Reklama

Tuczna: Szukają lekarstwa na szkody ASF-u! Technologie cyfrowe w produkcji rolnej! (galeria)

Wójt Gminy Tuczna - Zygmunt Litwiniuk, zaprosił rolników z terenu gminy ale nie tylko, dziś -10 grudnia - na konferencję: "Zastosowanie w praktyce technologii cyfrowych i działań innowacyjnych, a poprawa dochodowości produkcji rolnej". W sali, Domu Strażaka w Tucznej zebrało się kilkadziesiąt zainteresowanych tematyką spotkania osób.

W programie konferencji znalazły się:
– Inteligentne rolnictwo-wykorzystanie danych sensorycznych do wspomagania decyzji w zarządzaniu i monitorowaniu upraw – Budowa zaufania i integracji, a innowacje w rolnictwie,
– Polska Federacja Ziemniaka – rozwój polskiej branży ziemniaczanej i wzrost jej konkurencyjności na rynku krajowym i międzynarodowym,
– Gdzie szukać środków na działania innowacyjne w rolnictwie?

Dobra żywność będzie zawsze w cenie!
– Od jakiegoś czasu, poprzez takie tematyczne ale czysto rolnicze konferencje próbujemy zainicjować powstanie na naszym terenie grupy producenckiej. Byłaby to silna reprezentacja producentów. Po tragicznych doświadczeniach z chorobą ASF jakie dotknęły hodowców z terenu naszej gminy ale i gmin ościennych próbuję jako wójt pomóc znaleźć inną ścieżkę rozwoju dla naszego rolnictwa. To szansa na poprawę ekonomii i funkcjonowania gospodarstw.

Informacje dziś przekazane o technologiach cyfrowych o innowacjach jakie stosuje się w rolnictwie na zachodzie Europy przekazują specjaliści dla tego, że są one wstanie rzeczywiście obniżyć koszty funkcjonowania gospodarstw i spowodować powstanie oszczędności które można byłoby przeznaczyć na kolejne wprowadzane nowoczesne rozwiązania. Gdyby powstała dodatkowo wspomniana już przeze mnie grupa producencka wytwarzająca dobrej jakości produkt stanowiłaby ona partnera do negocjacji wyższych, dobrych cen.

Dobra żywność będzie zawsze w cenie i wszędzie się sprzeda. To pierwsze spotkanie z zaplanowanego cyklu. To pokłosie moich rozmów przeprowadzonych w Warszawie na konferencji organizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa. Przekazano tam ogrom cennej wiedzy, niech tą wiedzą specjaliści podzielą się z producentami rolnymi z terenu naszej gminy. Od edukacji trzeba zacząć. Ten kto stoi w miejscy w rzeczywistości się cofa. Musimy patrzeć szerzej i zacząć i u nas wprowadzać nowe technologie bo zostaniemy w tyle. Zachód już nas wyprzedza. Polacy potrafią jednak w trudnych sytuacjach zebrać się i zacząć działać wspólnie z dobrymi wynikami. – mówił dziś wójt Zygmunt Litwiniuk.

materiał: Radio Biper Tuczna
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama