Reklama

Tuczna: Szukają lekarstwa na szkody ASF-u! Technologie cyfrowe w produkcji rolnej! (galeria)

Wójt Gminy Tuczna - Zygmunt Litwiniuk, zaprosił rolników z terenu gminy ale nie tylko, dziś -10 grudnia - na konferencję: "Zastosowanie w praktyce technologii cyfrowych i działań innowacyjnych, a poprawa dochodowości produkcji rolnej". W sali, Domu Strażaka w Tucznej zebrało się kilkadziesiąt zainteresowanych tematyką spotkania osób.

W programie konferencji znalazły się:
– Inteligentne rolnictwo-wykorzystanie danych sensorycznych do wspomagania decyzji w zarządzaniu i monitorowaniu upraw – Budowa zaufania i integracji, a innowacje w rolnictwie,
– Polska Federacja Ziemniaka – rozwój polskiej branży ziemniaczanej i wzrost jej konkurencyjności na rynku krajowym i międzynarodowym,
– Gdzie szukać środków na działania innowacyjne w rolnictwie?

Dobra żywność będzie zawsze w cenie!
– Od jakiegoś czasu, poprzez takie tematyczne ale czysto rolnicze konferencje próbujemy zainicjować powstanie na naszym terenie grupy producenckiej. Byłaby to silna reprezentacja producentów. Po tragicznych doświadczeniach z chorobą ASF jakie dotknęły hodowców z terenu naszej gminy ale i gmin ościennych próbuję jako wójt pomóc znaleźć inną ścieżkę rozwoju dla naszego rolnictwa. To szansa na poprawę ekonomii i funkcjonowania gospodarstw.

Informacje dziś przekazane o technologiach cyfrowych o innowacjach jakie stosuje się w rolnictwie na zachodzie Europy przekazują specjaliści dla tego, że są one wstanie rzeczywiście obniżyć koszty funkcjonowania gospodarstw i spowodować powstanie oszczędności które można byłoby przeznaczyć na kolejne wprowadzane nowoczesne rozwiązania. Gdyby powstała dodatkowo wspomniana już przeze mnie grupa producencka wytwarzająca dobrej jakości produkt stanowiłaby ona partnera do negocjacji wyższych, dobrych cen.

Dobra żywność będzie zawsze w cenie i wszędzie się sprzeda. To pierwsze spotkanie z zaplanowanego cyklu. To pokłosie moich rozmów przeprowadzonych w Warszawie na konferencji organizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa. Przekazano tam ogrom cennej wiedzy, niech tą wiedzą specjaliści podzielą się z producentami rolnymi z terenu naszej gminy. Od edukacji trzeba zacząć. Ten kto stoi w miejscy w rzeczywistości się cofa. Musimy patrzeć szerzej i zacząć i u nas wprowadzać nowe technologie bo zostaniemy w tyle. Zachód już nas wyprzedza. Polacy potrafią jednak w trudnych sytuacjach zebrać się i zacząć działać wspólnie z dobrymi wynikami. – mówił dziś wójt Zygmunt Litwiniuk.

materiał: Radio Biper Tuczna
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Brześć: Konferencja o autyzmie z udziałem pracowników Stowarzyszenia „Wspólny Świat”

„System kompleksowej pomocy dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu”, to tytuł międzynarodowej konferencji, która w dniu 10 stycznia 2020 r. odbyła się w Brześciu na Białorusi. Konferencja jest jednym z elementów projektu Stowarzyszenia „Wspólny Świat” pt. „Rozwój współpracy transgranicznej w zakresie pomocy osobom z autyzmem na pograniczu polsko- białoruskim” realizowanym w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 i jest wdrażany w ścisłej współpracy z Departamentem Edukacji Administracji Okręgu Leninskiego miasta Brześć.

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Bezpartyjni wkraczają do gry

Bialscy Bezpartyjni Samorządowcy zaprosili dziś na spotkanie. Odbyło się ono w Białej Podlaskiej w sali konferencyjnej Hotelu Delfin. Głównym prelegentem był Marek Woch. Reprezentuje struktury wojewódzkie. Przedstawiono też osoby odpowiedzialne za budowanie struktur na terenie Powiatu Bialskiego – Ewa Koziara, gminy Biała Podlaska – Damian Lewczuk i Dariusz Krzysztofik – Bezpartyjny Samorządowiec z Lublina. Powołanie struktur Bialskich Bezpartyjnych Samorządowców to jedno, druga sprawa, że już dziś poinformowali oni o działaniach już podjętych oraz o tym czym zajmą się w najbliższym czasie. Niebawem FILM ze spotkania!

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Globalne wyzwania dla Europy

„Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata” – to temat III Międzynarodowej Konferencji Naukowej, która w dniach 25-26 listopada została zorganizowana przez Politechnikę Rzeszowską. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Czytaj więcej »

Reklama