Reklama

Wernisaż malarstwa Tadeusza Protasia w Sławatyczach (galeria)

Wójt Gminy Arkadiusz Misztal i Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa Tadeusza Protasia, który odbędzie się 29 grudnia ok. godz. 14.00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach bezpośrednio po zakończeniu konkursu wyborów "Brodacza roku 2019". 

TĘSKNOTA ZA SPOKOJEM

Talent objawia się w różnych okolicznościach, w różnym miejscu, a niekiedy w najmniej spodziewanym czasie… Niektórzy – jak w Biblijnej przypowieści – pomnażają dobro, w które zostali wyposażeni, inni nigdy nie odkrywają go przed światem.

Kilka lat temu Tadeusz Protaś, wieloletni funkcjonariusz Zakładu Karnego we Włodawie, podjął decyzję o odejściu na zaopatrzenie emerytalne. Służba w tej formacji wymagała twardości fizycznej i hartu ducha. Nie można być zbyt wrażliwym za więziennym murem, gdzie zdecydowanie dominuje rozbuchany męski testosteron. Trudno jest w takich warunkach pielęgnować artystyczną wrażliwość…

A jednak – kilka lat „nowej drogi życia” pokazuje, że dusza artysty nie ginie…może ją przyćmić proza życia, konieczność utrzymania rodziny, praca, wychowanie dzieci… Jednak w pewnym momencie pasja powraca ze zdwojoną siłą. W nowych warunkach staje się wręcz sposobem życia i sposobem na nowe życie.

Znajomi Tadeusza znają go jako spokojnego, skromnego, uczynnego człowieka. Dla wielu z nich jego prace i zdolności są zaskoczeniem, gdyż przez lata niewielu nawet nie wiedziało o jego artystycznych zdolnościach. Niektórzy jednak pamiętają początki tworzenia różnymi technikami, od kredki…począwszy. W jego twórczości dominuje olej na płótnie, a więc klasyczne malarskie rozwiązanie.

Wydaje się, że twórczość Tadeusza Protasia jest tęsknotą za spokojem. Lata życiowych doświadczeń i dynamizmu w służbie odcisnęły mimowolnie swe piętno właśnie tęsknotą za naturą, spokojem, ciszą, dobrym ludzkim światem… Las, kwiaty, zwierzęta, ale też ludzie, którzy w tym Boskim planie rzeczy czynią ten świat sobie poddanym… Dlatego też obok scenek rodzajowych, krajobrazów i apoteozy piękna przyrody, pojawiają się przykłady portretów, ludzkich postaci, czy też malarstwa sakralnego. Słowem – wszystko to, co artyście w duszy gra…

Wypada się cieszyć, że zdolności i talenty skrywane przez lata, ujrzały światło dzienne, pozwalając wyrazić swoje emocje artyście, a jednocześnie podziwiać ten przekaz nam, naszej lokalnej społeczności.

ŻYCIORYS

Tadeusz Protaś urodzony 28.10.1963 r. przez wiele lat pełnił służbę w Zakładzie Karnym we Włodawie. Wraz z przejściem na zaopatrzenie emerytalne skrywany przez lata plastyczny talent zaczął się dynamicznie rozwijać. Duża ilość wolnego czasu i pasja tworzenia, pomagają opanowywać różne techniki i pogłębiać umiejętności. Jest to talent samorodny, który potrafi przelać emocje artysty na płótno, kartkę, czy inne materiały. Od kilku lat jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej, co pozwala na wymianę doświadczeń i dalszy artystyczny rozwój. W jego twórczości dominuje martwa natura, scenki rodzajowe i krajobrazy poleskie, ale także elementy malarstwa sakralnego. Preferowaną techniką jest olej na płótnie.

Dotychczas swoje prace prezentował od kwietnia 2016 r. we Włodawskim Domu Kultury. Jednocześnie w ramach wspomnianego Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej były    one wystawiane w czerwcu 2016 r w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie i w listopadzie 2016 r. w bibliotece w Jabłoniu. W dniu 21 lutego 2017 r. jego malarstwo prezentowane było na autorskiej wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie, a następnie w dniu 15.12.2017 r. w ramach wernisażu Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej.

Uczestniczył również w wystawie STKN w Chełmie 06.02.2018 i w GKCSiT w Kodniu 19.02.2018. Prace artysty można też było zobaczyć na autorskiej wystawie w Warszawskiej Bibliotece Publicznej na Bielanach od 25.02.2018 do 07.05.2018 r.

W sezonie letnim prace mogliśmy podziwiać w niektórych ośrodkach wypoczynkowych nad jeziorem Białym koło Włodawy,co wiąże się jednocześnie z promocją kultury naszego regionu.

materiał: gmina Sławatycze / kultura
tekst / plakat: UG w Sławatyczach

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama