metry,
ponieważ w 1963 roku zginął w walce ostatni Żołnierz Niezłomny – Józef Frańczak ps. Lalek.

Nad bezpieczeństwem uczestników biegu czuwała Straż Miejska, Policja oraz ratownicy z jednostki Pogotowia Ratunkowego i Ochotniczej Straży Pożarnej „Stołpno” w Międzyrzecu Podlaskim, którzy zadbali również o gorrący posiłek ku pokrzepieniu ciała. Międzyrzecki bieg był częścią składową uroczystości na terenie całego Powiatu Bialskiego, którego władze są inicjatorem i głównym ich organizatorem.

Jak widać każdy kto czuje patriotyzm w sercu angażuje się w organizację i potrzebę uczczenia żołnierzy, którzy za naszą Ojczyznę zginęli. Pół do 12tej sto pięćdziesiąt osób było już zapisanych i dalej byli chętni. Nie tylko mieszkańcy miasta. – opowiada współorganizator VII Biegu Tropem Wilczym Mariusz Matysiak, prezes zarządu Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów i Miłośników Broni – Po zawodach zaprosiłem wszystkich uczestników na rodzinne zawody w strzelectwie pneumatycznym. Ta strzelnica jest otwarta dla każdego. Siedem dni w tygodniu możemy prowadzić zajęcia. Mamy licencjonowanych instruktorów, którzy charytatywnie angażują młodzież w duchu patriotycznym. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy by chcieli do takiej współpracy przystąpić. Kontaktowy numer telefonu: 605 591 026.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama