Reklama

Biała Podlaska: Dobro bialskich żłobków, czy znów tylko polityka? Burzliwa X Sesja Rady Miasta

Zgodnie z przewidywaniami podczas ostatniej X Sesji Rady Miasta Biała Podlaska (25 listopada) tematem, który najbardziej rozpalił radnych, był ten związany z projektem uchwały w sprawie likwidacji Zespołu Żłobków Miejskich. Projekt przedstawiony przez prezydenta Michała Litwiniuka zbulwersował zarówno radnych z Klubu Zjednoczonej Prawicy, jak i rodziców, którzy podpisali petycję sprzeciwiającą się tej decyzji. Czy jednak całe to zamieszanie i rozgorączkowanie nie jest tylko zwykłą burzą w szklance wody? Czy polityka nie zasłoniła tu znowu oczu niektórym? Oglądając przebieg sesji można mieć co do tego zasadne podstawy, aby tak sądzić. Reorganizacja żłobków według zapewnień prezydenta nic nie zmienia oprócz rozdzielenia dwóch placówek. O co więc całe te zamieszanie?

Wyjaśnijmy na początku, czego dotyczy dokładnie uchwała i co jest jej skutkiem. W skład powołanego w ubiegłym roku przez poprzedniego prezydenta Dariusza Stefaniuka Zespołu Żłobków Miejskich wchodził dotychczas Żłobek Miejski „Skarbiec Skrzata przy ul. Janowskiej oraz Żłobek Miejski „Akademia Małego Odkrywcy” przy ul. Leszczynowej. Uchwała zgłoszona przez prezydenta likwiduje tą komórkę, wyodrębniając oba żłobki ze wspólnej struktury zespołu. Rozdzielenie obu placówek według prezydenta ma sprawić, że będzie lepsza organizacja pracy w obu żłobkach, która stanie się bardziej skoordynowana i uporządkowana. Każdy z dyrektorów będzie miał większą moc sprawczą w zarządzaniu powierzonym obiektem, ale także zasobami ludzkimi. To, co się zmieni prezydent tłumaczył radnym podczas sesji: – Zmiana ma charakter organizacyjny, dla rodziców nie zmienia się nic. Dzieci dalej zostaną w tych samych grupach. Opiekę nad nimi będą sprawować dalej ci sami pracownicy. Dla rodzica zmienia się przede wszystkim to, że będzie miał szybszy i bezpośredni dostęp do osoby odpowiedzialnej za funkcjonowanie tego żłobka, do którego uczęszcza jego dziecko. Zmiany nie spowodują również zwiększenia nakładów finansowych. Nie przewiduje się zwiększenia etatów w dziale administracji i obsługi.

Zasadność zmian miały dowieść podobno również m.in. przeprowadzone ostatnio w placówce kontrole. – Doświadczenia ostatniego roku czasu pokazują, że zarządzanie zespołem odległych od siebie żłobków nie realizuje zakładanej efektywności. Przeprowadzone ostatnio kontrole pokazały określone uchybienia w skuteczności zarządzania jednostką i jakości sprawowanej opieki a także czytelności działań obydwu żłobków przede wszystkim dla rodziców – tłumaczył prezydent Litwiniuk.

Radni z Klubu Zjednoczonej Prawicy i środowisko z nim związane uważa, że decyzja o likwidacji zespołu ma wymiar czysto polityczny a jej celem jest tylko i wyłącznie zwolnienie dotychczasowej dyrektor Zespołu Żłobków Miejskich Agnieszki Kulickiej za to, że nie wspierała kampanii prezydenckiej obecnego prezydenta.

Na sali obrad pojawili się niezadowoleni rodzice i mieszkańcy z transparentami „Nie dla likwidacji Zespołu” „Referendum” a także obecny poseł i były prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk, który w swoim żarliwym wystąpieniu nie omieszkał wykorzystać okazji do podsycenia jeszcze bardziej atmosfery rady. Zaczął swoje przemówienie od negatywnego podsumowania całego roku rządów obecnego prezydenta miasta. Mimo zwróceniu uwagi przez przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Broniewicza, że nie jest to miejsce do wygłaszania deklaracji politycznych, poseł nie miał zamiaru kończyć. –  Proszę mi nie przerywać, ponieważ mandat, jaki sprawuję, ustawa, która nakazuje panu, pozwala mi na swobodne wypowiedzi i wygłaszanie opinii i wniosków, niech sobie pan sprawdzi – odpowiedział przewodniczącemu Stefaniuk.

W ciągu 10 minutowego wystąpienia, które miało dotyczyć uchwały w sprawie likwidacji zespołu żłobków, poseł poświęcił na przedmiot dyskusji zaledwie kilka zdań: – Nie mogąc odwołać pani dyrektor, postanowiono zlikwidować cały zespół, co nie ma żadnego merytorycznego i finansowego uzasadnienia. Powołanie dwóch oddzielnych żłobków z dwoma dyrekcjami, dwoma administracjami o tym świadczy. Cel zostanie jednak osiągnięty. Powoła się swoje panie dyrektor a zwolnionym pracownikom żłobka wypłaci odprawę z naszych pieniędzy. Władze miasta zamiast współpracy i dialogu wolą walczyć z każdym, kto ma inne poglądy i myśli inaczej niż pan Litwiniuk. Drodzy radni, to nie jest uchwała, która usprawni funkcjonowanie żłobków. To jest uchwała, która jest tylko po to, aby zwolnić człowieka. 

– Wiemy, że do dnia dzisiejszego zespół żłobków funkcjonuje bardzo dobrze i wszystkie kontrole, które były organizowane w ostatnim czasie, nie przyniosły tak naprawdę żadnych konkretów, które by mówiły, że należy go zlikwidować. Dla mnie największą kontrolą jest ilość rodziców, którzy postanowili przyjść na dzisiejszą sesję, bo tak naprawdę, to rodzice oceniają prace całego zespołu, wychowawców opiekunów i dyrekcji. Dzisiejsza dyskusja nie jest dyskusją na temat jakości poprawy bezpieczeństwa dzieci, poprawy funkcjonowania zespołów. Tak naprawdę jest to dyskusja nad tym czy pani Kulicka nadal ma pracować, jako dyrektor zespołu czy ma ją zastąpić ktoś inny – mówił z kolei radny Zjednoczonej Prawicy Adam Chodziński.

Głos podczas debaty zabrał również przewodniczący Rady Rodziców Mariusz Kurzyński. – Zebrano 194 podpisy od rodziców przeciwko tej decyzji. Z tego, co mi wiadomo wpłynęło również pismo od pracowników. Z 53 pracowników podpisało pismo 49, aby nie likwidować Zespołu Żłobków Miejskich. Jeden niezadowolony rodzic, czy dwóch lub pięciu, to powód, żeby zmieniać zespół na dwie oddzielne placówki?. Zamieszanie będzie duże, reorganizacja przyniesie różne zmiany. Po co jest to nam potrzebne w trakcie roku szkolnego? – pytał przedstawiciel rodziców.

Prezydent odpowiadał: – Wiem, że część rodziców podpisała pismo sprzeciwiające się tej decyzji, które zostało złożone do rady miasta, ale dotarło do mnie również wielu rodziców, którzy po tym jak medialnie sprawa nabrała rozgłosu, zwrócili się ze skargą na to, że nie wiedzieli, co przedłożono im do podpisu.

Zdaniem radnego Białej Samorządowej Jana Jakubca cała dyskusja to tylko, jak to ujął – „podsycanie kolejnej walki polsko – polskiej”. – Prawem każdego włodarza jest dobieranie i organizacja placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczych. Włodarz dobiera sobie współpracowników i organizuje swój system oświaty w naszym mieście. Dzisiejsza rada miasta to powrót do wojny polsko – polskiej i tak zawsze będzie, jeżeli w samorządzie będą partie polityczne. My nie mamy na to czasu i mieszkańcy tego miasta dali temu wyraz w ostatnich wyborach samorządowych. Rodzice, nie dajcie się wciągać w polityczną wojnę. Waszym dzieciom żadna krzywda się nie wydarzy. Nie ulegajcie takim manipulacjom, bo do niczego to nie prowadzi – mówił radny Jakubiec.

Uchwała o likwidacji Zespołu Żłobków Miejskich została przyjęta. Za przyjęciem głosowało 12 radnych, przeciwnych było 11.

materiał: Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama