Reklama

Upamiętnią 157. rocznicę zwycięskiej bitwy o Kodeń (zaproszenie)

Wójt gmin Kodeń, Towarzystwo Przyjaciół Kodnia oraz ZPO w Kodniu serdecznie zapraszają na obchody 157. rocznicy zwycięskiej bitwy o Kodeń z nocy 22/23 stycznia 1863 roku, które odbędą się 22 stycznia (środa). Bitwa w Kodniu, było to jedyne zwycięstwo pierwszej nocy powstania styczniowego, jakie w całym Królestwie Polskim powstańcy odnieśli po walce z Moskalem. W programie przemarsz z lasu “Borek” do Kodnia”, msza święta, apel pamięci oraz ognisko powstańcze z poczęstunkiem. 
ical Google outlook Gmina Kodeń Polecamy
Kodeń, gmina Kodeń, powiat bialski, województwo lubelskie, Polska Mapa

Zbiórka uczestników wydarzenia odbędzie się około godz. 16:15 na Rynku w Kodniu. Stamtąd przewiezieni będą autobusem do lasku “Borek” (ok. 4,5 km od Kodnia ) – w miejsce koncentracji powstańców przed atakiem na Kodeń. Z tego miejsca rozpocznie się pieszy marsz, którego uczestnicy po drodze, już w Kodniu, złożą kwiaty na mogile powstańczej na miejscowym cmentarzu.

Dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą wziąć udział w marszu, a chcą uczcić zryw powstańczy – o godz. 17 Msza Św. w kościele św. Anny w Kodniu. Po mszy, uczestnicy nabożeństwa oraz uczestnicy marszu spotkają się przy głazie  z tablicą upamiętniającą uczestników i wspierających powstanie 1863/64 – pochodzących z Kodnia i okolic.
Przy kamieniu odbędzie się Apel Pamięci (odczytane zostaną wszystkie nazwiska widniejące na pamiątkowej tablicy), następnie złożony zostanie wieniec od społeczeństwa Kodnia. Po części oficjalnej odbędzie się ognisko z poczęstunkiem przy remizie strażackiej.

materiał: gmina Kodeń
info / plakat: Jacek Malarski-Towarzystwo Przyjaciół Kodnia

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Biała Podlaska: 13 XII – Pamiętamy

13 XII – Pamiętamy jest akcją cykliczną, organizowaną przez stowarzyszenie Młodzi Demokraci. Co roku spotykamy się przy pomniku Solidarności przy ulicy Warszawskiej aby oddać hołd ofiarom stanu wojennego.

Czytaj więcej »

Młodzi Demokraci upamiętnią wydarzenia z 13 grudnia (zaproszenie)

Stowarzyszenie Młodzi Demokraci z Białej Podlaskiej zapraszają do wzięcia udziału w wydarzeniu „13 grudnia – Pamiętamy”. Celem spotkania będzie upamiętnienie ofiar stanu wojennego i przypominanie o tym wydarzeniu lokalnej społeczności.  Odbędzie się ono w nocy z 12 na 13 grudnia o godzinie 23:45  pod pomnikiem Solidarności w Białej Podlaskiej przy ulicy Warszawskiej.

Czytaj więcej »

Radzyń Podlaski: Jubileusz 70-lecia Pogotowia Ratunkowego (galeria)

W dniu 19 października 2019 r. (sobota) odbyły się uroczystości jubileuszowe 70 Lecie funkcjonowania Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radzyniu Podlaskim. Uroczystości rozpoczęły się spotkaniem pracowników, emerytów i zaproszonych gości w siedzibie Stacji Pogotowia, gdzie można było zwiedzić wystawę związaną z historią Stacji.

Czytaj więcej »

Reklama