Reklama

Upamiętnią 157. rocznicę zwycięskiej bitwy o Kodeń (zaproszenie)

Wójt gmin Kodeń, Towarzystwo Przyjaciół Kodnia oraz ZPO w Kodniu serdecznie zapraszają na obchody 157. rocznicy zwycięskiej bitwy o Kodeń z nocy 22/23 stycznia 1863 roku, które odbędą się 22 stycznia (środa). Bitwa w Kodniu, było to jedyne zwycięstwo pierwszej nocy powstania styczniowego, jakie w całym Królestwie Polskim powstańcy odnieśli po walce z Moskalem. W programie przemarsz z lasu “Borek” do Kodnia”, msza święta, apel pamięci oraz ognisko powstańcze z poczęstunkiem. 

Zbiórka uczestników wydarzenia odbędzie się około godz. 16:15 na Rynku w Kodniu. Stamtąd przewiezieni będą autobusem do lasku “Borek” (ok. 4,5 km od Kodnia ) – w miejsce koncentracji powstańców przed atakiem na Kodeń. Z tego miejsca rozpocznie się pieszy marsz, którego uczestnicy po drodze, już w Kodniu, złożą kwiaty na mogile powstańczej na miejscowym cmentarzu.

Dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą wziąć udział w marszu, a chcą uczcić zryw powstańczy – o godz. 17 Msza Św. w kościele św. Anny w Kodniu. Po mszy, uczestnicy nabożeństwa oraz uczestnicy marszu spotkają się przy głazie  z tablicą upamiętniającą uczestników i wspierających powstanie 1863/64 – pochodzących z Kodnia i okolic.
Przy kamieniu odbędzie się Apel Pamięci (odczytane zostaną wszystkie nazwiska widniejące na pamiątkowej tablicy), następnie złożony zostanie wieniec od społeczeństwa Kodnia. Po części oficjalnej odbędzie się ognisko z poczęstunkiem przy remizie strażackiej.

materiał: gmina Kodeń
info / plakat: Jacek Malarski-Towarzystwo Przyjaciół Kodnia

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama