Reklama

Zakupy w Polsce będą dla Białorusinów nieopłacalne? Sąsiedzi zza Buga skarżą się, że masowo anulowane są ich dokumenty na zwrot VAT-u

Białorusini skarżą się, że coraz częściej na granicy anulowane są im dokumenty pozwalające na zwrot VAT-u za zakupy. Mówią wprost, że jeśli taka praktyka się utrzyma, to nie będzie opłacalne przyjeżdżanie do Polski na zakupy, bo ceny będą takie same jak u nich. Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie wyjaśnia, że wszystko jest zgodne z prawem.

Mieszkańcy m.in. Brześcia w swoich wypowiedziach do białoruskiego portalu finance.tut.by skarżą się, że anulowanie im dokumentów pozwalających na zwrot VAT-u jest coraz częstsze i dzieje się tak głównie na przejściu granicznym w Terespolu. Większość z nich nie rozumie czym jest to spowodowane, bo zakupy robią tak jak zawsze i wcześniej nie było problemu z uzyskaniem dokumentów na zwrot VAT-u. Jedynym warunkiem było to, aby zakupy był za kwotę minimalną wraz z podatkiem VAT wynoszącą obecnie 200 zł.

– System zwrotu podatku VAT podróżnym odnosi się do osób, które będąc w podróży nabywają towar dla swoich potrzeb osobistych, tzn. przeznaczonych do własnego użytku lub jego rodziny bądź towarów przeznaczonych na prezenty, ich ilość nie powinna wskazywać na wywóz w celu handlowym. Zakup towarów w dużej ilości i ich przewóz z dużą częstotliwością uprawdopodabnia, że towar ten przeznaczony jest na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Funkcjonariusze Służby Celno – Skarbowej w takiej sytuacji mają prawo odmówić potwierdzenia dokumentu TAX FREE. – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.  – Nie oznacza to, że towar nie może przekroczyć granicy. Jak najbardziej towar może być przewieziony przez granicę, jednak podróżny nie otrzyma zwrotu podatku VAT. Odmowa potwierdzenia dokumentu TAX FREE jest czynnością materialno – techniczną, którą podróżny ma prawo zaskarżyć do sądu administracyjnego. – zaznacza rzecznik IAS.

Kiedy gospodarka naszego przygranicznego regionu opiera się głównie na handlu z sąsiadami zza Buga, taka sytuacja może dla lokalnych przedsiębiorców odbić się w znacznym stopniu na spadku obrotów w sprzedaży. Jak podaje Urząd Statystyczny w Białymstoku, szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-białoruską w 2018 r. wyniosła aż 2431,7 mln zł.

W nieoficjalnych komentarzach Białorusini podejrzewają, że nagły wzrost przypadków odrzucania dokumentów o zwrot VAT-u ma związek z chęcią podniesienia wpływów do polskiego budżetu przed końcem roku, aby ten się zgadzał.

Przypomnijmy, że w styczniu br. wprowadzono również nowe wymagania dotyczące uzyskania polskich wiz Schengen typu C „na zakupy” przez obywateli Białorusi. Osoba starająca się o taką wizę, zobowiązana jest do spełnienia dodatkowych formalności, m.in. okazania potwierdzenia rezerwacji zakwaterowania w Polsce na okres pobytu.

materiał: gospodarka / Białoruś / Terespol miasto
zdjęcie: arch. Radio Biper

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Jest 0 komentarzy do tego artykułu.

  1. Главное это на одной границе. Тересполь-Брест. Такого нет больше нигде. И происходит это интересно, если таможенник хочет то отобьет ваты а не хочет то ануляция ват.

  2. Przecież Terespolu to najbardziej skorumpowany przejście graniczne. Są ukryci przez górę za wyniki, odmową VAT-u, Ciebie paliwa w baku itp. PiSda handlowi

  3. Wszystko to jest ciekawe. Pochodzę z regionu terespolskiego, mam wielu znajomych, którzy wożą “fajki”, niby wszyscy o tym wiedzą, niby walczy się z przemytem, z vatowcami, a to dalej funkcjonuje. Są strażnicy, których nie da się przekupić, a oni (znajomi) o tym wiedzą którzy to są i wtedy nie pojadą. Jeżdżą jak są “swoi” na przejściu. Inny znajomy jest projektantem, projektuje domy, trochę niżej na południe od Terespola. Projektuje, jak sam mówi, tylko górnikom (z rejonu lubelskiego), emigrantom powracającym z emigracji i służbie celnej . Dziwne to wszystko, że w 2020 coś takiego dalej funkcjonuje.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wieści z Unii: VAT prosty i efektywny

Unijny system VAT zyska większe możliwości zwalczania oszustw w sektorze handlu elektronicznego. Dzięki przepisom uzgodnionym przez państwa członkowskie organy zwalczania nadużyć finansowych uzyskają dostęp do odpowiednich danych na temat zakupów w internecie. Oszustwa związane z VAT w sektorze e-handlu szacuje się na około 5 mld euro rocznie.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Europejski Prokurator Generalny

Rumuńska prawniczka Laura Codruta Kövesi obejmie nowe stanowisko Europejskiego Prokuratora Generalnego – uzgodniły Parlament i Rada Unii Europejskiej. Podległe jej biuro w ramach swoich kompetencji będzie mogło prowadzić dochodzenia i postępowania karne dotyczące przestępstw na szkodę budżetu UE, takich jak nadużycia finansowe, korupcja lub międzynarodowe oszustwa związane z VAT.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Luka VAT nadal ogromna

Polska jest w czołówce państw UE, które znacząco poprawiły swoje wynik w walce z tzw. luką VAT – ocenia KE. Jednak najnowszy raport wykazuje, że państwa Unii straciły w 2017 r. 137 mld euro dochodów z tytułu podatku od wartości dodanej. Luka – czyli całkowita różnica między oczekiwanymi dochodami a kwotą faktycznie pobraną – nieznacznie spadła, ale nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Czytaj więcej »

Reklama