Reklama

Gm. Biała Podlaska: Wolontariusze o gorących sercach

80 wolontariuszy z kilku miejscowości gminy Biała Podlaska  zdecydowało się w tym roku zbierać produkty żywnościowe w ogólnopolskiej akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Darczyńcy opowiedzieli spontanicznie, a efekty zbiórki poznamy niebawem. Jedno jest pewne, w początkach grudnia paczki trafią do domów najbardziej potrzebujących ludzi wskazanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Kiedy 26 lat temu redaktor Ewa Dados z Radia Lublin rzuciła w eter hasło zbiórki produktów żywnościowych i odzieży dla dzieci potrzebujących wsparcia, nie przypuszczała pewnie, że jej inicjatywa zyska tylu zwolenników. W tym roku chęć pomocy wyraziło ponad 400 sztabów w różnych częściach Polski, skupiających ponad 6 tys. wolontariuszy. Są wśród nich mieszkańcy gminy Biała Podlaska, uczestniczący w akcji po raz dziewiąty. Chęć niesienia pomocy ludziom samotnym i potrzebującym spontanicznie wyrazili: instruktorzy Gminnego Ośrodka Kultury, członkowie zespołów śpiewaczych Barwinek, Chodźta do Nos i Zorza, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, uczniowie, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni ze szkół w Ciciborze Dużym, Hrudzie, Sławacinku Starym, Styrzyńcu, radne  gminy, bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej, uczennice bialskich szkół, Młodzieżowa Grupa Teatralna Pod Perkowicką Strzechą, OSP Sławacinek Stary, Cicibór duży i Swory, KGW Jutrzenka ze Sławacinka Starego, mieszkańcy gminy Biała Podlaska oraz sześć drużyn, które wzięły udział w meczu Słodkich Serc.

– Nasza, spontaniczna akcja prowadzona była przez dwa dni 22 i 24 listopada – informuje dyrektor GOK Agnieszka Barodijuk. Wolontariusze przez kilka godzin zachęcali klientów odwiedzających trzy bialskie sklepy Biedronka, sklepy Lewiatan w Hrudzie i Rakowiskach,  Carrefour i Ela w Białej Podlaskiej.  Ponadto przed kościołem pw. św. Antoniego w Białej Podlaskiej i kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sworach. Darczyńcy nie zawiedli i do naszych koszy lądowały rozmaite artykuły spożywcze, słodycze i produkty chemii gospodarczej.

24 listopada hala sportowa w Ciciborze Dużym była miejscem charytatywnego meczu Słodkich Serc, którego celem było zdobycie produktów żywnościowych. W turnieju piłki siatkowej uczestniczyło sześć drużyn, a wejściówkami dla zawodników i kibiców, były słodycze.

Bialscy policjanci i pracownicy komendy jak co roku chętnie włączyli się w tą akcję, przygotowując paczki ze słodkościami, które drużyna przekazała podczas rozgrywek. O puchary rywalizowały ekipy: Miejskiej Biblioteki Publiczna w Białej Podlaskiej, Komendy Miejskiej Policji, OSP Cicibór Duży i Sławacinek Stary, Urzędu Gminy, pracowników oświaty gminnej, i radnych gminy. Zwyciężyli bibliotekarze, wyprzedzając policjantów i strażaków. Organizatorzy podziękowali uczestnikom turnieju i obdarowali ich piernikami symbolizującymi akcję. Na uczestników imprezy czekały występy zespołów  tamecznych Jagódki’ i Tęcza ze Szkoły Podstawowej w Ciciborze Dużym.

Zbiórkę darów wspomogli ich znacząco strażacy jednostek OSP ze Sławacinka Starego i Swór, skupieni w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego. Zgromadzone produkty zostały przewiezione samochodami pożarniczymi do świetlicy wiejskiej w Sławacinku Starym, gdzie przez kilka dni segregowano je i dzielono na paczki.

– W tym roku zdecydowaliśmy przeznaczyć dary na potrzeby osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych.- dodaje A. Borodijuk.

9 grudnia wolontariusze w strojach Mikołajów dostarczą paczki do domów osób potrzebujących. Dla większości obdarowywanych paczki z żywnością i artykułami chemicznymi były kompletnym zaskoczeniem. Stąd przyjmowano je ze wzruszeniem, a nawet łzami w oczach.

 

materiał: gmina Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcie: arch. Radio Biper

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Kodeń: Zagrała Wielka Orkiestra (galeria)

Niezmiennie od wielu lat, w drugą niedzielę stycznia odbywa się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku był to już 28-y. Wielu wolontariuszy z całej Polski ruszyło na ulice miast i wsi, aby zbierać pieniądze na sprzęt medyczny, głównie dla oddziałów neurochirurgicznych, chirurgii ogółnej i kardiochirurgii dziecięcej. Zespół Placówek Oświatowych w Kodniu od lat czynnie uczestniczy w akcji na rzecz WOŚP. W tym roku pracownicy szkoły, uczniowie oraz ich rodzice również wzięli udział w tym ważnym wydarzeniu. W tym roku kodeński sztab miał siedzibę w Urzędzie Miasta w Białej Podlaskiej.

Czytaj więcej »

Kultura: Jacek Daniluk – inżynier z duszą literata

Chwalą go za lekkość pióra i wyjątkową pomysłowość. Jest przy tym pogodny, uśmiechnięty i optymistycznie nastawiony do życia. Bialski poeta Jacek Daniluk, bo o nim mowa chętnie spotyka się z młodymi czytelnikami. Trudno się temu dziwić, zważywszy, jaką żywią do niego sympatię. Każde nowe wydawnictwo tego autora, opatrzone efektownymi ilustracjami, cieszy się niebywałym powodzeniem w kręgu małych czytelników.

Czytaj więcej »

Reklama