Reklama

Wieści z Unii: Lataj bezpiecznie!

115 linii znalazło się na zaktualizowanej „czarnej liście” przewoźników lotniczych. Jednocześnie po 11 latach z wykazu dotyczącego bezpieczeństwa lotniczego wykreślono przewoźników lotniczych z Gabonu. - Staramy się zapewnić pasażerom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Nie tylko pasażerom w Europie, lecz również na całym świecie – powiedziała komisarz Adina Vălean.

Komisja Europejska zaktualizowała unijny wykaz bezpieczeństwa lotniczego, czyli listę przewoźników lotniczych, którzy nie spełniają międzynarodowych norm bezpieczeństwa lotniczego. W UE nałożono na nich zakaz wykonywania lotów lub ich działalność podlega ograniczeniom. Unijna czarna lista linii lotniczych ma na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa lotniczego Europejczykom i wszystkim innym pasażerom podróżującym na terytorium Unii Europejskiej.

Pozytywną informacją jest to, że wszystkie linie lotnicze posiadające certyfikaty wydane w Gabonie zostały wykreślone z wykazu w związku z poprawą sytuacji w zakresie bezpieczeństwa lotniczego w tym kraju. Jednak armeńska komisja lotnictwa cywilnego została poddana ściślejszej kontroli, bowiem dostrzeżono oznaki osłabienia nadzoru nad bezpieczeństwem.

Komisarz ds. transportu Adina Vălean powiedziała: – Ta decyzja świadczy o tym, że przez cały czas staramy się zapewnić pasażerom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Nie tylko pasażerom w Europie, lecz również na całym świecie. Bo wiemy, że bezpieczeństwo lotnicze jest kwestią o wymiarze światowym. Chciałabym z przyjemnością poinformować, że Komisja Europejska mogła wykreślić z wykazu bezpieczeństwa lotniczego UE wszystkich przewoźników lotniczych z Gabonu. Gabon figurował w wykazie już od 2008 r., więc bardzo się cieszę, że możemy dziś docenić działania władz odpowiedzialnych za bezpieczeństwo lotnicze w Gabonie.

Unijny wykaz bezpieczeństwa lotniczego nie tylko przyczynia się do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w UE, lecz również pomaga liniom lotniczym i krajom w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa, dzięki czemu mogą się one potem ubiegać o usunięcie z wykazu. Poza tym unijna czarna lista stała się jednym z najważniejszych narzędzi zapobiegawczych, ponieważ motywuje kraje zmagające się z problemami bezpieczeństwa do podjęcia działań, zanim konieczne stanie się wprowadzenie zakazu lotów.

Po aktualizacji zakaz lotów w unijnej przestrzeni powietrznej obowiązuje 115 linii lotniczych:

  • 109 certyfikowanych linii lotniczych z 15 krajów z powodu braku nadzoru nad bezpieczeństwem przez władze lotnicze z tych krajów
  • sześć indywidualnych linii lotniczych z powodu problemów z bezpieczeństwem u tych konkretnych przewoźników: Avior Airlines (Wenezuela), Iran Aseman Airlines (Iran), Iraqi Airways (Irak), Blue Wing Airlines (Surinam), Med-View Airlines (Nigeria) i Air Zimbabwe (Zimbabwe).

Kolejne trzy linie lotnicze podlegają ograniczeniom wykonywania lotów i mogą wykonywać loty do UE wyłącznie określonymi rodzajami samolotów: Air Koryo (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna), Air Service Comores (Komory) i Iran Air (Iran).

Kontekst

Aktualizacja wykazu bezpieczeństwa lotniczego opiera się na jednomyślnej opinii ekspertów ds. lotnictwa z krajów UE, którzy spotkali się w dniach 20–21 listopada 2019 r. pod auspicjami Komitetu ds. Bezpieczeństwa Lotniczego UE. Komitetowi przewodniczy Komisja Europejska, a wsparcia udziela jej Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Modyfikację wykazu poparła też komisja ds. transportu Parlamentu Europejskiego. Ocena linii lotniczych odbywa się pod kątem międzynarodowych norm bezpieczeństwa, a zwłaszcza norm przyjętych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (link is external) (ICAO).

Komisja stale poszukuje sposobów poprawy bezpieczeństwa lotniczego, przede wszystkim poprzez współpracę z władzami lotniczymi na całym świecie mającą na celu zaostrzanie światowych norm bezpieczeństwa. W 2020 r. we współpracy z agencją EASA Komisja zrealizuje dwa projekty współpracy, w ramach których pomoże Angoli i Mozambikowi w dalszym doskonaleniu systemów nadzoru nad bezpieczeństwem.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wieści z Unii: DiscoverEU czyli podróż po Europie

Około 20 tys. 18-latków otrzyma bilety wieloprzejazdowe w ramach czwartej i ostatniej edycji konkursu DiscoverEU, w której wzięło udział prawie 75 tys. młodych ludzi z całej Europy. Młodzi ludzie, wybrani na podstawie ustalonych kryteriów konkursowych i z uwzględnieniem limitów biletów na każdy kraj UE, będą mogli odbyć maksymalnie 30-dniową podróż między 1 kwietnia a 31 października 2020 r.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Pasażerowie z prawami

Europejscy podróżni są coraz bardziej świadomi o istnieniu praw pasażerów przysługujących im na ternie wspólnoty – wynika z najnowszego badania Eurobarometru. – Unia Europejska to jedyny obszar na świecie, gdzie obywatele cieszą się ochroną w postaci pełnego zestawu praw pasażerów – powiedziała Adina Vălean. Gorzej przedstawia się jednak wiedza dotycząca możliwych roszczeń.

Czytaj więcej »

Kryminałki: Stracili uprawnienia za zbyt szybką jazdę

Za nami kolejny długi weekend, podczas którego policjanci bialskiej drogówki zatrzymali uprawnienia 4 kierowcom. We wszystkich przypadkach powodem było przekroczenie dozwolonej w terenie zabudowanym prędkości o ponad 50 km/h. Rekordzistą okazał się 39-latek, który jechał z prędkością 129 km/h. Za popełnione wykroczenia mężczyźni ukarani zostali mandatami oraz punktami karnymi. Kierowcy stracili również uprawnienia na okres 3 miesięcy. Policjanci apelują o rozwagę na drodze przypominając, że nadmierna prędkość jest wciąż jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych!

Czytaj więcej »

Reklama