Reklama

Biała Podlaska: 36 Małanka (film) (galeria)

Kalendarz juliański z którego korzystają prawosławni ma to do siebie, że w sumie powtarzają się wszystkie najważniejsze wydarzenia, dni świąteczne i uroczystości religijne które zapisane są w kalendarzu gregoriańskim. Mirosław Korowaj i Tadeusz Czapski wraz z ekipą od kilkudziesięciu już lat promują i integrują zarówno prawosławnych jak i rzymsko-katolików podczas jednego z takich wydarzeń. Małanki. A Małanka to nic innego jak Sylwester! Małanka to wieczór poprzedzający Nowy Rok w kalendarzu juliańskim.

Bialska Małanka, organizowana już po raz 36. to oprócz wspaniałej zabawy setek osób – w tym roku około trzystu – to także promocja i integracja środowisk bratnich religii ale i wspaniała promocja miasta i regionu. Praktycznie od początku zjeżdżają na Małankę goście z całej Polski ale i świata. Przykład tylko tego roczny gdy rozmawialiśmy podczas zbierania materiału z uczestnikami z Białegostoku, Lublina, Warszawy czy… Moskwy. Para z Moskwy o tyle ciekawa, że Nowy Rok 2020 witała w Dubaju, na Małance zjawili się dzięki zaproszeniu przyjaciół z Białej Podlaskiej a docelowo – jak nam zdradzili – chcę się do Białej Podlaskiej przenieść i tu zamieszkać.

Mirosław Korowaj witając wszystkich nie zapomniał o szybkiej, poglądowej lekcji języka starosłowiańskiego i życzeniach noworocznych. Tadeusz Czapski natomiast rozpoczął oficjalnie Małankę uderzeniem w dzwon, które to już stało się bialską tradycją Małanek. Całość uzupełniona suto zastawionymi stołami i dobranym menu Restauracji Rozmaryn w gościnnych progach Państwowej Szkoły Wyższej. Pojawiła się też atrakcja wieczoru – występ Zespołu Kontra. Nie zabrakło też wspólnego zdjęcia wszystkich uczestników.

Jednak jednym z najważniejszych punktów programu powitań były specjalne życzenia od organizatorów bialskiej Małanki pod kierunkiem żony prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, Melanii Trump. W końcu to imienniczka całości wydarzenia a organizatorzy przesłali Pierwszej Damie USA specjalne życzenia wraz z płytą na której znajdują się urywki dotychczasowych Małanek, wraz z zaproszeniem do pojawienia się na jednej z kolejnych Małanek lub chociażby do przesłania kilku zdań uczestnikom tej bialskiej noworocznej zabawy.

36. Małanka. Otwarcie balu przez Mirosława Korowaja.

36. Małanka. Otwarcie balu przez Mirosława Korowaja. Powitania! Uczestnicy m.in. z: Białej Podlaskiej, Lublina, Warszawy, Białegostoku, Terespola, Kodnia…. Moskwy!

Opublikowany przez Radio Biper Sobota, 11 stycznia 2020

36 Małanka. Dobryje Grajki i 300 spartan… znaczy się 300 wspaniale bawiących się uczestników – będą się bawić do końca i jeden dzień dłużej! Dobra robota! Świetna impreza!

Opublikowany przez Radio Biper Sobota, 11 stycznia 2020

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Terespol: Spotkanie rodziny olimpijskiej (galeria)

11 stycznia 2020 r. odbyło się Spotkanie Noworoczne Rodziny Olimpijskiej. Warszawskie Centrum EXPO XXI gościło mistrzów i medalistów olimpijskich, trenerów, parlamentarzystów, członków korpusu dyplomatycznego, przedstawicieli świata nauki, kultury, medycyny, biznesu i dziennikarzy. Gościem honorowym wydarzenia był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Czytaj więcej »

Reklama