Reklama

Biała Podlaska: „Księżycowym krokiem do gwiazd”. Spotkanie z pisarką Ewą Bagłaj (galeria)

Nieżyjący od 11 lat Michael Jackson wciąż wzbudza emocje fanów na całym świecie. Za życia uznany został najlepiej sprzedającym się artystą wszech czasów, a w ciągu 10 lat od nagłej śmierci zyski z jego 14 płyt osiągnęły bagatela 2 miliardy dolarów.

Michael był postacią niezwykłą. Zadebiutował w wieku 10 lat w rodzinnym zespole Jackson Five, przekształconym z czasem w Jacksons.  Był pierwszym czarnoskórym artystą promowanym przez MTV. Zachwycał jako genialny wokalista, muzyk, kompozytor, tancerz, twórca miasteczka Neverland i działacz charytatywny. Był postacią konsekwentnie dążącą do sukcesu, co opisał dokładnie w autobiografii „Moonwalk” (krok księżycowy, który był także tytułem wymyślonego przezeń tańca).

Biografia ta zachwyciła fankę Michaela Ewę Bagłaj, terespolankę z pochodzenia, znaną pisarkę i dziennikarkę. Zanim udało się jej wydać książkę o swym idolu, zdołała napisać i wydać drukiem pięć innych: „Broszka”, „Dublerka” i „Prymuska” (powieści dla młodzieży związane z tematyką stadnin końskich), „Słoneczna dziewczyna. Opowieść o Klementynie Sałonowicz – Olbrychskiej” oraz „Marek Trela. Moje konie, moje życie”.

W pracy nad książką o Michaelu, która zajęła jej aż siedem lat, autorka uświadomiła sobie, jak wiele zawdzięcza idolowi, zwłaszcza jego niezłomnej postawie życiowej, warsztatowi i inspiracji. Jej książka nie jest więc typową biografią Jacksona. Napisała ją z myślą o przesłaniu poetycko filozoficznym towarzyszącym jego dziełom. Piosenki Michaela, jego twórczość poetycka i prozatorska są w jej przekonaniu spójne z życiem i działalnością charytatywną, jaką przez wiele lat prowadził, Bagłaj dostrzegła w twórczości króla popu geniusz narracji, który poruszał serca i wyobraźnię wielu ludzi. Nie zamierzała narzucać czytelnikowi sposobu postrzegania tej postaci, lecz chciała zaprosić do refleksji nad jego życiem, wyborami i postawą życiową. Stąd sporo w książce liczącej aż 390 stron sporo elementów psychologicznych. Ewie Bagłaj udało się wymyślić formułę, w jakiej nikt dotąd nie przedstawiał amerykańskiego idola. Jej dzieło łączy biografię z poradnikiem motywacyjnym, przydatnym niemal każdemu czytelnikowi, bez względu na wiek. Celem autorki było dodanie ludziom wiary w siebie.

Zanim powstało owe dzieło, autorka przeczytała wszystkie książki poświęcona Jacksonowi polskie i zagraniczne. Źródeł szukała też w internecie, wypowiedziach osób znających Michaela, a nawet dokumentach FBI, które przez wiele lat inwigilowało artystę w związku z podejrzeniami o pedofilię. Dodać warto, że zarzuty te

i proces sądowy w 2005 r. nigdy nie potwierdziły winy Michaela. Artysta wpływał na ludzi nie tylko muzyką, ale też postawą i to udało się autorce przekazać.

W jej interesującej książce znalazł się też wątek końsko podlaski, gdyż sąsiedzi Michaela zakupili w Janowie Podlaskiem słynną klacz Palestyna. Okładkę oryginalnego dzieła zdobi grafika uśmiechniętej twarzy Michaela, jaką Andy Warhol wykonał, w 1974 roku po sukcesie płyty „Thriller” dla amerykańskiego tygodnika „Time”. Książka „Michael Jackson. Księżycowym krokiem do gwiazd ukazała się 15 stycznia nakładem wydawnictwa Hartigrama. Natomiast 13 lutego w filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Orzechowej miało miejsce spotkanie autorskie Ewy Bagłaj z licznie na tę okazje przybyłą publicznością. Wzięli w nim udział dwaj niezwykli goście: Rafał Winiarek, szef wydawnictwa Hartigrama oraz Piotr Dzięciołowski, fotoreporter z Warszawy, który podczas wizyty Jacksona w Warszawie wykonał mu kilka zdjęć. Spotkanie umożliwiło autorce obszerną wypowiedź na temat powstawania dzieła, które ukazało się dopiero w 77 wydawnictwie, do jakich się zwracała i stanowiło okazję do zadania jej wielu pytań.

materiał: Biała Podlaska miasto / kultura
tekst / zdjęcia: Istvan Grabowski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama