Reklama

Powiat: 12. Konkurs Czysta Ziemia rozstrzygnięty (galeria)

Rozstrzygnięcie powiatowego konkursu Czysta Ziemia Szczęśliwi uczniowie z Rogoźnicy Budzenie świadomości ekologicznej to główny cel konkursu Czysta Ziemia, organizowanego przez bialskie Starostwo Powiatowe. W tym roku odbyła się jego 12. Edycja. Wystartowało w nim nieco mniej niż przed rokiem, bo 31. Uczestnicy przekonali się, że warto się było starać.

Nagrodzone szkoły otrzymały cenne nagrody w cenie od 700 do 1550 zł. Nagrody otrzymali też wyróżniający się uczniowie oraz nauczyciele koordynujący działalność szkoły w działaniach podnoszących świadomość ekologiczną. Konkurs ma wielu zwolenników i propagatorów m.in. nadleśnictwa i placówki propagujące ekologię. Od 17 kwietnia do 31 października kilkuset uczniów zbierało odpady nadające się do powtórnego wykorzystania (złom, makulaturę, plastikowe nakrętki, szkło, puszki aluminiowe, baterie i akumulatory), uczestniczyło w konkursach plastycznych i fotograficznych, lekcjach i warsztatach ekologicznych, sprzątało lasy i otoczenie własnych szkół.

Efekty ich starań są imponujące. Komisja konkursowa najwyżej oceniła ambitny program konkursowy społeczności SP im. Janusza Kusocińskiego z Rogoźnicy (gm. Międzyrzec Podlaski). W nagrodę przyznano jej notebook Asus i pamiątkową statuetkę. Szkoła w wyjątkowy sposób zaangażowała się w zbiórkę odpadów, które mogą być przetworzone. Uczniowie brali udział w warsztatach dziennikarskich, podczas których rozmawiali z mieszkańcami Rogoźnicy o rolnictwie ekologicznym, spotkali się z pracownikiem międzyrzeckiej oczyszczalni ścieków.

W szkole zorganizowano trzecią edycję konkursu ekologicznego „Zrób coś fajnego prawie z niczego” oraz konkursy fotograficzny i plastyczny na temat lasów Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski, które są ostoją dzikiej przyrody.
Druga nagroda (laptop Dell Inspirion) trafiła do SP im. K. Makuszyńskiego w Piszczacu, zaś trzecia (projektor Art. Led) do SP im,. Św. Jana Pawła II w Tuliłowie.

Czwartą nagrodę (telewizor Toshiba) otrzymała SP im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy (gm. Międzyrzec Podlaski), a piątą (drukarka komputerowa HP) SP im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Sławatyczach. Jurorzy docenili też pięć szkół, przyznając im wyróżnienia. Drukarki komputerowe Epson Expression Home otrzymały szkoły podstawowe z: Dobrynki, Dobrynia Dużego, Grabanowa, Hruda i Styrzyńca. Nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe i międzyrzeckiego Zakładu Drobiarskiego Wipasz, wręczali: starosta Mariusz Filipiuk i zastępca dyrektora Wipaszu Wiesław Karwowski.

Ponadto wszystkie szkoły uczestniczące w konkursie otrzymały drukarki komputerowe Laser Pro M1, zaś uczniowie wyróżniający się w zbiórce surowców wtórnych opaski sportowe Xiaomi Mi Band 3. Uczniowie zwycięskiej szkoły z Rogoźnicy zaprezentowali uczestnikom spotkania widowisko teatralne „Ratujmy Matkę Ziemię”. Nagrodzono je burzą oklasków.

 

tekst : Istvan Grabowski
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama