Reklama

Dzień Kolejarza 2019 w ZS w Małaszewiczach (galeria)

28 listopada w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach obchodzono Dzień Kolejarza. Zorganizowana uroczystość obfitowała w wiele atrakcji i została uświetniona przybyciem ważnych dla placówki osób, czyli przedstawicieli instytucji branżowych prężnie współpracujących ze szkołą na polu kolejowej edukacji zawodowej.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Andrzej Sokolewicz – Prezes Zarządu CARGOTOR Sp. z o.o. w Warszawie, Andrzej Gomoła – Dyrektor Biura Ruchu Kolejowego CARGOTOR w Małaszewiczach, w zastępstwie Andrzeja Kmiecika, Dyrektora Zakładu PKP Polskich Linii Kolejowych w Siedlcach – Jolanta Buczek – Specjalista do spraw szkoleń PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Zakład Siedlce, w zastępstwie Jerzego Szerszenia, Zastępcy Dyrektora ds. Przewozowych PKP CARGO S.A w Warszawie – Henryk Rządkowski – Naczelnik Sekcji Przewozów i Eksploatacji PKP CARGO S.A w Małaszewiczach, Agnieszka Kabus – Dyrektor Działu Handlu PKP CARGO Centrum Logistyczne w Małaszewiczach Sp. z o.o., Piotr Tymoszuk – Naczelnik Sekcji PKP Intercity S.A. w Terespolu.

Świętowanie i obchody Dnia Kolejarza okazały się doskonałym powodem i okazją do wyróżnienia najlepszych uczniów kształcących się na kierunkach kolejowych. Ich trud i poświęcenie włożone w naukę zawodu zostały docenione poprzez przyznanie stypendiów ufundowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A oraz CARGOTOR Sp. z o.o. Przybyłych gości serdecznie przywitał dyrektor Robert Wieczorek, po czym nastąpiło wręczenie listów gratulacyjnych oraz dyplomów osiemnastu uczniom oraz ich rodzicom. W pierwszej kolejności listy i dyplomy podpisane przez starostę bialskiego oraz dyrektora szkoły, za uzyskanie bardzo dobrych wyników w nauce gwarantujących otrzymanie stypendium PKP PLK S.A., w towarzystwie rodziców, odebrało dziesięciu uczniów pobierających naukę na kierunku technik transportu kolejowego oraz trzech uczących się na kierunku technik automatyk sterowania ruchem kolejowym. Listy i dyplomy wręczała Jolanta Buczek reprezentująca PKP PLK S.A. oraz dyrektor Zespołu Szkół – Robert Wieczorek.

W kolejnej turze pięciu uczniom oraz ich rodzicom zostały wręczone listy gratulacyjne oraz dyplomy za uzyskanie bardzo dobrych wyników w nauce gwarantujących otrzymanie stypendium firmy CARGOTOR Sp. z o.o. Dyplomy i listy wręczył Prezes firmy CARGOTOR – Andrzej Sokolnicki oraz Dyrektor – Robert Wieczorek. W związku z tym, że jest to pierwsza edycja stypendiów fundowanych przez CARGOTOR, tuż przed  samą uroczystością nastąpiło oficjalne podpisanie umów stypendialnych pomiędzy firmą CARGOTOR, a rodzicami uczniów, którym zostały przyznane owe stypendia. To niezwykle ważne wydarzenia, ponieważ przez takie działania szkoła ma pewność, że słusznie obrała jako kierunki kształcenia właśnie te związane z branżą kolejową. Ponadto uczniowie pobierający stypendium od razu po ukończeniu szkoły będą mieli zatrudnienie (wynika to z umowy stypendialnej), a fakt kształcenia dla realnych potrzeb rynku pracy cieszy chyba najbardziej.

Po oficjalnym wręczeniu dyplomów oraz listów gratulacyjnych, przyszedł czas na podziękowania za niekiedy wieloletnią już współpracę na polu kolejowego kształcenia zawodowego. W ramach podziękowań Dyrektor – Robert Wieczorek w imieniu całej społeczności szkolnej przekazał przedstawicielom reprezentującym instytucje kolejowe pamiątkowe statuetki, jako wyraz wdzięczności, z życzeniami dalszej dobrej i owocnej współpracy. Po podziękowaniach głos zabrał Prezes CARGOTOR Andrzej Sokolnicki, który swym przemówieniem ujął chyba każdego słuchacza.

W kolejnej części uroczystości nastąpiło oficjalne rozstrzygnięcie jednej z większych inicjatyw kolejowych, która miała miejsce w ZS w Małaszewiczach. Otóż w październiku bieżącego roku w tej placówce odbył się konkurs fotograficzny „Kolej w obiektywie”, którego inicjatorką oraz organizatorką była Małgorzata Trębicka-Żuk, nauczyciel przedmiotów zawodowych. Zasady konkursu były bardzo proste – wystarczyło zrobić zdjęcie o tematyce kolejowej i wysłać je na wskazany w ogłoszeniu adres. W konkursie mógł wziąć udział każdy uczeń. Finalnie do konkursu zgłoszono 198 zdjęć, z których jury wybrało 13 najlepszych. Następnie z finałowej trzynastki wytypowano 1, 2 i 3 miejsce. Tu należy dodać, że nie bez powodu wybrano akurat 13 fotografii, bowiem finalnym efektem konkursu jest kalendarz na rok 2020, w którym ilustracją każdego miesiąca jest inne zdjęcie, plus jedna fotografia okładkowa. Taki unikalny kalendarz to niezła gratka dla fanów kolejnictwa, szczególnie, że w tym roku zdjęcia są naprawdę dobre.

Ostatnią częścią uroczystości był występ kabaretowy – oczywiście o tematyce kolejowej, przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół. W całym apelu nie zabrakło także muzyki. Podczas wręczania stypendiów można było usłyszeć utwór instrumentalny wykonywany przez uczniów i nauczycieli szkoły należących do koła muzycznego, a na początku oraz pomiędzy poszczególnymi częściami apelu swoje piękne głosy, w repertuarze o tematyce kolejowej, prezentowały uczennice. Oczywiście nie zabrakło także śpiewających panów, którzy wykonali m.in. utwór Marka Grechuty „Historia pewnej podróży”, a także autorski utwór hip-hopowy, którego głównym motywem była kolej.

28 listopada był dniem pełnym wrażeń, ale też i pełnym pozytywnej energii. Myślę, że tą uroczystością Zespołowi Szkół im. W. St. Reymont w Małaszewiczach udało się pokazać, że naprawdę cała społeczność szkolna „Czuje pociąg do kolei!”. I nie jest to już tylko pusty aforyzm, bo naprawdę kolej w tej szkole czuć i widać w zasadzie na każdym kroku!

Wkrótce także nasz reportaż filmowy z wydarzenia.

materiał: gmina Terespol
tekst: Małgorzata Trębicka-Żuk
zdjęcia: ZS w Małaszewiczach

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Małaszewicze: Stara zwrotnica pomoże zostać pracownikiem nowoczesnej kolei

Niewykorzystywane urządzenia trafiają do uczniów kolejowych kierunków, by pomagać w nauce. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspierają kształcenie przyszłych kolejarzy m.in. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 w Siedlcach. Kolejny raz przekazano tam nieużywane już na torach elementy sterowania ruchem kolejowym. Siedlecka szkoła jest jedną z ośmiu, które otrzymały sprzęt służący nauce zawodu. W Zespole Szkół im. Wł. Reymonta w Małaszewiczach zainstalowany zostanie używany system rozrządowy z elementów rozbiórki przebudowanych tras kolejowych na terminalach i rozbudowie sieci kolejowej w związku z inwestycjami w Jedwabny Szlak.

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Wyświetlacze i infokioski, nagłośnienie i monitoring na każdej stacji PKP w regionie

Wyświetlacze oraz infokioski z informacją o rozkładzie jazdy na peronach i w przejściach, nowe nagłośnie i monitoring. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 181 mln zł wyposażą 133 stacje i przystanki w pełną informację pasażerską w województwach dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim, lubuskim, mazowieckim i lubelskim. Inwestycja na linii E 20 Rzepin – Poznań – Konin – Warszawa – Terespol oraz E 30 Zgorzelec – Wrocław znacznie ułatwi codzienne i okazjonalne podróże koleją. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych POIiŚ.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: 128 mln euro dla mazowieckich kolei

Podróż koleją stanie się szybsza i bezpieczniejsza, a pociągi kursować będą częściej i bardziej punktualnie – tak komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira skomentowała zatwierdzoną przez KE inwestycję finansowaną z Funduszu Spójności w infrastrukturę kolejową na Mazowszu. W sumie zmodernizowanych zostanie ponad 120 kilometrów trakcji na południu województwa.

Czytaj więcej »

Reklama