Reklama

Biała Podlaska: Warsztaty robotyczne w bialskim szpitalu (galeria)

W dniach 9-10 grudnia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej odbywały się warsztaty robotyczne skierowane do lekarzy chirurgów i urologów pracujących w bialskim szpitalu. Lekarze szkolili się na dwóch kompletnych systemach robotycznych da Vinci.

– Dostarczyliśmy dwa roboty da Vinci w ramach szkoleniowych. Jest to unikatowe rozwiązanie, ponieważ szkolenie wykonujemy na sprzęcie, który potem będzie użytkowany. Takie rozwiązanie umożliwia wykonanie zabiegów i sprzętu bez zakupów inwestycyjnych z którymi zawsze mamy problem w służbie zdrowia. Roboty da Vinci umożliwiają zabiegi niespotykane w innych technikach laparoskopowych czy technikach otwartych. Oferuje trójwymiarowy obraz pola operacyjnego. Dzięki robotom znika m.in.  problem drżenia rąk podczas operacji. To się przekłada na jakość zabiegów i korzyści dla pacjentów – wyjaśnia Zbigniew Zienkiewicz, dostawca robotów da Vinci.

Pierwszego dnia odbyły się wykłady i zajęcia praktyczne, kolejnego dnia uczestnicy kontynuowali warsztaty i wykonywali ćwiczenia w zakresie technik preparacji i szycia za pomocą systemu da Vinci. Zwieńczeniem szkolenia było uroczyste wręczenie certyfikatów.

Obecnie WSzS w Białej Podlaskiej nie posiada robota da Vinci. System da Vinci znajduje się w niewielu jednostkach w Polsce. Robot ma bardzo szerokie zastosowanie, może być wykorzystywany w obszarze chirurgii, urologii, ginekologii, kardiochirurgii oraz laryngologii.

– Bardzo chcemy, aby tego typu urządzenie się w naszym szpitalu pojawiło. Będziemy szukali ścieżki pozyskania dotacji celowej na zakup takiego sprzętu. Mamy wstępną grupę szkoleniową, która chce się zapoznać z tego typu urządzeniem, chce trenować i w przyszłości chciałaby uzyskać taki certyfikat, który pozwoli  na tego typu urządzeniu pracować – mówi dyrektor szpitala Adam Chodziński.

 

materiał: Biała Podlaska miasto
tekst: WSzS w Białej Podlaskiej / Radio Biper
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama