Reklama

Województwo: Lek na długowieczność z wyciągiem z okazu CITES

Tabletki z wyciągiem z gatunku chronionego Konwencją Waszyngtońską CITES zatrzymane przez funkcjonariuszy KAS na granicy w Zosinie i Dorohusku. Podczas kontroli samochodu osobowego przekraczającego granicę w Zosinie funkcjonariusze KAS ujawnili 800 tabletek zawierających w swoim składzie wyciąg z konika morskiego. Medykamenty próbowała wwieźć w swoim bagażu 55-letnia obywatelka naszego kraju.

Kobieta wyjaśniła, że tabletki kupiła w aptece na Ukrainie na własne potrzeby. Kolejne 1000 tabletek ujawnili funkcjonariusze KAS z Dorohuska. Tym razem środki farmaceutyczne, również z wyciągiem z konika morskiego, próbował przemycić 27-letni obywatel Ukrainy. Zgodnie z wyjaśnieniami jakie złożył mężczyzna, wiózł tabletki na prośbę znajomej.

Zgodnie z postanowieniami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem – CITES oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 tysięcy gatunków jest ograniczony (wymagane zezwolenia).

Gatunki objęte CITES są zagrożone wyginięciem z powodu nielegalnego handlu żywymi i martwymi okazami oraz wyrobami pochodnymi. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu, skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
źródło: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama