Reklama

Konstantynów: Za Kolędę Dziękujemy (galeria)

Piękne ozdoby świąteczne i okazałe Anioły Bożonarodzeniowe towarzyszyły przeglądowi „Za kolędę dziękujemy”, przygotowaną po raz 27 przez Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie. Sala gimnastyczna miejscowej szkoły wypełniła się w niedzielę 26 stycznia do ostatniego miejsca.

Publiczność miała okazję podziwiania aż 26 wykonawców z trzech województw: lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Najliczniejszą reprezentację wystawili gospodarze, choć równie licznie stawili się przedstawiciele gminy Sarnaki i gminy Mielnik, którzy od lat utrzymują bliskie kontakty z konstantynowskim GCK. Było głośno, melodyjnie i kolorowo.

Pieśni chwalące narodziny Zbawiciela wykonywane były przez solistów, instrumentalistów, duety, tercety i liczniejsze osobowo grupy. Niektórzy, jak zespół Nowina z Moszczony Królewskiej (gm. Mielnik), przywieźli oryginalne kostiumy i gwiazdę, z jaką kiedyś nie rozstawali się kolędnicy wędrujący po wsi od domu do domu.
– Fenomenem naszego przeglądu jest fakt, że koncentruje się on wokół obchodów Świąt Bożego Narodzenia.

W ciągu 27 lat impreza została ciepło przyjęta przez konstantynowską publiczność i dziś nie trzeba specjalnych zachęt, by sala była pełna. Podczas tego przeglądu nie stosujemy ograniczeń wiekowych. Obok pięcioletnich przedszkolaków, wybierających zazwyczaj Jasełka, popisują się uczniowie szkół podstawowych, dorośli i wciąż energiczni seniorzy – mówi wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski.

Tegoroczne prezentacje rozpoczęli gospodarze. Po powitaniu gości przez wójta Murawskiego, członka zarządu powiatu bialskiego Tadeusza Łazowskiego i nową dyrektor GCK Ilonę Niewęgłowską, koncertowali najmłodsi. Dzieci z Przedszkola Samorządowego z zaangażowaniem wykonały Jasełka z akcentami ekologicznymi. Z dobrej strony pokazali się też: świetny głosowo zespół Melizmat, kierowany przez Krzysztofa Olesiejuka, grupa śpiewacza Pogodna Jesień ze Zdzisławem Marczukiem na harmonii, Zacisze, reprezentujące Dom Pomocy Społecznej, dziecięca formacja Latido, chór parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej, miejscowe zuchy oraz dziecięca schola prowadzona od 5 miesięcy przez wikariusza parafii ks. Grzegorza Walczuka.

W czasie prezentacji scholii ksiądz wikariusz zaśpiewał wzruszająco „Kolędę dla nieobecnych”.
W gronie gości zaproszonych na prezentacje „Za kolędę dziękujemy” popisywały się zespoły: Tremolo i Aura z Sarnak, Marysieńki ze Starych Szpaków, Margaritki z Rakowisk, Nowina z Moszczony Królewskiej, grupa wokalna z Komarna – Kolonii, przedszkolaki z Janowa Podlaskiego, Wrzosy z Wilanowa, Mielniczanie z Mielnika, grupa kolędnicza z Leśnej Podlaskiej, Korniczanie ze Starej Kornicy oraz Nadbużańskie Słowiki ze Sławatycz. Urozmaicony program kolęd sprawił, że słuchało się ich z przyjemnością. Maraton występów trwał cztery godziny, a publiczność gorąco oklaskiwała wykonawców.

 

tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: Małgorzata Mieńko / Istvan Grabowski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Biała Podlaska: Efektowny prezent na Walentynki. Pod urokiem operetki (galeria)

Bialska kultura ma się doskonale, a jej wisienką na torcie zdają się być kolejne odsłony festiwalu operetkowo – musicalowy „:Zaczarowany świat Bogusława Kaczyńskiego”. Po wrześniowej, znakomicie przyjętej gali festiwalu w hali sportowej przy ul. Marusarza, artyści ze Sceny Orfeo ponownie zagościli w Białej Podlaskiej. Na zaproszenie prezydenta miasta Michała Litwiniuka dali 14 lutego porywający emocjonalnie koncert „Od Zemsty nietoperza do Upiora w operze”. Wypełniły go wielkie szlagiery operetkowe i musicalowe, znane wcześniej z wykonań na nowojorskim Broadwayu.

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Sesja samorządowa Rady Gminy (film)

Podczas 14. sesji samorządowej gmin y Biała Podlaska, zwołanej w piątek na 14 lutego, radni podjęli kilka uchwał ważkich dla przyszłości gminy. Obrady rozpoczęła informacja wójta Wiesława Panasiuka o działalności między sesjami (poprzednia miała miejsce 21 stycznia w Ciciborze Dużym). Wójt poinformował m.in. o staraniach w Urzędzie Marszałkowskim i Urzędzie Rady Ministrów o pieniądze na budowę dróg gminnych i dokończenie rozpoczętej w ubiegłym roku rozbudowy Szkoły Podstawowej w Grabanowie. Bez funduszy zewnętrznych realizacja obu zadań będzie kłopotliwa.

Czytaj więcej »

Reklama