Reklama

Powstanie muzeum upamiętniające lotnicze tradycje Białej Podlaskiej

Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk przekazał Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczpospolitej Polskiej - Oddziałowi Bialskiemu lokal przy ul. Sidorskiej 23, na utworzenie muzeum upamiętniającego lotnicze tradycje Białej Podlaskiej, które będzie działać pod patronatem Muzeum Południowego Podlasia.

28 stycznia w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie w którym wzięli udział prezydent miasta, piloci-seniorzy, prezes ZGL Wojciech Chilewicz oraz dyrektor Muzeum Południowego Podlasia Violetta Jarząbkowska. Według ustaleń muzeum będzie ogólnodostępne i ma pełnić funkcję edukacyjną. Jego celem będzie upamiętnianie lotniczej historii Białej Podlaskiej i Południowego Podlasia oraz 61. Szkolno-Bojowego Pułku Lotniczego.

Wiadomo już, że na pewno w muzeum znajdzie się ekspozycja i stanowisko edukacyjne poświęcone Czesławowi Tańskiemu, znanemu konstruktorowi szybowców i pionierowi szybownictwa, którego często nazywa się ojcem polskiego lotnictwa. To on w 1896 roku w miejscowości Wygoda koło Janowa Podlaskiego przeprowadził pierwsze na ziemiach polskich próby oderwania się od ziemi szybowcem. 

materiał: Biała Podlaska miasto
info / zdjęcie: UM w Białej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama