Reklama

Konstantynów: Książki uczą i cieszą

Mobilizacja czytelników i częste oddawanie głosów sprawiły, że w kończącym się roku Gminna Biblioteka Publiczna im. Kajetana Sawczuka w Konstantynowie została laureatem głównej nagrody nagrodę w ogólnopolskiej akcji czytelniczej Kinder „Przerwa na wspólne czytanie”.

Startowaliśmy w niej po raz drugi (pierwsza edycja odbyła się dwa lata temu). Mimo, że o nagrodę ubiegało się ponad trzy tysiące bibliotek z całego kraju, to ponownie przypadła nam ona. Możliwe to było dzięki zaangażowaniu konstantynowskiej społeczności i determinacji pracowników biblioteki. Przez dwa miesiące trwania akcji liczył się każdy głos – mówi dyrektor biblioteki Beata Łyczewska.

Nagroda ufundowana przez firmę Ferrero Polska Commercial to nowe pufy do siedzenia oraz 155 książek dla dzieci i młodzieży wartości 5 tys. zł (równej rocznemu budżetowi tej biblioteki). Nowe wydawnictwa książkowe ucieszą bardzo młodych czytelników, którzy są stałymi bywalcami konstantynowskiej placówki. Często zjawiają się oni w towarzystwie rodziców, którzy pomagają w wyborze lektur, wspólnie je czytają i dzielą się wrażeniami z przeczytanej książki. Edukację wspomagają też specjalne lekcje biblioteczne i częste konkursy zachęcające młodzież do sięgania po książkę.

Konstantynowska biblioteka dysponuje aktualnie 12 tys. woluminów. Są one co roku wspomagane nowościami wydawniczymi, ale nie w takiej ilości, jakiej oczekiwaliby stali bywalcy. W tym roku z książek korzystało 405 czytelników, głównie młodzież i seniorzy. Średnie pokolenie korzysta z biblioteki znacznie rzadziej. Być może decyduje o tym nadmiar zajęć zawodowych i domowych, choć jak twierdzą wtajemniczeni na książkę powinno się zawsze znaleźć czas, bo dostarcza ona nie tylko bogactwa wrażeń i jako przyjaciel nigdy nie zawodzi.

Warto wiedzieć, że konstantynowska biblioteka bierze udział w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki. Od września 2019 r. w ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce czeka na najmłodszych wyjątkowy prezent – wyprawka czytelnicza na dobry czytelniczy start. Rodzice mogą zgłaszać się po odbiór takiej wyprawki, w której dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: autor
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama