Reklama

Reklama

Kraj: Rynek cen OC w 2019 – ostatni rok niskich cen?

Ceny OC w 2019 roku były stabilne. Średnio kierowcy za obowiązkową polisę płacili 664 zł. W ciągu 12 miesięcy przeciętne stawki za podstawowe ubezpieczenie auta spadły zaledwie o 3,2 proc. (porównując I kw. do IV kw.).

Posłuchaj ważnego spotu:

Warto jednak przyjrzeć się szczegółom. Standardowo największy wpływ na ostateczną cenę polisy mają miejsce zamieszkania, wiek, stan cywilny, historia szkodowości i cechy samochodu (m.in. pojemność, marka, rodzaj paliwa).
 

Najciekawsze liczby 2019 roku:
najwięcej za obowiązkowe OC płacili kierowcy z województwa pomorskiego (745 zł), dolnośląskiego (725 zł) i mazowieckiego (717 zł); najmniej – mieszkańcy świętokrzyskiego (576 zł) oraz podkarpackiego (559 zł) najwyższe składki (standardowo) przypadły mieszkańcom Wrocławia (859 zł), Gdańska (830 zł) oraz Warszawy (805 zł); najniższe – mieszkańcom Rzeszowa (622 zł) oraz Opola (623 zł) i Kielc (633 zł) największy wzrost przeciętnych cen OC w skali roku dotyczy Lublina – o 6 proc.; największy spadek wystąpił w Gorzowie Wielkopolskim (21 proc.) i Wrocławiu (11 proc.) ; niemal niezmienne stawki OC były w Bydgoszczy i Rzeszowie średnie OC dla miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców jest niższe o 54 zł od średniej ogólnopolskiej i wynosi 610 zł największe różnice w cenie pomiędzy dużym miastem a mniejszą miejscowością występują w województwie łódzkim – 8 proc. i mazowieckim – 7 proc. 1200 zł wyniosła średnia cena OC dla młodych kierowców (do 25 roku życia), 80 proc. więcej niż średnia ogólnopolska aż o 15,5 proc. spadała w skali roku przeciętna cena OC dla młodych najmniejsze ruchy cenowe w dół – o 2,2 proc. – dotyczyły portfela bezszkodowych kierowców, którzy stanowią większość ubezpieczonych (ok. 70 proc.). Natomiast kierowcom z 1 szkodą na koncie stawki spadły o 6 proc. (z 2 szkodami o 3 proc., z 3 – 0 5,8 proc.).


Wygląda na to, że pod pozorem stabilizacji cen na relatywnie niskim poziomie, towarzystwa prowadziły jednak małą wojnę cenową w wybranych segmentach klienckich. Interesująco wygląda też rozkład cen w ujęciu miesięcznym. Mimo ogólnej stabilizacji analiza średnio miesięcznych stawek za OC wskazuje, że od IV kw. 2019 roku mamy do czynienia z odwróceniem dotychczasowego trendu. Od października przeciętne składki za obowiązkowe ubezpieczenie powoli rosną – na koniec grudnia różnica wyniosła 44 zł porównując z październikiem 2019 roku (odpowiednio: 688 zł wobec 644 zł).


>>> PEŁNY RAPORT <<<

materiał: kraj
tekst /grafiki: Biuro Prasowe internetowej multiagencji OC/AC

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama