Reklama

Biała Podlaska: Riad Haidar nie pokieruje dalej Oddziałem Neonatologicznym

Po tym, jak Riad Haidar poinformował ma swoim koncie na Facebooku o stracie stanowiska ordynatora w Oddziale Neonatologicznym w bialskim szpitalu, w Internecie zawrzało a miasto znów znalazło się na ustach całej Polski. Decyzję o nieprzedłużeniu z Haidarem umowy podjął dyrektor szpitala Adam Chodziński. Jest ona niezrozumiała dla samego dotychczasowego ordynatora, pacjentów, jak i wielu osób współpracujących z doktorem na przestrzeni lat. Jedną z nich jest Jerzy Owsiak, którego Fundacja WOŚP przekazała do tej pory dla oddziału sprzęt o wartości 2,9 mln zł. Owsiak pyta w liście otwartym dyrektora Chodzińskiego o powody takiej decyzji.

– Panie Dyrektorze, skąd taka decyzja? Riad Haidar to jeden z najbardziej cenionych neonatologów w Polsce! Posiada ogromną wiedzę specjalistyczną, kształci kolejne pokolenia młodych lekarzy, jego pracy i zaangażowaniu setki tysięcy najmłodszych pacjentów zawdzięcza życie i zdrowie (…). Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uznaje tę decyzję za fatalną dla szpitala, a przede wszystkim dla pacjentów. Panie Dyrektorze, oczekujemy pilnej odpowiedzi na najprostsze pytanie – dlaczego? – pyta Jerzy Owsiak w poście na swoim koncie na Facebooku.

Zdaniem doktora Haidara, jest to wyłącznie decyzja polityczna i zupełnie dla niego niezrozumiała. – Prawie 30 lat kierowałem tym oddziałem i nigdy nie było żadnych zarzutów do mojej pracy, wręcz przeciwnie. Oddział uznawany jest za jeden z najlepszych w Polsce i zapewnia leczenie na najwyższym światowym poziomie.

Praca doktora Haidara i jego zespołu rozsławiła bialską placówkę na całą Polskę. Przez kilkadziesiąt lat doktor pomagał przyjść na świat tysiącom dzieci w tym wielu przed planowanym terminem. Uratował wiele dzieci z różnymi wrodzonymi wadami oraz prowadził trudne ciąże bliźniacze a nawet trojacze o której m.in. rok temu publikowaliśmy materiał.

– Odwiedzaliśmy bialski oddział, widzieliśmy jak fantastyczny użytek z darów Fundacji robią zatrudnieni tam specjaliści pod wodzą dr Haidara i zawsze stawialiśmy ten właśnie oddział za wzór wielu innym placówkom w Polsce. Nie bez powodu oddział ten nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – pisze zbulwersowany Jerzy Owsiak.

Sztandarowym dowodem dobrej pracy oddziału pod kierownictwem dr Haidara jest m.in. coroczna impreza pn. „Dzień Wcześniaka”, która z roku na rok rozrasta się i doskonale pokazuje, jak wiele dzieci zawdzięcza doktorowi życie i zdrowie.

Poza pracą na oddziale doktor Haidar znany jest z aktywności na polu społecznym, charytatywnym oraz politycznym. Wielokrotnie angażował się m.in. jako szef bialskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w zbiórkę pieniędzy. Jego wieloletnia współpraca z WOŚP owocowała pozyskiwaniem dla bialskiego szpitala specjalistycznego i nowoczesnego sprzętu. Decyzję o nieprzedłużeniu umowy na dalsze kierowanie oddziałem zdaniem wielu komentatorów ma związek z aktywnością doktora na polu politycznym. Przypomnijmy, że przez wiele lat z ramienia SLD był miejskim radnym oraz radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego. W ostatnich wyborach zdobył mandat posła, startując z list Koalicji Obywatelskiej. Po rezygnacji Dariusza Oleńskiego z funkcji dyrektora bialskiego szpitala i objęciu fotela w listopadzie br. przez Adama Chodzińskiego – jednocześnie radnego Zjednoczonej Prawicy (również były wiceprezydent Białej Podlaskiej), decyzja taka zdaniem wielu ma podtekst tylko i wyłącznie polityczny.

– Ręce opadają co się dzieje w naszym powiecie!!!!! Janów, stadion, szpital a co dalej??? Doktor Riad Haidar kocha ten oddział i na pewno by go nie zostawił ot tak sobie, bo akurat też jest posłem. Mam nadzieje ze decyzja zostanie cofnięta – pisze na naszym koncie na Facebooku jedna z czytelniczek.

W publicznym oświadczeniu wydanym przez władze bialskiego szpitala m.in. czytamy: „(…) Panu Doktorowi podczas rozmowy z Dyrektorem zaproponowano dalszą współpracę z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej na udzielanie świadczeń w Oddziale Neonatologicznym. Przekazano jednostronnie podpisaną umowę dalszej współpracy na dogodnych warunkach. Umowa nie przewidywała kierowania i zarządzania oddziałem. W czasie najbliższych miesięcy zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko lekarza kierującego oddziałem (…)”.

2 stycznia 2020 roku pod bialskim szpitalem odbędzie się pikieta pod hasłem „Murem za Haidarem”. Na chwilę obecną uczestnictwo w niej zdeklarowało blisko 2,5 tys osób. >>> Murem Za Haidarem <<<

materiał: Biała Podlaska miasto / ważne
zdjęcie: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej
grafika: Profil na Facebooku „Jurek Owsiak”

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama