Reklama

Wieści z Unii: Tańsze przelewy w euro

Transfery transgraniczne w euro na obszarze UE oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii będą tej samej wysokości co przelewy krajowe. Oznacza to, że np. bułgarski konsument, który podejmuje decyzję o przelewie euro za granicę, zapłaci taką samą opłatę, jak za przelew bankowy w lewach w Bułgarii. Innymi słowy, opłaty za płatności transgraniczne w euro będą bliskie albo nawet równe zeru.

Od dzisiaj konsumenci i przedsiębiorstwa w państwach członkowskich spoza strefy euro będą korzystać z tańszych płatności transgranicznych w walucie euro.

Nowe unijne przepisy gwarantują, że na wszystkie płatności transgraniczne w euro w państwach członkowskich nienależących do strefy euro – w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, na Węgrzech, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Polsce, Rumunii, Szwecji – będą nakładane opłaty w tej samej wysokości, co w przypadku płatności krajowych.

Wiceprzewodniczący wykonawczy Valdis Dombrovskis, odpowiedzialny za gospodarkę, która służy ludziom, powiedział: – Przepisy te umożliwią wszystkim naszym obywatelom i przedsiębiorstwom korzystanie w równym stopniu z tanich transgranicznych płatności w euro. Jest to pozytywny i konkretny przykład tego, w jaki sposób jednolity rynek przynosi wymierne korzyści europejskim konsumentom. Na przykład rodzina w Rumunii, która chce przekazać pieniądze w walucie euro swoim dzieciom, odbywającym w Paryżu wymianę w ramach programu Erasmus, nie będzie już musiała ponosić dodatkowych kosztów, ponieważ teraz uiści taką samą opłatę, jak w przypadku krajowej transakcji w Rumunii.

Komisja będzie dokładnie monitorować stosowanie tych zasad i ściśle współpracować z właściwymi organami krajowymi, aby zapewnić ich prawidłowe wdrażanie.

Zasady te, określone w rozporządzeniu (UE) 2019/518, stanowią część działań podejmowanych przez Komisję w celu zapewnienia konsumentom lepszego i tańszego dostępu do usług finansowych, jak określono w planie działań w sprawie detalicznych usług finansowych z marca 2017 r. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie w kwietniu 2020 r. dodatkowych przepisów, które umożliwią unijnym konsumentom porównywanie opłat za przeliczenie waluty przy dokonywaniu płatności kartą w innej walucie UE.

Kontekst

W dniu 28 marca 2018 r. Komisja wystąpiła z wnioskiem o zmianę obowiązującego unijnego rozporządzenia w sprawie płatności transgranicznych (924/2009). Proponowane zmiany wynikają z założeń Planu działań w sprawie detalicznych usług finansowych opublikowanego w marcu 2017 r. W następstwie porozumienia współprawodawców rozporządzenie (UE) 2019/518 zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 29 marca 2019 r.

 

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wieści z Unii: Bilion zielonych euro

Plan inwestycyjny na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu oraz mechanizm sprawiedliwej transformacji – to instrumenty finansowe, które mają pomóc krajom członkowskim UE w przebudowie ich gospodarek. Do 2050 r. Unia Europejska ma stać się pierwszym na świecie blokiem państw neutralnych dla klimatu. Wymaga to inwestycji ze strony UE, krajowego sektora publicznego i prywatnego.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Rekordowe euro

Wspólna waluta jest dobra dla Unii Europejskiej – uważa trzech na czterech uczestników badania opinii Eurobarometr. To najwyższe poparcie od 2002 r., kiedy to rozpoczęto sondaże. – Zastępując 19 różnych walut, przynosi liczne korzyści obywatelom, przedsiębiorstwom i krajom. To nie przypadek, że większość Europejczyków popiera euro – mówi wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis.

Czytaj więcej »

Międzyrzec Podlaski: 12. sesja Rady Miasta (film)

Za nami posiedzenie XII Sesji Rady Miasta Międzyrzec Podlaski. Miała ona miejsce 31 października w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Radni ustalili opłaty za odpady komunalne, wzór wniosku o wypłatę dodatku energetycznego, strefę płatnego parkowania, wysokość podatku od nieruchomości. Niebawem FILM a w nim rozmowa z burmistrzem Zbigniewem Kotem.

Czytaj więcej »

Reklama