Reklama

Województwo: Niech chcesz polowań na swoim terenie? Wystarczy złożyć wniosek

Do 29 listopada właściciele gruntów na terenie województwa lubelskiego mogą składać wnioski do Urzędu Marszałkowskiego o wprowadzenie zakazu polowania na terenie swojej nieruchomości.

Dotychczas obowiązujące przepisy decydowały o tym, że obwody łowieckie wyznaczane były odgórnie, a właściciel gruntu nie miał wpływu na to, czy na jego terenie przebywają myśliwi. Trybunał Konstytucyjny uznał te przepisy za niekonstytucyjne. Tym samym wszystkie obwody łowieckie, wyznaczone w latach 2005-2015 przez sejmiki wojewódzkie, zostały wyznaczone na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Od 1 kwietnia 2018 obowiązuje znowelizowana ustawa pt. “Prawo łowieckie”. Według zapisu 27b tej ustawy właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości wchodzącej w skład obwodu może zakazać wykonywania polowań na jej terenie. Sejmiki wojewódzkie rozpoczęły prace nad wyznaczeniem obwodów łowieckich na nowo. W woj. lubelskim konsultacje na ten temat w ramach których można składać wnioski o zakazie polowania na swojej działce trwają do 29 listopada.

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek może złożyć każdy, kto posiada gospodarstwo agroturystyczne, działalność rekreacyjną, turystyczną, edukacyjną czy inną związaną z obecnością ludzi. Mogą to zrobić, także właściciele upraw ekologicznych i wszelkich innych wymagających częstego doglądania oraz hodowcy zwierząt używający np. pastuchów elektrycznych.

Co spowoduje złożenie wniosku?

Po zgłoszeniu wniosku nieruchomość nie jest wyłączona z obwodu łowieckiego, ale myśliwi nie będą mogli polować oraz wykonywać żadnych innych czynności z zakresu gospodarki łowieckiej na zgłoszonej działce. Myśliwi będą mogli wejść na zgłoszony teren, ale tylko żeby np. zostawić paszę dla zwierząt.

Co powoduje niezłożenie wniosku?

Jeśli właściciel gruntów nie złoży stosownego oświadczenia, myśliwi mają prawo polować na jego terenie.

Co z odszkodowaniami za szkody?

Po złożeniu oświadczenia nie można ubiegać się od  PZŁ o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez zwierzęta, ani przez myśliwych, którzy będą polować na sąsiedniej nieruchomości. Odszkodowania rolnikom wypłacać będzie Skarb Państwa. Szacunku szkód dokonywać ma nie koło łowieckie a rzeczoznawca wyznaczony przez samorząd.

Gdzie znaleźć wzory wniosków i gdzie je składać?

Wypełnione wnioski należy składać w Urzędzie Marszałkowskim. Gotowe wzory pism, można pobrać ze strony: https://zakazpolowania.pl/.

materiał: województwo
źródła: zakazpolowania.pl/ www.fakt.pl
zdjęcie: pixabay.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wieści z Unii: Kupujemy świadomie

Europejscy konsumenci coraz bardziej zwracają na wpływ swoich zakupów na środowisko, mają też coraz większe zaufanie do przepisów regulujących rynek – to niektóre wnioski wynikające z tablicy wyników sytuacji konsumentów za 2019 r. Rośnie też udział zakupów on line – w Danii w internecie kupuje ponad 80 proc. konsumentów, na drugim biegunie są Rumunia i Bułgaria – około 20 proc.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Żółta kartka dla Ekwadoru

Komisja Europejska kontynuuje działania na rzecz zwalczania nielegalnych połowów na całym świecie. W ich ramach skierowała do Republiki Ekwadoru powiadomienie o konieczności nasilenia działań w zakresie zwalczania nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów (połowy NNN). Na dalszym etapie procedury Ekwadorowi może grozić zakaz eksportu ryb na rynek wspólnoty.

Czytaj więcej »

Kryminałki: Prosiła, aby ją rozbudził

205 km/h pędził drogą krajową 28-letni kierowca audi. Jego poczynania zostały uwiecznione w „oku policyjnej kamery”. Mężczyzna został ukarany wysokim mandatem, a na jego konto trafiło 15 punktów karnych. Pasażerka auta „próbowała” tłumaczyć 28-latka, twierdząc że zasypiała i prosiła kierowcę by „ją rozbudził”. Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drodze. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych.

Czytaj więcej »

Reklama