Reklama

Gala Dobre, bo Bialskie (galeria)

Efektowną oprawę miała jubileuszowa impreza Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej zorganizowana w piątek 10 stycznia br.. Od 20 lat organizuje ono w początkach roku spotkania honorujące najaktywniejszych przedsiębiorców powiatu bialskiego. W tym roku ich liczba powiększyła się do stu. Przyznawane prze starostę statuetki są symbolem sukcesu i wiary we własne siły. Jubileuszową imprezę rozpoczął koncert tria Anny Hameli, która z gracją zaśpiewała pięć wielkich szlagierów francuskich i dwie piosenki polskie. Zgotowano jej niezwykle gorące przyjęcie.

Anna Hamela jest piosenkarką, kompozytorką i autorką tekstów. Pisze i śpiewa głównie w języku francuskim, chociaż z równą pasją komponuje polskie utwory. Jej piosenki trafiają do osób ceniących wysoką jakość obcowania ze sztuką. Pomagają otworzyć się na piękno życia i wydobyć sens z każdej chwili “zwykłego” dnia. Na scenie tworzy niepowtarzalny klimat będący połączeniem delikatnej, kobiecej subtelności i charyzmy. Niezwykłe melodie piosenek Anny, opowiedziane bez żadnych kompromisów, trafiają prosto do serca, napełniając nas swym szczerym i pełnym wiary przekazem.

Przybyłych na spotkanie gości przywitał przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Kiczyński. Potem starosta bialski Mariusz Filipiuk podsumował liczne wydarzenia, jakie zaszły w minionym 20- leciu i złożył zebranym najlepsze życzenia noworoczne. Przy okazji gratulował dotychczasowym laureatom najwyższego wyróżnienia w powiecie.

Impreza zgromadziła 300 osób. Byli wśród nich: przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, kapłani katoliccy i prawosławni, gości z Białorusi, Niemiec, Ukrainy i Litwy, radni powiatowi i miejscy, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy instytucji samorządowych, szefowie organów sprawiedliwości, dyrektorzy banków i firm brokerskich, wójtowie gmin i przedsiębiorcy.

Laureatami tegorocznej edycji Dobre, bo Bialskie zostali. Firma Handlowo-Zaopatrzeniowa Agro-Handel w Polubiczach Wiejskich, Firma Handlowo-Usługowa Łukasz Filipiuk w Międzyrzecu Podlaskim, Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie, Stacja Pogotowia Ratunkowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Białej Podlaskiej oraz gmina Wisznice, zwycięzca konkursu „Gmina lider samorządności”. Ponadto z okazji jubileuszu, starosta Mariusz Filipiuk i przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Kiczyński wręczyli pięć złotych statuetek Dobre, bo Bialskie. Trafiły one do: Banku Spółdzielczego w Łomazach, laureata wyróżnienia za 2011 r., Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, laureata wyróżnienia za 2017 r., Przedsiębiorstwa Robót Drogowych S.A. w Białej Podlaskiej, laureata wyróżnienia za 2004 r., Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego MIKA w Janowie Podlaskim, laureata wyróżnienia za 2005r. oraz do Przedsiębiorstwa Wielobranżowe BIALBUD w Białej Podlaskiej- laureata wyróżnienia za 2012 r. Przedstawiciele nagrodzonych firm odebrali: statuetki, honorowe dyplomy i kwiaty.

Podczas gali głos zabierali: Dariusz Litwiniuk, kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego, Małgorzata Bogusz, zastępca dyrektora delegatury Urzędu Wojewódzkiego, Kerstin Nindorf, zastępca starosty powiatu Oberhavel z Niemiec, Władimir Chwatik, przewodniczący Brzeskiej Rady Deputowanych z Białorusi, Witalij Kimak, przewodniczący Rady Powiatu Samborskiego na Ukrainie oraz prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk. Ich wystąpienia wiązały się z najlepszymi życzeniami i uznaniami dla przedsiębiorców, nagradzanych statuetkami.

Przygotowanie tegorocznej gali było możliwe dzięki wsparciu życzliwych sponsorów. Byli nimi: Fedro Sp. z o.o. w Osiecku, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BIAL-BUD Stanisław Lewczuk i Czesław Niczyporuk w Białej Podlaskiej, PKO Bank Polski S.A. w Warszawie Oddz. Biała Podlaska, Zakład Wyrobów Wędliniarskich „Wysokie” s.c. w Rogoźnicy, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Międzyrzecu Podlaskim, Zakład Stolarsko-Budowlany Zdzisław Serhej w Łomazach, Zakład Ogrodniczy Elżbieta Pytlik w Międzyrzecu Podlaskim, Zakład Remontowo-Budowlany Stanisław Romaniuk w Białej Podlaskiej, POL-KRES Edwood Daniel Tomaszuk w Białej Podlaskiej, Wipasz S.A w Wadągu, Inter Brooker Sp. z o.o. Toruń, Oddz. w Białej Podlaskiej, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Budomex w Białej Podlaskiej, Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe Wysokiński Sp. z o.o. w Międzyrzecu Podlaskim, TKS-Trans Sp. z o.o. Kazimierz Syliwoniuk w Białej Podlaskiej, Polskie Konsorcjum Gospodarcze S. A. w Warszawie, Petrodom Paliwa Sp. z o.o. w Białej Podlaskiej, Zakład Mięsny Karol Sp. z o.o., sp. komandytowa w Międzyrzecu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo- Handlowe „AVENA” Sp. z o.o. w Kodniu, Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim, Gospodarstwo Rolne w Koroszczynie Sp. z o.o.,Transgaz S.A. Terminal Gazów Skroplonych w Zalesiu, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe KOMUNALNIK w Białej Podlaskiej, Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Handlowo-Usługowe Transbet w Białej Podlaskiej, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Drewit Adam Siliwoniuk w Lipnicy, Usługi Blacharsko – Lakiernicze „Fiat” K.Kamiński w Łomazach, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Terespolu, Investcom Sp. z o.o. w Białej Podlaskiej, Bank Spółdzielczy w Łomazach, Bank Spółdzielczy w Wisznicach, Horyzont Ubezpieczenia Roman Bodziak w Białej Podlaskiej, Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej, PHUP Merkury Andrzej Goławski Spółka Jawna w Białej Podlaskiej, Projekty i Nadzory Drogowe Iter Harko Teresa w Białej Podlaskiej, Koło Łowieckie Szarak w Łubach,”Polsoft” Systemy Informatyczne Piotr Raczyński w Łomazach, 36. Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Agrostop Sp. z o.o. w Terespolu oraz . Lucyna i Arkadiusz Okoniowie Pensjonat „Uroczysko Zaborek” w Janowie Podlaskim.
Oto charakterystyki nagrodzonych w tym roku firm i instytucji.

Firma Handlowo-Zaopatrzeniowa Agro-Handel w Polubiczach Wiejskich.Powstała w 1999 roku. Jest jednym z prężniejszych przedsiębiorstw działających w gminie Wisznice. Jego działalność skupia się na kompleksowym zapewnieniu wszelkich usług niezbędnych rolnikom. Od 20 lat zajmuje się skupem i sprzedażą płodów rolnych, w tym owoców i warzyw oraz zbóż od lokalnych producentów. Przedsiębiorstwo prowadzi również działalność handlowo-usługową w zakresie zaopatrzenia dla rolnictwa.

Rolnicy mogą otrzymać pełen asortyment nawozów sztucznych, środków ochrony rośliny, pasz czy materiału siewnego. Oprócz głównej siedziby w Polubiczach Wiejskich Drugich przedsiębiorstwo prowadzi swoje placówki na terenie powiatu bialskiego oraz powiatów sąsiednich. Dysponuje również własną flotą transportową składającą się z ciągników siodłowych oraz zaplecza niezbędnego do ich obsługi i efektywnego działania. Firma zatrudnia pracowników, natomiast w okresie zbiorów zatrudnienie zwiększane jest dwukrotnie.

Aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Dotyczy to zarówno miejscowości Polubicze, gminy Wisznice oraz powiatu bialskiego. Od wielu lat jest sponsorem Dni Wisznic oraz lokalnych festynów. W 2019 r. było fundatorem nagrody podczas Dożynek Powiatowych. Jednym z pól aktywności jest wspieranie społecznej szkoły podstawowej w Polubiczach. Przedsiębiorstwo bierze czynny udział w pracach porządkowych i renowacyjnych na rzecz Parafii św. Jana Ewangelisty w Polubiczach.

Firma Handlowo-Usługowa Łukasz Filipiuk w Międzyrzecu Podlaskim Rozpoczęła działalność 2 maja 2011 roku. Przedsiębiorstwo prowadzone jest w formie indywidualnej działalności gospodarczej działając w branży odzyskiwania i recyklingu odpadów i detalicznym skupem złomu stalowego, złomu żeliwnego oraz metali kolorowych. Firma świadczy także usługi przeładunkowe i transportowe towarów oraz usługi w zakresie pomocy drogowej. Od czasu rozpoczęcia działalności przedsiębiorstwo pozyskało wielu stałych klientów, z którymi współpracuje. Z rynku regionalnego pochodzą dostawcy towarów zarówno klienci indywidualnie jak i firmy, z kolei towary oferowane przez przedsiębiorców trafiają na rynek krajowy, do hut zlokalizowanych na terenie kraju. W trakcie prowadzenia działalności przedsiębiorstwo zrealizowało szereg zadań inwestycyjnych.

W 2012 roku firma zakupiła maszynę z chwytakiem do załadunku złomu. W 2014 zakupiono nieruchomość w postaci działki. Kolejne lata prowadzenia działalności przyczyniły się do zakupu samochodu ciężarowego z systemem hakowym do wymiany kontenerów oraz dwóch mniejszych umożliwiających przewóz złomu, ładowarki teleskopowej. Od początku działalności firma przyczyniła się do szeroko rozumianej ekologii, działalność ta przynosi wymierne korzyści nie tylko firmie a także społeczeństwu.

Przedsiębiorstwo wspomaga szereg szkół w konkursie „Czysta Ziemia”, czynnie bierze udział w działaniach społecznych, wspiera działalność zespołów ludowych. Warto wspomnieć o corocznej pomocy na rzecz organizacji „Podaj dziecku pomocną dłoń” z Międzyrzeca Podlaskiego oraz na rzecz Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Motocyklowego i Stowarzyszenia Rozwoju Żeglarstwa, które organizują zbiórki krwi. Przedsiębiorstwo jest zaangażowane w pomoc Straży Pożarnej zarówno Ochotniczej jak i Państwowej.

W 2018 roku firma pozyskała środki unijne na zakup maszyny przeładunkowej z systemem wysięgników i na budowę budynku stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, wraz z infrastrukturą techniczną i utwardzeniem terenu oraz innowacyjnym wyposażeniem do demontażu pojazdów. Wartość projektów wynosiła ok. 4 mln zł.. Obecnie firma zatrudnia 7 pracowników. Docelowo po uzyskaniu wszystkich decyzji związanych z kasacją pojazdów, zatrudnienie zostanie zwiększone.Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie.

Sanktuarium prowadzi działalność religijna i świecką. Organizuje spotkania związane z kultem religii katolickiej oraz dla osób świeckich. Są to rekolekcje, pogadanki, pielgrzymki, warsztaty, seminaria, konferencje, imprezy okolicznościowe oraz inne uroczystości. Prowadzi działalność na rzecz Opieki Społecznej, Rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, osób z problemami uzależnień. Sanktuarium obecnie jest bardzo aktywne. Przybywają tam tysiące pielgrzymów z kraju i zagranicy. Na terenie sanktuarium został wybudowany ołtarz polowy. Wielkim wydarzeniem w 2019 roku było zakończenie budowy Diecezjalnego Domu Pielgrzyma i oddanie go do użytku, co znacznie podniosło rangę Sanktuarium. Zwiększył się ruch pielgrzymkowy.

Organizowane są pielgrzymki: Kobiet, Mężczyzn, Niepełnosprawnych, Myśliwych, Leśników, Młodzieży oraz inne, które skupiają olbrzymią rzeszę ludzi. W 2019 roku, został nakręcony film pt. „Modlitwa o Polskę – z ziemi Podlaskiej. Film o historii męczeńskiego Podlasia. Film zbiera już pierwsze nagrody w kraju i zagranicą. M.in. podczas XIV Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków”, organizowanego przez Fundację Polska – Europa – Polonia, przyznano II Nagrodę w kategorii Filmów Fabularnych i Dokumentów Fabularyzowanych. Dom Pielgrzyma w Pratulinie zdobył I miejsce w finale XIX Edycji Konkursu „O Kryształową Cegłę na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej na szlaku Słońca i Śniegu” w kategorii Obiekty Hotelowo – Usługowe. Funkcjonowanie Sanktuarium przynosi ogromne korzyści społeczne i gospodarcze dla naszego regionu.

Stacja Pogotowia Ratunkowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Białej Podlaskiej. Stacja powstała w 1950 r. Prowadzi działalność w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego, opieki przedmedycznej, transportu sanitarnego, współpracy z SOR – ami, lotniczym pogotowiem, policją i strażą pożarną. Zapewnia całodobową gotowość zespołów ratownictwa medycznego w rejonie operacyjnym do udzielania świadczeń zdrowotnych w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w warunkach pozaszpitalnych. Działalność prowadzi poprzez 246 osobowy zespół pracowników. Stacja zatrudnia 27 lekarzy, 115 ratowników medycznych, 29 pielęgniarzy, 15 dyspozytorów, 60 osób administracji i obsługi.

Stacja realizuje świadczenia zdrowotne z zakresu transportu sanitarnego. Prowadzi także wyodrębnioną organizacyjnie działalność inną niż lecznicza polegająca na: – najmie i dzierżawie nieruchomości i lokali; – świadczeniu usług transportowych i parkingowych; – organizowaniu i naprawie pojazdów samochodowych.
Majątek Stacji Pogotowia Ratunkowego stanowią posiadane nieruchomości i środki trwałe oraz środki pozyskane prowadzenia wyodrębnionej działalności innej niż lecznicza. Ponadto Stacja Pogotowia Ratunkowego otrzymuje środki na udzielanie świadczeń zdrowotnych z narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie odrębnych przepisów. Budżet roczny to kwota ponad 20 mln zł. Wartość inwestycji poniesionych w ostatnich trzech latach wynosi ponad 8 mln złotych. Powyższa kwota została przeznaczona na: zakup ambulansów, modernizację budynków służby zdrowia w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim, urządzenia do automatycznego ucisku klatki piersiowej, zakup samochodów do celów służbowych, wykonanie kosztorysów, zakup sprzętu informatycznego.

Posiada Certyfikat, Jakości Norma ISO 9001: 2015 z zakresu: świadczenia opieki zdrowotnej, ratownictwa medycznego, transportu sanitarnego. W celu poprawy bezpieczeństwa ratowników medycznych podczas akcji ratunkowych powstał pierwszy w Polsce pilotażowy system alarmowy. Pracownicy medyczni biorą udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego. Ratownicy medyczni biorą corocznie czynny udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Poza udzielaniem świadczeń zdrowotnych stacja organizuje pokazy i zabezpieczenia medyczne imprez masowych i innych. Wynik finansowy w ostatnich latach jest dodatni i wynosi ok. 400 tys. zł rocznie.Stacja inwestuje w rozwój, zakup nowoczesnego sprzętu oraz stałe podwyższanie kwalifikacji. Działalność finansowa Stacji zamyka się corocznym zyskiem.

Gmina Wisznice Sukcesywny rozwój i wychodzenie naprzeciw wyzwaniom, a także konsekwentna realizacja wytyczonych celów to podstawowe narzędzia skutecznego zarządzania Gminą. Celem gminy jest pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej na realizację inwestycji, o czym świadczyć mogą liczne nagrody i wyróżnienia oraz ciągle wzrastająca poprawa warunków szeroko pojmowanej infrastruktury gminnej. W ostatnich dwóch latach Gmina Wisznice dwa razy stawała na podium ogólnopolskiego rankingu „Rzeczpospolitej” w kategorii gminy wiejskie, w 2018 roku zajęła w tej kategorii I miejsce w kraju, w 2019 roku w tym samym rankingu zajęła III miejsce w Polsce.

Z końcem 2019 roku Rada Gminy Wisznice uchwaliła rekordowy dla budżet w wysokości przekraczającej 31 mln. Zł. W ramach tego budżetu gmina zaplanowała realizację 15 różnych projektów finansowanych ze środków zewnętrznych. Sztandarowym projektem, który gmina podjęła do realizacji jest rewitalizacja Gminy Wisznice. Koszt ogólny projektu to prawie 14 mln zł, w tym dofinansowanie z UE ponad 10 mln zł.

W działania tego projektu wpisuje się przede wszystkim utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Curynie. Zakup zdegradowanego budynku oraz jego zaadoptowanie na potrzeby zakładu opiekuńczo-leczniczego, w tym przeprowadzenie prac remontowo-budowlanych w zakresie dostosowującym infrastrukturę do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych wraz z niezbędnym wyposażeniem. Ponadto w projekcie zaplanowano przebudowę budynku w centrum miejscowości Wisznice wraz z adaptacją na cele socjalne oraz komercyjne (sala kinowa), adaptacja budynku w miejscowości Wisznice, przebudowa i nadbudowa budynku socjalnego na stadionie sportowym w Wisznicach.

Dodatkowo Gmina Wisznice realizuje 4 projekty społeczne, w ramach tych projektów w Gminie Wisznice: działa Klub Seniora, utworzono wypożyczalnię sprzętów medycznych i rehabilitacyjnych dla osób potrzebujących i niepełnosprawnych, w szkołach prowadzonych przez gminę i w szkołach stowarzyszeniowych prowadzone są zajęcia ponadwymiarowe, samorząd realizuje także projekt dotacyjny na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w gminach Doliny Zielawy. Ponadto Gmina Wisznice prowadzi także 3 projekty drogowe. W 2019 r. Gminie Wisznice oddano do użytku nowy Komisariat Policji, utworzono Klub Seniora, wymieniono 612 szt. oświetlenia ulicznego na LED-owe, wykonano 20 szt. oświetlenia hybrydowego. Gmina Wisznice wciąż wychodzi naprzeciw wyzwaniom. W dobie wielu problemów, z jakimi borykają się samorządy gmin Gmina Wisznice stawia na nowe miejsca pracy, aby zatrzymać problem wyludniania się miejscowości gminnych. Samorząd pracuje także nad pozyskiwaniem inwestorów i aktywnie wspiera lokalnych przedsiębiorców.

Bank Spółdzielczy w Łomazach pod obecną nazwą funkcjonuje od 1975 roku kontynuując tym samym działalność swoich poprzedników: Kasy Stefczyka, Kasy Spółdzielczej, Spółdzielni Oszczędnościowo -Pożyczkowej. Bank prowadzi działalność na terenie gmin: Kodeń, Leśna Podlaska, Łomazy, Piszczac, Rokitno, Sławatycze, Terespol i miasto Terespol oraz Filia w Białej Podlaskiej. Oferta Banku obejmuje pełen zakres usług finansowych dotyczących rozliczeń, działalności depozytowej i kredytowej. Klienci Banku mają bezpłatny dostęp do 7 własnych bankomatów a także mogą korzystać z sieci bankomatów w Polsce i zagranicą. W odniesieniu do rozliczeń klienci mają dostęp: do płatności mobilnych, Internet Banking, aplikacja mobilna, SMS Banking, Express Elii i inne odpowiadające ich potrzebom.

Bank oferuje atrakcyjne warunki deponowania wolnych środków w tym lokaty internetowe. W zakresie działalności kredytowej kompleksowo finansuje małe i średnie przedsiębiorstwa, gospodarstwa rolne, Jednostki Samorządu Terytorialnego, nakłady budownictwa mieszkaniowego, ekologii, potrzeb konsumenckich i inne stosownie do potrzeb. Suma bilansowa Banku wynosi 275 mln, fundusze własne 25,8 mln, co plasuje Bank na wysokiej pozycji w Zrzeszeniu Banku Polskiej Spółdzielczości SA, którego jest uczestnikiem i do którego należy 326 banków. W ramach swojej działalności Bank wspiera szereg inicjatyw lokalnych podejmowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły ludowe, kluby sportowe, straże pożarne, placówki oświatowe itp. na terenie działania i powiatu. Bank był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za wyniki finansowe i pozostałą działalność, otrzymując między innymi statuetki Orzeł Agrobiznesu, Dobre, bo Bialskie, Najlepszy Bank Grupy BPS SA.
Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie

Muzeum funkcjonuje od 1962 roku. To instytucja kultury związana zarówno z postacią pisarza, który wychowywał się w Romanowie do 10 roku życia, ale również z jego bratem – Kajetanem Kraszewskim. Zlokalizowane jest w klasycystycznym dworze położonym na terenie romanowskiego parku. W muzeum odbywają się liczne wydarzenia kulturalne tj. wystawy, konferencje, sesje naukowe, konkursy, spektakle teatralne. Prowadzi ono działalność edukacyjną dedykowaną różnym grupom wiekowym, działalność popularyzatorską oraz wydawniczą. Od 2008 roku aktywnie uczestniczy w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa. W roku 2016, 2018 oraz 2019 zostało wyróżnione za organizację tego wydarzenia przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Za swoją działalność placówka została uhonorowana także wyróżnieniami Marszałka Województwa Lubelskiego oraz wyróżnieniem starosty bialskiego „ Dobre, bo bialskie” za 2017 rok. Nowy blask placówce oraz jej otoczeniu został nadany za sprawą zrealizowanych na przestrzeni ostatnich lat projektów unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich o wartości ponad 3,26 ml zł. Realizowane są tu również projekty ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których wartość w ostatnich latach wyniosła ok. 194 tyś. zł. Muzeum pełni znaczącą rolę w procesie wielokierunkowej edukacji kulturalnej w regionie.

Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S.A. w Białej Podlaskiej. Przedsiębiorstwo powstała w 2000 r. w wyniku prywatyzacji bezpośredniej. Głównym przedmiotem działalności firmy jest budowa i utrzymanie dróg, produkcja betonów wszystkich marek, wydobycie kruszyw osiągając średniorocznie przychody na poziomie 40 mln PLN przy 150 osobach zatrudnionych. Dziś PRD SA którego właścicielem i prezesem jest Leszek Horeglad, to własna wytwórnia mas bitumicznych w Kaliłowie, wytwórnia betonów w Sielczyku, kopalnia kruszyw naturalnych w Woskrzenicach, a przede wszystkim zgrana dobrze wykształcona załoga, która jest najcenniejszym majątkiem firmy. PRD S.A Jutro to 3 realizowane projekty inwestycyjne o wartości 25 mln PLN w nowoczesną technologię produkcji mas bitumicznych, w innowacyjną linię produkcji galanterii betonowej i brukowej oraz modernizacja budynków biurowych i warsztatowych.

Przedsiębiorstwo Robót Drogowych SA to przede wszystkim wzorowy przykład współpracy z Powiatem Bialskim i z którym tylko w ostatnich pięciu latach zrealizowało inwestycje na kwotę: 38 mln PLN, budując bądź remontując ok 50 km dróg powiatowych, z których główne to: rozbudowa drogi powiatowej Biała Podlaska (ul. Francuska) – Rokitno (odcinek o długości 13,750 km), budowa drogi Zalesie – Chotyłów – Piszczac – Tuczna – Sławatycze na terenie gminy Tuczna i Sławatycze,  Kontynuując współpracę w 2020r firma będzie realizować dwie kolejne inwestycje drogowe: – Janów Podlaski dł. odc. 5,33km wartość 7mln 499tys. 449zł oraz Zabłocie odcinek długości. 3 Km wartość ok. 4 mln. zł.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe MIKA. Firma została założona w 1993 roku przez Kazimierza Mikołajczaka. Początkowa działalność firmy opierała się na skupie imporcie i eksporcie owoców i grzybów świeżych lub schłodzonych. Od 1998 roku firma MIKA dzierżawiła zamrażalnię owoców i warzyw w Łukowie, gdzie zajmowała się mrożeniem owoców i warzyw a w 2003 roku firma zakupiła Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw w Janowie Podlaskim. W pierwszym roku po zakupie zajmowała się produkcją kompotów owocowych i ogórków konserwowych. W 2004 roku, obok zabudowań przetwórni, wybudowano zamrażalnię owoców i warzyw z nowoczesnym tunelem zamrażalniczym fluidyzacyjnym.Firma zatrudnia stale ok. 100 pracowników, dodatkowo w sezonie letnim ok. 20 pracowników.

Obecnie przedmiotem działalności firmy jest mrożenie owoców, warzyw i grzybów. Wielkość produkcji wynosi ok. 8 tys. ton. Zakład posiada magazyny chłodnicze z możliwością składowania 7 tyś. Ton, posiada własne ujęcia wody podziemnej i biologiczną oczyszczalnię ścieków z nowoczesnym układem odwadniania osadu ściekowego. Stale jest modernizowany park maszynowy, do najważniejszych urządzeń należą: nowy tunel mroźniczy oddany do użytku w 2019 roku, urządzenia do sortowania laserowego SORTER. Łączna wartość inwestycji w ciągu ostatnich trzech lat wynosi 3 244 tyś. zł Firma posiada następujące certyfikaty: BRC, IFS, EKO, Koszer. Mika w zakresie skupu owoców i warzyw współpracuje z producentami owoców i warzyw lokalnie, na terenie powiatu bialskiego, radzyńskiego, łosickiego, siedleckiego i parczewskiego natomiast Sprzedaje globalnie, a głównie na eksport do Unii Europejskiej a także do Białorusi, Rosji i Kazachstanu. Działalność charytatywna firmy to wspomaganie miejscowych drużyn sportowych w Janowie Podlaskim i Międzyrzecu Podlaskim, wspieranie miejscowych przedsięwzięć społeczno-kulturalnych.

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BIAL- BUDFirma powstała 6 września 1990 r. początkowo, jako spółka cywilna by następnie w roku 2002 przekształcić się w spółkę jawną. W chwili obecnej firma zatrudnia 86 pracowników. Pracownicy posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe umożliwiające im zajmowanie się bezpośrednio wykonawstwem. Wyspecjalizowani są w stosowaniu najnowszych technologii z użyciem materiałów wysokiej, jakości. Dzięki posiadaniu uprawnień przez Czesława Niczyporuka, pozwalających mu prowadzić nadzór prac remontowych i konserwatorskich przy obiektach zabytkowych w ostatnich latach firma wyspecjalizowała się w tej dziedzinie. Dzięki temu zdobyła doświadczenie pozwalające na realizację tego typu projektów. Przedsiębiorstwo posiada atestowany, specjalistyczny sprzęt do wykonywania robót budowlanych m.in. samochody ciężarowe, koparko-ładowarki, koparki kołowe i żurawia stacjonarnego oraz zwyżkę

Bial- Bud oferuje usługi w zakresie: budowy obiektów od podstaw, rekonstrukcji obiektów zabytkowych, rewitalizacji terenów zielonych, utwardzania terenów: granit, sztur, kostka, ociepleń elewacji, pokryć dachowych, remontów kapitalnych oraz wynajmu sprzętu budowlanego. Przedsiębiorstwo zajmuje się również dystrybucją materiałów budowlanych takich jak farby, tynki papa termozgrzewalna, systemy rynnowe, hydroizolacje i styropian.

Z ważniejszych inwestycji i realizowanych w ostatnich latach przez firmę należy wyróżnić: termomodernizację budynków mieszkalnictwa wielorodzinnego w Białej Podlaskiej, budowę bramy koszarskiej i kładki pieszej, przebudowę części fortyfikacji oraz budowę niezbędnej infrastruktury technicznej na terenie Zespołu Zamkowo-Parkowego w Białej Podlaskiej oraz układu komunikacyjnego, roboty budowlane w Konsulacie generalnym RP w Kaliningradzie, termomodernizację budynku Zespołu Szkół w Małaszewiczach oraz Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim, budowę parku miejskiego na Osiedlu Jagiellońskim w Białej Podlaskiej oraz budowę placu zabaw i siłowni terenowej, malowanie wnętrz katedry siedleckiej, budowę sali gimnastycznej w Rogoźnicy, ochronę i zachowanie zabytkowego parku na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Międzyrzecu Podlaskim, Zagospodarowanie fortu w Małaszewiczach Małych, roboty remontowe elewacji zabytkowego kościoła parafialnego p.w. Świętej Trójcy w Janowie Podlaskim, termomodernizację budynku szkoły i gimnazjum w Janowie Podlaskim. Firma Bial- Bud stale się rozwija.

Z roku na rok zdobywa coraz więcej doświadczenia zawodowego niezwykle istotnego przy realizacji kolejnych projektów oraz celów, które sobie postawiła. Nie boi się wyzwań oraz przeszkód, które niewątpliwie towarzyszą dziedzinie gospodarki narodowej, jaką jest szeroko rozumiane budownictwo. Wspomaga finansowo instytucje państwowe, szkoły, przedszkola.

tekst : Istvan Grabowski
zdjęcia: opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama