Reklama

Biała Podlaska: Finał Konkursu Recytatorskiego Utworów Adama Mickiewicza (galeria)

"Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie". To motto finału piątej edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Utworów Adama Mickiewicza, który odbył się 26 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. A. Mickiewicza w Białej Podlaskiej.

– Patronem naszej szkoły jest Adam Mickiewicz, poeta i wieszcz, stąd właśnie pomysł na nasz konkurs recytatorski. Zależy nam na upowszechnianiu jego twórczości. Chodzi nam również o wydobywanie talentów artystycznych naszych uczniów ze szkół podstawowych i średnich. Uczestnicy mogą w konkursie recytować wybrany utwór Mickiewicza a w tym roku również innego polskiego romantyka, aby urozmaicić trochę repertuar – wyjaśnia koordynator konkursu Elżbieta Mojsa.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: Michał Litwiniuk – Prezydent Miasta Biała Podlaska, Bożena Duklewska – wizytator Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Marcin Szwed – dyrektor ZSO nr 2.

–   Takie inicjatywy, to najlepszy dowód patriotyzmu. Jednym z najpiękniejszych przejawów tej szczerej miłości do swojego kraju jest to, że szanujemy naszą kulturą – mówił podczas otwarcia prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

Do konkursowej rywalizacji, w dwóch kategoriach wiekowych, zgłoszono 41 uczniów z Białej Podlaskiej oraz innych miejscowości województwa lubelskiego – Chotyłowa, Grabanowa, Konstantynowa, Kożuszek, Leśnej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Nepli, Styrzyńca, Terespola oraz Zalesia.

W jury zasiedli: dr hab. Violetta Machnicka Prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego, dr Barbara Stelingowska z UPH w Siedlcach i mgr Anna Tonkiel – wieloletnia polonistka w ILO w Białej Podlaskiej.

W trakcie obrad jury uczestnicy konkursu zostali podjęci przez organizatora słodkim poczęstunkiem. Obejrzeli również prezentację wokalno – taneczną przygotowaną we współpracy uczniów ZSO nr 2 i Szkoły Tańca Kontra.

Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy za udział w konkursie. Dyrektor Marcin Szwed podziękował za pracę komisji konkursowej i nauczycielom za trud przygotowania uczniów do konkursu. Najlepszym dyplomy i atrakcyjne nagrody książkowe wręczyła p. Bożena Duklewska – wizytator Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie.

W dwóch kategoriach wiekowych przyznano 12 nagród oraz 4 wyróżnienia.

Wśród uczniów szkół podstawowych klas 4 – 6 pierwsze miejsce zajęła: Julia Dorofiejuk (n-el Małgorzata Laszuk) ze Szkoły Podstawowej w Leśnej Podlaskiej i Justyna Witkowska (n-el Agnieszka Haponik) ze Szkoły Podstawowej w Neplach,  drugie miejsce Bartosz Kozłowski (n-el Elżbieta Szulak) ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Białej Podlaskiej i Daria Myszka (n-el Urszula Sobczak) z Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, trzecie miejsce Igor Czyrko (n-el Mirosława Steckiewicz) ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Białej Podlaskiej i Julia Malczuk (n-el Małgorzata Laszuk) ze Szkoły Podstawowej w Leśnej Podlaskiej. Wyróżnienia przyznano: Maksymilianowi Arteckiemu (n-el Stanisława Lewik) ze Szkoły Podstawowej w Chotyłowie i Aleksandrze Szprychel (n-el Anna Skrzyńska)  ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej.

W kategorii – uczniowie klas 7 – 8  pierwsze miejsce przypadło Natalii Maksimiuk (n-el Anna Kaliszczuk) ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej i Dawidowi Senouciemu (n-el Katarzyna Filipiuk) ze Szkoły Podstawowej w Konstantynowie. Drugie miejsce przyznano Oliwii Kulczyńskiej (n-el Agnieszka Kakietek ) ze Szkoły Podstawowej w Styrzyńcu i Fryderykowi Zdunkiewiczowi (n-el Małgorzata Laszuk) ze Szkoły Podstawowej w Leśnej Podlaskiej a trzecie miejsce Aleksandrze Jóźwiuk (n-el Dorota Nogaczewska) ze Szkoły Podstawowej w Leśnej Podlaskiej oraz Weronice Myszce (n-el Urszula Sobczak) z Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Wyróżnienia otrzymały: Anna Węgrzyniak (n-el Agnieszka Kakietek ) ze Szkoły Podstawowej w Styrzyńcu i Wiktoria Zielińska (n-el Anna Kaliszczuk) ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej.

Niesłabnące zainteresowanie konkursem bez wątpienia potwierdza, że wpisał się już chyba na dłużej do kalendarza ważnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych naszego regionu. Przekonuje też, że spuścizna Mickiewicza oraz innych polskich romantyków nie przestaje inspirować kolejnych pokoleń Polaków.

***

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty, Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski oraz  Michał Litwiniuk – Prezydent Miasta Biała Podlaska. Patronatu naukowego udzieliło Siedleckie Towarzystwo Naukowe.

Szkoła Podstawowa nr 6 dziękuję sponsorom za wsparcie: Firmie Budowlanej STANISŁAW ROMANIUK, P.W. VIKKING KTS sp. z o.o., Bankowi Spółdzielczemu w Białej Podlaskiej, Elżbiecie Doroszewicz F. H. VICTORIA Sklep Spożywczo-Przemysłowy ALEKSANDRA, Piekarni NIEWIADOMSKI, PHU ELMAR Lesiuk S.J.

materiał: Biała Podlaska miasto
tekst: Elżbieta Mojsa / Jakub(OvO)Sowa
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa / Paweł Teodorczuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama