Reklama

Biała Podlaska: Galeria wielkich nadziei – Otwarcie Galerii Sztuki Dziecięcej w BCK (film)(galeria)

W miniony wtorek 25 lutego na parterze Bialskiego Centrum Kultury przy ul. Warszawskiej 11 uroczyście otwarta została pierwsza w województwie lubelskim Galeria Sztuki Dziecięcej. Jej powstanie to osobiste dzieło Lilli Wielgan - Michaluk, instruktorki pracowni grafiki komputerowej Piksel. Kiedy pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej, zdołała na tyle skutecznie skłonić swoich podopiecznych, że wielokrotnie triumfowali w ogólnopolskich konkursach plastycznych.

Od niespełna roku, dzięki życzliwości władz miejskich Białej Podlaskiej, które wyposażyły pracownię grafiki w 12 zestawów komputerowych, zajęcia plastyczne odbywają się dwa razy w tygodniu. Grupa 40 zdolnych dzieci poznaje od podstaw historię sztuki na przykładzie dzieł wybitnych malarzy, uczy się rysować na komputerze ulubionych bohaterów bajek, doskonali sposoby nasycania obrazków kolorami, a nawet tworzy filmy animowane, złożone z setek multiplikacji obrazkowych,

Jestem ogromnie szczęśliwa i życzliwa władzom miejskim za wsparcie finansowe mojej inicjatywy. Przez dwa miesiące trwały intensywne prace adaptacyjne wnętrz, aby rzeczywiście powstała w nich fantazyjna galeria. Na początek eksponujemy w niej obrazki moich podopiecznych, ale niebawem dołączą do nich rysunki, obrazki i fotografie prace uczestników innych pracowni, a nawet szkół. Co tydzień w BCK kształci się ponad 200 dzieci. Każde stara się pozostawić po sobie trwały ślad. Liczę też na owocną współpracę z dyrektorami bialskich szkół. Myślę, że będą zainteresowani prezentacją dorobku swoich wychowanków w miejscu specjalnie do tego stworzonym. Wierzę, że galeria będzie tętniła życiem, a zamieszczane w nich obrazy zachwycą mieszkańców Białej Podlaskiej. Galeria czynna jest codziennie od godz. 8 do 21. W tej chwili dzięki dodatkowej aplikacji, można posłuchać głosów młodych autorów – mówi pomysłodawczyni Lilla Wielgan – Michaluk.

W spotkaniu z udziałem kilkudziesięciu milusińskich, ich rodziców, dziadków i przyjaciół, uczestniczył prezydent miasta Michał Litwiniuk. Zapewnił, że władze samorządowe będą aktywnie wspierały edukację artystyczną najmłodszych, przyczyniających się do promocji Białej Podlaskiej.

Nowoczesna placówka kultury jest otwarta na artystyczne pomysły instruktorów, mieszkańców i władz samorządowych. Cieszę się, że z taką pompą otwieramy dziś jedyną w województwie galerię. Będzie ona otwarta na promowanie wszystkich zdolnych dzieci z różnych placówek kultury i oświaty. Chcemy prezentować tu najlepsze prace plastyczne i fotograficzne. Wierzę, że wydarzy się tu wiele wzruszających momentów – uważa dyrektor Bialskiego Centrum Kultury Zbigniew Kapela.

Barwnej prezentacji dokonań nastolatków towarzyszyły: pokaz filmów animowanych, stworzonych przez młodych oraz słodki poczęstunek. Dzieci i ich rodzice czuli się szczęśliwi z otwarcia miejsca ze wszech miar zasługującego na uwagę. 26 marca odbędą się w nim warsztaty plastyczne z udziałem światowej ssawy ilustratora książek dziecięcych Jana Wilkonia. Spróbujemy pokazać ich rezultaty.

tekst: Istvan Grabowski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama