Reklama

Kodeń: Uczniowie wzięli udział w programie ,,Ratujemy i uczymy ratować” (galeria)

Szkoła Podstawowa w Kodniu już od jedenastu lat realizuje program edukacyjny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ,,Ratujemy i uczymy ratować” skierowany do uczniów z klas 1-3. Dzieci pod opieką szkolnego koordynatora programu p.T. Filipek nabywają podstawowe umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

18 listopada br. w godzinach popołudniowych w szkole uczniowie klasy 3a pod kierownictwem p. Teresy Filipek zaprezentowali rodzicom swoje umiejętności ratownicze. Po zaliczonym pisemnym teście przyszedł czas na zabawy przygotowane przez nauczycieli-opiekunów grupy i rodziców. Pośród wielu niespodzianek największą atrakcją była wizyta w miejscowej piekarni. Tutaj młodzi ratownicy poznali trudną i odpowiedzialną pracę piekarza oraz jak powstaje chleb, czyli Od ziarenka do bochenka. Z przygotowanego przez rodziców ciasta trzecioklasiści wyrabiali ciasteczka, które zostały upieczone. Własne wypieki wszystkim smakowały.

Nocleg w szkole pod opieką wychowawczyni klasy p. T. Jowik i p. T. Filipek oraz przy pomocy rodziców dzieci był dla wielu dość dużym przeżyciem. Niejednokrotnie było to pierwsze nocowanie dzieci poza domem i bez rodziców. Wszystkie dzieci dzielnie spisały się i nazajutrz po wspólnym, przygotowanym przez rodziców śniadaniu z lekko zaczerwienionymi oczami i cięższą niż zwykle głową rozpoczęły zajęcia lekcyjne.

Opiekunowie dziękują Rodzicom za udział i pomoc w organizacji ,,Noclegu w szkole.

Od wielu lat program kończy pokaz umiejętności ratowniczych, na który zapraszani są rodzice uczniów. Mali ratownicy prezentują, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy zauważają osobę potrzebującą pomocy a także sprawnie odnajdywać się w następujących sytuacjach: sprawdzenie przytomności, wezwanie pomocy, sprawdzenie oddechu, ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej, przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wszyscy uczestnicy pamiętali o podstawowej zasadzie obowiązującej w sytuacji udzielania pierwszej pomocy – bezpieczeństwie osoby ratującej.

materiał: gmina Kodeń
tekst: Teresa Jowik
zdjęcia: Teresa Filipek

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama