Reklama

Województwo: Niech chcesz polowań na swoim terenie? Wystarczy złożyć wniosek

Do 29 listopada właściciele gruntów na terenie województwa lubelskiego mogą składać wnioski do Urzędu Marszałkowskiego o wprowadzenie zakazu polowania na terenie swojej nieruchomości.

Dotychczas obowiązujące przepisy decydowały o tym, że obwody łowieckie wyznaczane były odgórnie, a właściciel gruntu nie miał wpływu na to, czy na jego terenie przebywają myśliwi. Trybunał Konstytucyjny uznał te przepisy za niekonstytucyjne. Tym samym wszystkie obwody łowieckie, wyznaczone w latach 2005-2015 przez sejmiki wojewódzkie, zostały wyznaczone na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Od 1 kwietnia 2018 obowiązuje znowelizowana ustawa pt. „Prawo łowieckie”. Według zapisu 27b tej ustawy właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości wchodzącej w skład obwodu może zakazać wykonywania polowań na jej terenie. Sejmiki wojewódzkie rozpoczęły prace nad wyznaczeniem obwodów łowieckich na nowo. W woj. lubelskim konsultacje na ten temat w ramach których można składać wnioski o zakazie polowania na swojej działce trwają do 29 listopada.

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek może złożyć każdy, kto posiada gospodarstwo agroturystyczne, działalność rekreacyjną, turystyczną, edukacyjną czy inną związaną z obecnością ludzi. Mogą to zrobić, także właściciele upraw ekologicznych i wszelkich innych wymagających częstego doglądania oraz hodowcy zwierząt używający np. pastuchów elektrycznych.

Co spowoduje złożenie wniosku?

Po zgłoszeniu wniosku nieruchomość nie jest wyłączona z obwodu łowieckiego, ale myśliwi nie będą mogli polować oraz wykonywać żadnych innych czynności z zakresu gospodarki łowieckiej na zgłoszonej działce. Myśliwi będą mogli wejść na zgłoszony teren, ale tylko żeby np. zostawić paszę dla zwierząt.

Co powoduje niezłożenie wniosku?

Jeśli właściciel gruntów nie złoży stosownego oświadczenia, myśliwi mają prawo polować na jego terenie.

Co z odszkodowaniami za szkody?

Po złożeniu oświadczenia nie można ubiegać się od  PZŁ o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez zwierzęta, ani przez myśliwych, którzy będą polować na sąsiedniej nieruchomości. Odszkodowania rolnikom wypłacać będzie Skarb Państwa. Szacunku szkód dokonywać ma nie koło łowieckie a rzeczoznawca wyznaczony przez samorząd.

Gdzie znaleźć wzory wniosków i gdzie je składać?

Wypełnione wnioski należy składać w Urzędzie Marszałkowskim. Gotowe wzory pism, można pobrać ze strony: https://zakazpolowania.pl/.

materiał: województwo
źródła: zakazpolowania.pl/ www.fakt.pl
zdjęcie: pixabay.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Kraj: Nowe przepisy dot. roślin przywożonych spoza Unii Europejskiej

Od 14 grudnia 2019 r. podróżni mogą wwozić na teren Unii Europejskiej tylko 5 rodzajów owoców: ananasy, kokosy, duriany, banany i daktyle. Wszystkie rośliny przywożone do UE, z wyjątkiem wskazanych, muszą posiadać świadectwo fitosanitarne. Od 14 grudnia 2019 r. podróżni mogą wwozić do Unii Europejskiej tylko 5 rodzajów owoców. Są to: ananasy, kokosy, duriany, banany i daktyle. Nowe rozwiązania dotyczące zdrowia roślin wynikają z nowelizacji przepisów unijnych [1].

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Handel pod ochroną

Komisja Europejska przedstawiła wniosek, który umożliwi Unii Europejskiej ochronę interesów handlowych pomimo paraliżu wielostronnego systemu rozstrzygania sporów w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Aby skoncentrować się na przestrzeganiu i egzekwowaniu umów handlowych, KE stworzyła stanowisko głównego urzędnika ds. egzekwowania przepisów handlowych.

Czytaj więcej »

Reklama