Reklama

Z Janem Maraśkiewiczem o „Historii Rozwoju Przestrzennego Białej Podlaskiej” – spotkanie (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 5 marca 2020
, godz. 17:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza wszystkich miłośników regionu na spotkanie z bialskim konserwatorem zabytków Janem Maraśkiewiczem, którego tematem będzie „Historia rozwoju przestrzennego Białej Podlaskiej”. Wykład odbędzie się w czwartek 5 marca 2020 r. o godz. 17.00 w Dziale Wiedzy o Regionie MBP przy ul. Warszawskiej 12a.

Jan Maraśkiewicz ukończył Liceum Plastyczne w Nałęczowie oraz historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od lat kieruje bialską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Lublinie. Poza bezpośrednią pracą związaną z pełnioną funkcją zajmuje się także popularyzacją wiedzy o zabytkach regionu. Jest autorem i współautorem wielu opracowań, m.in.: Leśna Podlaska : architektura kościoła (Biała Podlaska, 1983), Zabytkowe cmentarze i mogiły w Polsce : województwo bialskopodlaskie (Warszawa, 1995), Parafia p.w. św. Anny Biała Podlaska (Biała Podlaska, 2000), Drewniane budownictwo sakralne : powiat Biała Podlaska (współaut. Aneta Semeniuk, Lublin, 2001), Sanktuaria Południowego Podlasia (współaut. Aneta Semeniuk, Biała Podlaska, 2003), Drewniana architektura północnej części Euroregionu Bug (współaut. Aleksander Baszkow, Biała Podlaska, 2006), Biała Podlaska : dzieje miasta i kościoła p.w. św. Anny od XV wieku do 1945 roku (Biała Podlaska, 2007), Drewniana architektura sakralna południowego Podlasia – północnej części województwa lubelskiego (Biała Podlaska, 2019). Jego teksty i fotografie znajdują się w wielu informatorach turystycznych z naszego regionu.

Jan Maraśkiewicz jest autorem artykułów w pracach zbiorowych i czasopismach.
Na łamach Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego znajduje się kilka popularnych artykułów o zabytkach. Regularnie zamieszcza artykuły w Wiadomościach Konserwatorskich Lubelskich. Są to m.in. opracowania o budynkach liceum im. J. I. Kraszewskiego oraz dawnego szpitala św. Karola Boromeusza w Białej Podlaskiej, kaplicy p.w. św. Jana Kantego przy kościele parafialnym p.w. św. Anny w Białej Podlaskiej, rewaloryzacji wzgórza zamkowego w Kodniu, dworze w Romanowie oraz kościołach drewnianych w Bezwoli, Przegalinach Dużych, Choroszczynce, Krzyczenie, Żeszczynce, translokacji kościoła ze Stanina do Pratulina. Poza publikacjami J. Maraśkiewicz przekazuje bezpośrednio swoją wiedzę o zabytkach mieszkańcom regionu. Na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej zaprezentuje interesującą wielu bialczan, historię rozwoju przestrzennego Białej Podlaskiej. Zapraszamy wszystkich bialczan (i nie tylko) , którzy chcą dowiedzieć się jak zmieniało się nasze mia

materiał: Miejska Biblioteka Publiczna
tekst zdjęcia: Ewa Filipiuk główny specjalista ds. promocji

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama