Reklama

Janów Podlaski: Przekazano klucze lokatorom mieszkań socjalnych (galeria)

Niebawem film! Dziś fotorelacja i opis wydarzenia które miało miejsce w Janowie Podlaskim. W Urzędzie Gminy podpisano umowy z najemcami lokali socjalnych przy ul. Kościuszki 16. Lokatorzy otrzymali też klucze do wynajmowanego "eM". Choć oficjalne otwarcie obiektu nastąpi w najbliższym terminie to z racji ukończenia projektu, zakończenia prac budowlanych i dokonanych odbiorach można było już dziś przekazać klucze i pozwolić piętnastu rodzinom na rozpoczęcie zagospodarowania i umeblowania swoich nowych domów!

Dzisiejsze wydarzenie to finisz projektu pod nazwą: „Rozbudowa i przebudowa budynku Przedszkola Samorządowego w Janowie Podlaskim, ze zmianą sposobu użytkowania na budynek mieszkalny wielorodzinny z mieszkaniami socjalnymi.” Umowy podpisywali z lokatorami przedstawiciele Gminy Janów Podlaski na czele z wójtem Leszkiem Chwedczukiem, zastępcą wójta Wiesławem Fila i przewodniczącym Rady Gminy Stanisławem Żmudzińskim-Caruk.

Projekt został współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 – Działanie 13.2 Infrastruktura Usług Społecznych.

Wartość projektu ogółem to prawie 3 mln 749 tysięcy złotych. W tym dofinansowanie w wysokości 2 mln 649 tysięcy zł.

Budynek wielorodzinny z mieszkaniami socjalnymi powstał w Janowie Podlaskim przy ul. T. Kościuszki 16. Zakres prac obejmował przebudowę istniejącego budynku przedszkola na budynek mieszkalny wielorodzinny z mieszkaniami socjalnymi. Budynek jest murowany z dachem konstrukcji drewnianej. Obiekt wyposażono w alternatywne źródła energii i ciepła – pompy ciepła, fotowoltaika, kolektory słoneczne. Niepełnosprawnym dostęp do mieszkań zapewni winda osobowa.

W budynku mieści się 20 mieszkań, w tym 6 mieszkań jedno- i dwuosobowych, 2 mieszkania trzyosobowe, 10 mieszkań czteroosobowych, 2 mieszkania pięcioosobowe. Łącznie zamieszka tu 68 osób. Do dyspozycji mieszkańców będą komórki w piwnicy, wózkownia, rowerownia. Budynek wyposażono w pomieszczenia techniczne. Do kondygnacji podziemnej dostęp zapewnia pochylnia.

To nie pierwsza tego typu inwestycja w Janowie Podlaskim. Kilka lat temu oddawano do dyspozycji mieszkańców osiedle Pilarki. Dziś kolejne mieszkania pojawiają się w zasobie gminnym. Myślę, że Janów Podlaski po mieście Biała Podlaska może pochwalić się największą ilością tego typu lokali przeznaczonych na zaspokajanie potrzeb lokatorskich swoich mieszkańców. Jestem świadomy tego, że nadal tych mieszkań brakuje. Jednak czynione przez nas starania i dzisiejsze oddanie dwudziestu lokali socjalnych znacznie rozładuje powstające w tym temacie problemy i pozwoli nam zaspokoić najpilniejsze potrzeby. – mówił wójt Leszek Chwedczuk.

Lokale które dziś przekazano janowianom posiadają standard deweloperski – wykończony. Większość rodzin rozpocznie wprowadzanie się i zagospodarowywanie od urządzenia aneksów kuchennych. I w sumie to już wystarczy aby móc zamieszkać w swoim mieszkaniu. Czynsz za 1 metr kwadratowy w umowie oszacowany został na niespełna 70 groszy. Pod kątem oszczędności pomyślano też o pasywność obiektu i wyposażenie budynku w najnowsze osiągnięcia techniki OZE.

Od pierwszego dnia lokatorzy zobowiązani zostali do segregacji odpadów, dbania o części wspólne – klatki schodowe, korytarze. W umowie zawarto też zapisy obligujące mieszkańców do zgłaszania w Urzędzie Gminy wszelkich planowanych przebudów i przeróbek. A te w sumie nie będą konieczne gdyż mieszkania już są wyposażone w wodę, kanalizację, ogrzewanie, łącza telekomunikacyjne i internetowe. Wystarczy tylko podpisać umowę z dostawcami poszczególnych mediów.

Umowy z najemcami zawarto na czas określony – 3 lata, do stycznia 2023 roku. Wtedy to ponownie zbierze się Komisja Kwalifikacyjna i nastąpi analiza stanu majątkowego i możliwości finansowych obecnych lokatorów. Większość z osób jest przekonana, że mieszkania socjalne dziś to podstawa i ogromna pomoc w dalszym życiu. Już dziś, część najemców twierdzi że to wiatr w żagle życia jakie otrzymuje od swojej gminy i pozwoli na spokojne i sukcesywne dalsze rozwijanie się zawodowe. Po to, aby być może już za jakiś czas przeprowadzić się do własnego mieszkania z większym metrażem a niektórzy marzą o własnym domu wolnostojącym.

Póki co, sytuacja finansowa jest jaka jest i każdy „własny” dach nad głową jest najlepszy od tułania się po cudzych kątach. Są tu bowiem i osoby, głównie samotne, do tej pory uznawane jako bezdomne. Własne cztery kąty pozwolą na bardziej optymistyczne spojrzenie w przyszłość.

materiał: Radio Biper Janów Podlaski
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama