Reklama

Sukcesy bialskich sportowców podczas Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu

Jacek Gryta – 17-letni lekkoatleta z bialskiego Klubu Sportowego AZS – AWF, po zaciętej walce w konkursie skoku w dal, rozgrywanego podczas Halowych Mistrzostw Juniorów Młodszych w dniach 14-16 lutego br. w Toruniu, skokiem na odległość 6 metrów i 60 centymetrów zdobył złoty medal w tej konkurencji i tytuł Mistrza Polski!

Przed Mistrzostwami Polski Jacek ustanowił w Warszawie dwa rekordy życiowe: w skoku w dal – 6,62m oraz w biegu na 60m – 7,29sek. Wynik w skoku w dal klasyfikował go na 2 miejscu w Polsce. Przypomnijmy, że Jacek Gryta dwa lata temu został wicemistrzem Kraju w skoku w dal podczas letnich Mistrzostw Polski w kat. młodzików (wiek do 15 lat włącznie), a w roku ubiegłym startując już w wyższej kategorii wiekowej na Olimpiadzie Młodzieży w Poznaniu zajął V miejsce wynikiem 6,57m. Zdobyte doświadczenie pozwalało optymistycznie myśleć na mającą się odbyć walkę o medale w toruńskiej Arenie.

Pierwsza kolejka skoków zgodnie z przyjętymi z góry założeniami, miała zabezpieczyć spokojne wejście do czołowej ósemki w wąskim finale i tak też się stało. Jacek pobiegł na tyle rozbieg z rezerwą, że odbił się ok. 10cm przed belką, skacząc na odległość 6,48m. Dawało to w sumie odległość ~ 6,75 – 6,80m a więc znacznie więcej niż tegoroczny wynik najlepszego zawodnika w kraju – Jakuba Tuczyńskiego z KS Stal Ostrów Wlkp. (6,69m), który był głównym konkurentem Jacka do złotego medalu.

Pierwsza kolejka skoków przebiegła bez większych niespodzianek, ale za to w drugiej niespodziewanie do walki o prymat włączył się klubowy kolega Jakuba TuczyńskiegoJakub Robotnikowski, który skokiem na odległość 6,59m objął prowadzenie w konkursie a w czwartej próbie je umocnił powtarzając ten sam wynik. Kolejne skoki Jacka Gryty to: 6,40m – 6,49m – 6,57m – 6,51m. W przedostatniej kolejce, Robotnikowski zamykający stawkę „pali” skok i rozpoczynają się szóste, ostatnie próby skoczków.

Tuczyński skaczący przed Jackiem powtarza swój najlepszy wynik – 6,43m i nie zagraża już naszemu skoczkowi. Jacek, który ma już zapewnione „srebro” stawia wszystko na jedną kartę i pomimo źle wykonanego rozbiegu, precyzyjnie trafia na belkę i obejmuje prowadzenie wynikiem 6,60m! Robotnikowski po raz kolejny przekracza plastelinę i złoto jest nasze!

W tle Jacka, bardzo dobrze zaprezentował się jego klubowy kolega – Piotrek Jaroszkiewicz, ubiegłoroczny brązowy medalista Mistrzostw Polski Młodzików w skoku wzwyż. 16- letni Piotrek wprawdzie zajął dopiero XI miejsce w konkursie, ale ustanowił swój rekord życiowy – 184cm, a do brązowego medalu zabrakło mu zaledwie 4 centymetrów. Na marginesie, w trzeciej próbie niewiele mu zabrakło do pokonania tej wysokości. Mamy nadzieję, że za rok włączy się do walki o medale.

Jackowi i Piotrkowi towarzyszył w Toruniu także trzeci z zawodników Sekcji lekkiej atletyki – Kuba Przemski, ale niestety podzielił losy siedemnaściorga innych lekkoatletek i lekkoatletów, którzy nie zostali dopuszczeni do zawodów z tytułu kontrowersyjnego zapisu regulaminowego. Szkoda, bo dyspozycje Kuby wskazywały na realne szanse przynajmniej na wejście do czołowej „8”.
materiał: Bialski Klubu Sportowego AZS – AWF
tekst zdjęcia: Tadeusz Makaruk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama