Reklama

Kraj: Prognozy, budżet, prawo, energetyka – raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC

– Wojna o wymiar sprawiedliwości trwa, co nas – jako środowisko przedsiębiorców – bardzo niepokoi. Chodzi nie tylko o relacje z Unią Europejską. Przedsiębiorcy, którzy odwołują się od różnego rodzaju decyzji organów kontrolnych czują się zagrożeni, nie mają pewności czy te odwołania będą honorowane, a to jest dla nich być albo nie być – powiedział Marek Goliszewski otwierając posiedzenie Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, które odbyło się 15 stycznia w Warszawie. – Zmiany w wymiarze sprawiedliwości budzą szerokie zaniepokojenie w całym środowisku gospodarczym i niestety zmuszają do powściągliwości w inwestowaniu. Sądy są ostatnią nadzieją, że wyrok będzie sprawiedliwy – podkreślił prezes Business Centre Club i przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

Zdaniem ministra finansów Gabinetu Cieni BCC prof. Stanisława Gomułki, znaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, pogorszenie stabilności finansów publicznych oraz znaczny wzrost inflacji są jeszcze na tyle umiarkowane, że nie mają cech kryzysu. – Wiele zależy od tego co będzie w latach następnych. Po 2022 roku silnie zmniejszy się dopływ środków z Unii Europejskiej. Bez znacznego wzrostu inwestycji krajowych, czeka nas dalsze spowolnienie tempa wzrostu PKB, do poziomu około 2-2,5%. Rośnie też prawdopodobieństwo znacznego pogorszenia stan finansów publicznych, z możliwością wejścia przez wiele lat w obszar nadmiernego deficytu – prognozuje prof. Gomułka.

Jeśli chodzi o budżet na 2020 r. to projekt . uwzględnia nowe zobowiązania wydatkowe i dochodowe podjęte przez rządzącą partię podczas jesiennej kampanii parlamentarnej. Zerowy deficyt budżetu państwa jest wynikiem pojawienia się wielu dochodów jednorazowych, na łączną sumę blisko 50 mld zł. Deficyt całego sektora finansów publicznych, liczony według metodologii Eurostatu, ma być w przedziale od 2 do 2,5% PKB. Zatem gdyby wzrost PKB okazał się być bliski 2,5% a nie zakładanym optymistycznie 3,7%, to pojawi się ryzyko przekroczenia przez deficyt całego sektora unijnego limitu 3% PKB – wyjaśnił minister finansów Gabinetu Cieni BCC.

Rząd w dalszym ciągu nie przyjął Polityki Energetycznej Państwa, która kształtuje większość decyzji dotyczącej sektora elektroenergetycznego czy gazowego. Znaczenie tego dokumentu dla funkcjonowania gospodarki państwa jest potężne – powiedział dr Janusz Steinhoff, minister gospodarki w GGC BCC. – Polska elektroenergetyka jest w wyjątkowo złym stanie. Rząd nie uwzględnia faktu, że kończą nam się zasoby węgla brunatnego. Podobnie jest z węglem kamiennym. Na skutek splotu różnych okoliczności m.in. niekonkurencyjnego rynku, dominacji paliw stałych w miksie energetycznym, mamy najwyższe, hurtowe ceny energii elektrycznej w Europie. Są one o 15-20% wyższe od naszych konkurentów gospodarczych w Unii Europejskiej. Mamy niedobór energii elektrycznej, którą importujemy w znacznie większej skali, a jeszcze 15 lat temu byliśmy wielkim jej eksporterem do Europy. To rzutuje w sposób bardzo istotny na ceny energii – wymieniał b. wicepremier i minister gospodarki. – Coś co kładzie się cieniem na możliwościach rozwiązywania tych problemów to niespotykany bałagan w administracji państwowej. Nie znowelizowano do tej pory ustawy o działach administracji rządowej. Nie wiadomo kto będzie zajmował się elektroenergetyką, kto będzie sprawował funkcje regulacyjne a kto właścicielskie, których łączenie jest niedopuszczalne. Już w tej chwili owocuje to tym, że w Polsce, w obszarze elektroenergetyki, praktycznie nie działają liczące się podmioty zagraniczne, które wyprowadziły się z Polski, ponieważ nasz rynek nie jest rynkiem konkurencyjnym – podkreślił dr Janusz Steinhoff.

Chciałbym podkreślić że, zarówno Członkowie BCC jak i Gospodarczy Gabinet Cieni pragną, aby rządowi polityka gospodarcza wychodziła, dla dobra publicznego, jak najlepiej. Natomiast naszym zadaniem jest wskazywanie niebezpieczeństw dla przedsiębiorców, rozwoju gospodarczego i dla Polski jako kraju, który ma budować silną, konkurencyjną gospodarkę w Unii Europejskiej. Stąd, postulaty, które formułujemy dostarczamy każdemu ministrowi konstytucyjnemu z rekomendacją ich uwzględniania w dalszym konstruowaniu ich polityk – dodał przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC Marek Goliszewski.

materiał: Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tekst: Emil Muciński rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama