Reklama

Wieści z Unii: Młodzi Europejczycy stają w obronie Ziemi

Europejska Deklaracja Praw Planety i Istot Żywych, przygotowana przez uczennice i uczniów z krajów członkowskich Unii Europejskiej, została zaprezentowana 27 listopada w trakcie ostatniej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strassburgu. Polskę, w tych działaniach, reprezentowali uczniowie i uczennice klasy 6d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Oławie (woj. dolnośląskie).

Młodzi Europejczycy stają w obronie ZiemiMy, dzieci Europy, reprezentowane przez 310 uczniów i uczennic z 10 krajów europejskich, pod kierunkiem 27 nauczycieli, zebrane 27 listopada 2019 roku w Parlamencie Europejskim, uznając współzależność zachodzącą między człowiekiem jako gatunkiem a planetą Ziemią w obrębie tego samego ekosystemu, mając na uwadze coraz szybszą degradację różnorodności biologicznej, mórz i oceanów, gleby, powietrza oraz klimatu, przekonane o konieczności poszanowania życia na Ziemi, uważanego za niepodzielną całość we wszystkich jego przejawach, stwierdziwszy, że nadszedł czas, aby ludzie żyli w harmonii z planetą Ziemią oraz ze wszystkimi istotami żywymi, proklamujemy następujące prawa planety…

~ Preambuła Europejskiej Deklaracji Praw Planety i Istot Żywych

 

Młodzi Europejczycy stają w obronie ZiemiPostępujące zmiany klimatu, dewastacja środowiska naturalnego i wymieranie kolejnych gatunków roślin i zwierząt to wyzwania, do których przezwyciężenia i zatrzymania potrzebne jest zaangażowanie nie tylko podmiotów takich jak przedsiębiorcy lub rządy poszczególnych państw, ale również współpraca międzypokoleniowa.

W dyskusji o kierunku zmian, jakie musimy wprowadzić, biorą także udział najmłodsi obywatele Unii Europejskiej – uczennice i uczniowie zaangażowani od niemal roku w pracę nad stworzeniem i wdrożeniem Europejskiej Deklaracji Praw Planety i Istot Żywych. Prezentacja ukończonej deklaracji miała miejsce 27 listopada 2019 w Parlamencie Europejskim w Strasburgu i była uwieńczeniem wielu miesięcy prac na samym tekstem i realizacji pomniejszych projektów tj. wystawy prac plastycznych, występy artystyczne, sprzątanie okolicznych lasów i konsultacje społeczne na temat opracowywanych punktów tego dokumentu. Polskę, w tych działaniach, reprezentowali uczniowie i uczennice klasy 6d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Oławie (woj. dolnośląskie).

 

Młodzi Europejczycy stają w obronie Ziemi„ A wszystko zaczęło się pewnego wiosennego poranka, gdy nasza wychowawczyni z klas 0-3, Beata Drabczak, przyszła do nas z pewną propozycją. Zapytała, czy wraz z uczniami z kilkunastu krajów Europy, chcielibyśmy spróbować napisać Europejską Deklarację Praw Ziemi. Pierwsze zadanie w ramach projektu polegało na wyborze dwóch zagadnień, jakimi chcielibyśmy się zająć. Postawiliśmy na ENERGIĘ I LAS. Następnie nakręciliśmy krótki film, na którym w kilku słowach powiedzieliśmy co jest dla nas, dzieci XXI w., ważne na naszej planecie, dlaczego chcemy w jej imieniu mówić, a nawet krzyczeć do dorosłych na całym świecie! Kolory to kolejny element naszego pomysłu. Żółty – jak słońce, niebieski – jak woda i wiatr, zielony – jak las. Spotykamy się co najmniej raz w tygodniu i rozmawiamy, planujemy, ustalamy i działami dla ZIEMI, żeby ją ratować.” – mówili o swoich działaniach uczestnicy projektu z Polski. Każda klasa, z krajów biorących udział w projekcie, opracowała dwa punkty deklaracji (grupa z Polski pracowała nad punktem ósmym i siedemnastym deklaracji). W projekcie brali udział także uczniowie ze Szwecji, Włoch, Finlandii, Niemiec, Francji (w tym także z Gujany Francuskiej i Polinezji Francuskiej), Portugalii, Chorwacji i Hiszpanii. Projekt był współorganizowany przez dziennikarkę i producentkę filmową Elsę Costa de Grangrier i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej we Francji. – Ten projekt jest doskonałym przykładem tego dokąd Europa powinna zmierzać i czym się stawać – spotkaniem Europejczyków z wielu różnych krajów, którzy wspólnie zastanawiają się i działają na rzecz lepszej przyszłości – podsumował ten projekt Baudouin Baudru, dyrektor Przedstawicielstwa KE w Francji.

Młodzi Europejczycy stają w obronie Ziemi

Oficjalna prezentacja deklaracji miała charakter szczególny – odbyła się zarówno w trakcie specjalnej konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim, jak i przed posłankami i posłami do PE zasiadającymi w Komisji ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Delegacje z poszczególnych krajów odczytywały uroczyście punkty deklaracji, a także rozmawiały z poszczególnymi posłankami i posłami na temat postulatów w niej zawartych. Uczestnicy projektu spotkali się również z Przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen, która zapoznała się tekstem deklaracji i rozmawiała z dziećmi na temat działań jakie Komisja Europejska obecnie wdraża w obszarze ochrony środowiska naturalnego. Dzieci dokonały oficjalnego przekazania tekstu deklaracji Przewodniczącej KE, która później pogratulowała wszystkim uczestnikom determinacji w walce o lepszą przyszłość i dbania o ochronę przyrody.

Warto zauważyć, że jednym z wielu działań, jakie Komisja Europejska wdraża w tym obszarze, jest przyjęty niedawno Europejski Zielony Ład, który ma stać się nową mapą drogową na drodze zmian ku osiągnięciu neutralności klimatycznej całej Unii Europejskiej do 2050 roku.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama